Moterį nušovusio pareigūno byloje – dar ne pabaiga Pereiti į pagrindinį turinį

Moterį nušovusio pareigūno byloje – dar ne pabaiga

2025-02-20 14:28
BNS inf.

Prokuratūra skundžia Vilniaus apygardos teismo sprendimą, kurio išteisintas policijos pareigūnas Vilniaus rajone nušovęs moterį.

Darius Šerpytis
Darius Šerpytis / J. Kalinsko / ELTOS nuotr.

„Prokuroras pateikė apeliacinį skundą dėl (...) teismo nuosprendžio, kuriuo dėl nužudymo peržengiant būtinosios ginties ribas ir piktnaudžiavimo tarnyba buvo išteisintas policijos pareigūnas Darius Šerpytis“, – nurodoma ketvirtadienį išplatintame Generalinės prokuratūros pranešime.

Prokuroras prašo apeliacinės instancijos teismo priimti naują apkaltinamąjį nuosprendį ir policijos pareigūnui skirti dviejų metų laisvės apribojimo bausmę, atimant teisę dirbti darbą, susijusį su šaunamuoju ginklu, dvejiems metams ir 2,5 tūkst. eurų dydžio įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Būtinąją gintį nustatęs Vilniaus apygardos teismas sausio pabaigoje D. Šerpyčiui iškeltą bylą dėl moters nužudymo nutraukė ir išteisino jį dėl piktnaudžiavimo.

Vyras buvo teisiamas dėl 2023 metų gruodžio 12-osios įvykių Vilniaus rajone, Baraškų kaime. Tądien policijos pagalbos paprašė greitosios medicinos pagalbos brigada, atvykusi pas agresyvią 51 metų psichikos ligonę.

Bylos duomenimis, moteris kastuvu apdaužė medikus ir greitosios pagalbos automobilį. Paskui, apsiginklavusi peiliu, puolė pareigūnus, grasindama juos papjauti.

Policininkai moterį tramdė dujomis ir elektros impulsiniu prietaisu „Taser“. Šioms priemonėms nesuveikus, D. Šerpytis į moters rankas, kojas ir pilvą paleido kelis šūvius, kurių vienas buvo mirtinas.

Prokuratūros skunde nurodoma, jog pareigūnas, žinodamas, kad moteris turi psichikos sveikatos sutrikimą ir neadekvačiai reaguoja į situaciją, tinkamai neprisistatė ir nepaaiškino moteriai, tuo metu buvusiai namo viduje ir niekam nekėlusiai grėsmės, atvykimo tikslo.

Taip pat kartu su kitais įvykio vietoje buvusiais policijos pareigūnais reikalavo, kad pastaroji išeitų į lauką ir taip sukėlė konfliktinę situaciją bei nulėmė agresyvų moters elgesį.

„Policijos pareigūnai šaukė ant moters, grasino įsilaužti į jos namus, išlaužė namo duris, nesiekė užmegzti taikaus, ramaus pokalbio su ja“, – teigiama pranešime.

Pasak prokuratūros, pareigūnai netinkamai ir neprofesionaliai panaudojo specialiąsias priemones ir būdus, jog galėtų nuraminti moterį ir ją sulaikyti, kad policijos pareigūnas dar turėjo galimybę kitais būdais veikti esamoje situacijoje ir nenaudoti šaunamojo ginklo, nes tai kraštutinė priemonė ir galima tik tuo atveju, kai tai neišvengiamai būtina.

„Ginklo panaudojimo momentu tokios situacijos nebuvo. Policijos pareigūno šaunamojo ginklo panaudojimas peržengė būtinosios ginties ribas, neatitiko kėsinimosi pobūdžio ir pavojingumo, dėl ko, iššovus penkis šūvius į moterį, ši nuo sužalojimų mirė įvykio vietoje“, – nurodo prokuratūra.

Bylos duomenimis, D. Šerpytis netinkamai vadovavo ir nekoordinavo policijos pareigūnų veiksmų įvykio vietoje, o pareigūnų veiksmai buvo chaotiški, priimami be jokio veiksmų plano.

Prokuratūros vertinimu, tarnybos metu nušovęs moterį, D. Šerpytis turėtų būti pripažintas kaltu dėl žmogaus nužudymo peržengiant būtinosios ginties ribas, taip pat dėl piktnaudžiavimo tarnyba.

Skundas pateiktas Lietuvos apeliaciniam teismui per Vilniaus apygardos teismą.

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė yra sakiusi, jog palaiko prokuroro poziciją ginti žmogaus teisę į gyvybę bei teigė besitikinti, kad nurimus emocijoms po teismo sprendimo bus išgirsta, jog ikiteisminiam tyrimui vadovavusio ir valstybinį kaltinimą teisme palaikiusio prokuroro siekis nėra nuteisti visą policiją, demotyvuoti pareigūnus panaudoti ginklą, kai tai būtina akistatoje su nusikaltėliu, ar palaužti ginklą panaudojusį pareigūną siekiant neproporcingos bausmės.

„Jo tikslas – apginti pažeidžiamo, savimi negalinčio pasirūpinti žmogaus teisę į gyvybę. Kiekvieno iš mūsų, nes kiekvienas galime atsidurti tojo silpnojo padėtyje. Ir šią prokuroro poziciją aš nuoširdžiai palaikau“, – tuomet sakė generalinė prokurorė.

Po pirmos instancijos teismo sprendimo policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas sakė, kad jei prokuratūra ar žuvusiosios sūnūs nuspręstų nuosprendį apskųsti, policija rems D. Šerpytį „kiek reikės“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti

Reikia visus pareigūnus ,kurie važiuoja į iškvietimus,nukreipti į psichtrinę ligonine pasipraktikuoti sanitaro pareigose ,kaip reikia elgtis su psichikos ligoniais.Reikia kad teismas įgalioti privalomą policijos pareigūnų mokymą,kiekvienais metais po 7 dienas profilaktiškai padirbėti sanitarais psichikos įstaigose su sunkiais ligoniais.
1
0
Ar kada matėte neagresyviai bendraujantį policininką

Jei tik žmogus išdrįsta su juo bendrauti nesižemindamas?
2
0
Pastebėjimas

Mentai juk gražiai bendrauti nemoka jie ir psichologijos kursų nepraeina esu matęs kaip britų policininkai bendrauja kad ir ant jų šaukiai jie ramiai gražiai kaip tikri profesionalai bendrauja ir pasiekia savo, ne taip kaip pas mus sulaukėje netašyti mentai.
3
0
Visi komentarai (31)

Daugiau naujienų