Keturios politinės jėgos Vilniaus taryboje subūrė valdančiąją koaliciją

Naujai išrinkti Vilniaus savivaldybės politikai ketvirtadienį sostinės savivaldybėje pasirašė valdančiosios koalicijos sutartį.

Koalicijoje bus 18 narių naujoje taryboje turėsiantis mero Remigijaus Šimašiaus komitetas, devyni Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) atstovai,  šešis mandatus gavę Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) ir Rusų aljanso atstovai bei penki „darbiečiai“. Valdančioji dauguma vienys 38 tarybos narius iš 51.

„Džiaugiuosi, kad turime plačią, bet tvirtą koaliciją. Esame sutarę dėl konkrečių, aiškių darbų (...), manau, kad koalicija bus tikrai darbinga. Bet tai nereiškia, kad nebus iššūkių“, – žurnalistams sakė R. Šimašius.

Į vicemerus bus R. Šimašiaus komitetas „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės“ siūlo Vytautą Mitalą, iki šiol vadovavusį savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto komitetui. Jis bus atsakingas už švietimą, išskyrus LLRA atitenkantį neformalųjį ir ikimokyklinį ugdymą, taip pat miesto plėtros, ūkio ir socialinius klausimus.

Džiaugiuosi, kad turime plačią, bet tvirtą koaliciją.

LLRA į vicemerus deleguos dabartinę vicemerę Editą Tamošiūnaitę, ji prižiūrės ikimokyklinį ir neformalųjį ugdymą, kultūros, sveikatos ir saugaus miesto sritis.

Konservatorių vicemeru bus šiose pareigose šią kadenciją jau dirbęs Valdas Benkunskas, jam priskirta miesto energetika (vandens, šilumos ir atliekų tvarkymo ūkiai), sporto ir sveikatinimo reikalai.

Administracijos vadovu išliks dabartinis direktorius Povilas Poderskis. Į administracijos direktoriaus pavaduotojus siūloma P. Poderskio pavaduotoja, LLRA atstovė Danuta Narbut, į tarybą išrinktas konservatorius Adomas Bužinskas (dėl nesuderinamų pareigų jis turės palikti tarybą). Taip pat į pavaduotojus ketinama siūlyti į tarybą neperrinktą R. Šimašiaus komiteto atstovę Ritą Balčiūnienę.

Iš aštuonių komitetų, trims vadovaus R. Šimašiaus atstovai, po du komitetų vadovų postus atiteks konservatorių ir „darbiečių“ atstovams, vienas – LLRA.

R. Šimašiaus komandai priklausys Miesto plėtros, Aplinkos ir energetikos, Ekonomikos ir finansų komitetai, Socialinių reikalų, Švietimo ir kultūros komitetai atiteks Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams, LLRA vadovaus Sveikatos ir sporto komitetui, Savivaldos plėtojimo ir viešosios tvarkos  bei Paslaugų ir Miesto ūkio komitetai – Darbo partijai.

R. Šimašius tvirtino, kad su tris atstovus turėsiančiais „valstiečiais“ nepavyko sutarti dėl jų „noro turėti tikrai daug pozicijų“, tačiau patvirtino, kad didelė dalis jų siūlytų darbų įtraukta į koalicijos programą.

Žada administracijos pertvarką

Tarp pirmųjų darbų R. Šimašius įvardija savivaldybės administracijos struktūros pertvarką, kad „ji būtų pajėgi realizuoti koalicijos sutartus darbus“. Jis sako, kad tai „nebus perversmas“, bet įvardija, kad bus atsisakoma departamentų.

„Planuojame tam tikrus pokyčius, esame sutarę, kad ji (struktūra – BNS) būtų plokštesnė, t.y. būtų mažiau lygmenų. Džiaugiuosi, kad lankstesnis valstybės administravimo įstatymas tą leidžia padaryti. Bus gana ryškus pokytis (...). Departamentų, kaip tokių, planuojame, kad turėtų nelikti, skyrių mažės, jie taps labiau savarankiški, labiau atskaitingi administracijos vadovybei“, – teigė meras.

Mokytojams žadamos atlyginimų grindys, nuolaidos

Valdantieji programoje sutarė dėl 19 punktų, tarp kurių – didesnis dėmesys pradėtiems darbams, švietimui, susisiekimui, darniai miesto plėtrai ir jau esantiems miegamiesiems rajonams, skverams ir parkams. Žadama gerinti padėtį neįgaliesiems, atnaujinti stoties rajoną.

Švietimo srityje įsipareigojama pastatyti naujas mokyklas Pašilaičiuose, Balsiuose, Pavilnyje, Pilaitėje, Bajoruose, atnaujinti esamas mokyklas, skatinti jose kūrybingumą, ypatingą dėmesį skirti vaikų kūno kultūros ugdymui, nustatyti, kad mokyklų direktoriais gali tapti ne tik pedagogai.

Valdantieji ypatingą dėmesį žada skirti mokytojams: pradedantiesiems – įvesti atlyginimų „grindis“, taip pat sukurti nuolaidų sistemą kalbų mokymuisi, sveikatos priežiūros, transporto paslaugoms.

Keliamas ir tikslas pritraukti bent vieną užsienio universitetų filialą į Vilnių, inicijuoti studentų miestelio viešųjų, poilsio,sporto erdvių Saulėtekyje atnaujinimą.

