Buvusi mokytoja, aktyvi Nacionalinio susivienijimo narė 72 metų A. Laučienė kaltinama dėl jos 2023 metais parašyto straipsnio „LIETUVI, tavo šalis pavojuje! Kitataučiai perima valdymą! Atsimerk!“, kuriame daug dėmesio skirta lietuvių kalbai ir dalies šalyje gyvenančių kitataučių esą nenorui jos išmokti.
Stebėti šios bylos nagrinėjimo atvyko daug kaltinamosios bendraminčių ir sekėjų, tad pirmadienio posėdis buvo surengtas didžiausioje teismo salėje. Šįkart paremti A. Laučienės atvyko apie 50 žmonių, dauguma jų buvo su Lietuvos vėliavos spalvų šalikais.
„Mūsų kalba yra įrašyta į mūsų DNR. Ne aš esu teisiama, o Lietuva“, – prieš teismo posėdį žurnalistams sakė kaltinamoji.
A. Laučienė džiaugėsi, kad į teismą atvyko daug jos palaikytojų.
„Aš nesijaučiu teisiama, nesijaučiu sumenkinta ar menka, aš esu Lietuvos pilietė ir kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę pasakyti taip, kaip aš kad pasakiau. Jei jie neišdrįso taip padaryti, tai dar padarys“, – sakė buvusi mokytoja.
Kaltinamoji teisme sakė, jog turi daug draugų lenkų ir rusų, kurie, perskaitę jos straipsnį, pasipiktino savo tautiečiais.
Pirmadienio posėdyje buvo apklaustas pareiškimą dėl minėtojo A. Laučienės straipsnio parašęs Lietuvoje gyvenantis britas Markas Adamas Haroldas. Liudytojas teigė, kad A. Laučienės straipsnis parašytas neatsargiai formuluojant idėjas.
Kaltinamosios advokatas Tomas Januškevičius teigė, kad pats M. A. Haroldas yra išgarsėjęs daug nemandagesniais išsireiškimais.
Gynėjas omenyje turėjo dešimtmečio senumo brito įrašą socialiniame tinkle „Facebook“. Jame M. A. Haroldas pareiškė, kad Lietuva turėtų įteisinti gėjų santuokas ir „priimti tūkstantį pabėgėlių tuojau pat“, nes tai būtų naudinga Lietuvos įvaizdžiui. Savo įrašą jis paaštrino necenzūriniais pasisakymais apie Lietuvą, rašydamas „Fuck you Lithuania“.
„Jei kažkas parašo apie teisinį statusą pagal kraujo lašų kiekį, manau, kad tai yra diskriminacija. Raginčiau atsargiau rašyti straipsnius“, – po apklausos žurnalistams sakė M. A. Haroldas.
A. Laučienės straipsnyje yra minimas „nelietuviškas kraujas“.
„Tiesą sakant, jaučiuosi, kad byla buvo apie mane ir aš buvau kaltinamasis. Buvo labai nemaloni situacija“, – įspūdžiais apie apklausą pasidalino britas.
Paklaustas apie įrašą, kurį minėjo kaltinamosios advokatas, M. A. Haroldas teigė, kad už tai jau yra atsiprašęs ne vieną kartą.
„Aš mielai kalbėsiu tūkstantį kartų apie kitus savo pasisakymus internete ir aš prašyčiau proporcingai teikti informaciją visuomenei apie mano veiklą, apie mano žodžius, apie tai, ką darau Lietuvoje“, – sakė vyras.
„Tokių straipsnių pasekmė ne tai, kad daugiau žmonių myli Lietuvą ir jos kultūra, pasekmė, kad žmonės ateina, pavyzdžiui, kaip šiandien atėjo į šią bylą su šalikais ir trispalvėmis, kaip į krepšinį. Čia yra visiškas cirkas ir tai man nesuteikia noro mylėti Lietuvą. Aš norėčiau grįžti į tikrą Lietuvą ir pamatyti tuos lietuvius mano draugus, dėl kurių aš esu Lietuvoje“, – pridūrė jis.
Britas nuogąstavo, kad lietuviai gali jį „atakuoti fiziškai“.
Pirmadienio posėdyje buvo apklausta ir kalbos ekspertė Gintarė Herasimenkienė. Pasak jos, A. Laučienės straipsnyje yra žeminama tautinė grupė, tačiau to galbūt nepakanka tam, kad žmogus būtų nuteistas. Ekspertės manymu, straipsnis yra tarp balto ir juodo.
(be temos)
(be temos)
(be temos)