Darželiuose per ketverius metus įsipareigojama sukurti 1500 naujų vietų, skiriant didžiausią dėmesį naujiems, besiplečiantiems rajonams. Žadama numatyti ir neformalaus ugdymo krepšelį darželinukų būreliams – šiuo metu savivaldybė finansuoja tik dalį būrelių moksleiviams.

Tikslas – stadionas, dar du baseinai, ledo arena

Iš objektų, įsipareigojama pastatyti koncertų salę ant Tauro kalno, įgyvendinti nacionalinio stadiono projektą net ir be Vyriausybės indėlio. Tokiu atveju projektas būtų finansuojamas iš savivaldybės biudžeto, nepavykus ir tam, būtų imamasi alternatyvaus stadiono, talpinančio 10-15 tūkst. žiūrovų. Planuose – ir nauja ledo arena, skirta profesionalams.

Taip pat žadama pastatyti du naujus baseinus, įrengti dešimt futbolo aikščių su dirbtine danga, visiškai naują stadioną pilnų matmenų stadioną Naujoje Vilnioje, rekonstruoti 40 sporto aikštelių prie mokyklų.

Didinant Vilniaus patrauklumą, be dėmesio užsienio investuotojams, naujų skrydžių krypčių paieškų, svarstoma steigti atskirą komisiją naktinei miesto ekonomikai, įsipareigojama skatinti emigrantų sugrįžimą, jų vaikams plėsti specialias programas mokyklose. Įsipareigojama mažinti diskriminaciją seksualinių mažumų, rasės ar tautybės pagrindu.

Planuose – iškelti iš sostinės senamiestyje esančio skvero paminklą Petrui Cvirkai, pasodinti 10 tūkst. naujų medžių, taip pat bus siekiama peržiūrėti kultūros paveldo apsaugos kriterijus „siekiant lankstesnio jų pritaikomumo“. Žadama ir seniūnijų reforma – jos, pagal valdančiųjų planus, turėtų jungti panašius interesus turinčias teritorijas, pvz. sodų bendrijas, daugiabučius.

Savivaldybėje taip pat ketinama sukurti atskirą sistemą, kurioje interesus turės deklaruoti visi savivaldybės politinio pasitikėjimo tarnautojai.

Viešųjų pirkimų srityje valdantieji įsipareigoja trečdaliu sumažinti vidaus sandorių su savo įmonėmis – „Vilniaus planu“, „Grinda“ ir „Vilniaus miesto parkais“, viešai skelbti mažos vertės pirkimus.

Planuose – įmonių akcijų privatizavimas

Į susitarimą valdantieji taip pat įtraukė galimybę parduoti dalį akcijų tose įmonėse, kur savivaldybė neturi sprendimo teisę suteikiančio paketo – konservatoriai su šiuo pasiūlymu sutiko tik iš dalies ir žadėjo nepalaikyti, jei tai bus taikoma socialiai jautrias paslaugas teikiančioms įmonėms, pavyzdžiui, šilumos, vandens, atliekų ūkiams.

Šilumos ūkio srityje numatoma žadama dešimtadaliu mažinti šilumos kainą. Planuojama įrengti du naujus biokuro katilus Vilniaus antrosios elektrinės teritorijoje (šalia Savanorių žiedo) bei rajoninėje katilinėje Baltupiuose, rekonstruoti 20 km. šilumos ir karšto vandens trasų.

Taip pat įsipareigojama tęsti bylinėjimąsi tarptautiniame arbitraže su sostinės šilumos ūkį valdžiusia „Veolia“.

R. Šimašius pripažino, kad programa yra ambicinga, bet ją tikimasi įgyvendinti šimtu procentų.

„Aš linkęs tikslų neformuluoti labai saugių, kad tikrai padarysime, nebent darbus griūtų. Ne, tikrai reikės ir daug darbo, susiklausymo, daug proto ir daug sėkmės, bet tikslas yra įgyvendinti šimtu procentų, be abejo“, – aiškino jis.

Konservatoriai nusileido dėl stadiono, LLRA neteko švietimo

Pusantrų metų opozicijoje dirbę konservatoriai prieš rinkimus ypač daug kritikos išsakė Nacionalinio stadiono projektui, tačiau koalicijos sutartyje pritarė jo statyboms net ir be Vyriausybės indėlio. V. Benkunskas dabar sako, kad frakcija supranta, jog procesas stipriai pasistūmė į priekį ir „nelabai kas dabar nuo savivaldybės priklauso“.

„Aptarta, kad projektas, tęsiamas jau, turbūt, penkti metai, turi būti tęsiamas, bet nebus bet kokia kaina siekiama jį pabaigti, jei griūna visa finansavimo piramidė, neaišku dėl rangovų pozicijos“, – sakė jis.

LLRA Vilniaus skyriaus pirmininkė Vanda Kravčionok sako, kad partija nejaučia nuoskaudos netekusi didžiosios dalies švietimo sektoriaus.

„Viskas pastatyta ant gerų bėgių, ir, manau, gerbiamas Mitalas tęs tą darbą – mes bendradarbiausim“, – kalbėjo ji.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunietis

Kaunietis portretas
Vadinasi bus teikiam,as privatizqacijai ir Vilniaus viešasis transportas, kuris jau prarado 18% maršrutų.

TvartelioZinios

TvartelioZinios portretas
Aisku, kad oziu ferma diriguos chorui

Koalicija

Koalicija portretas
pirmas R. Šimašiaus žingsnis pralaimėti kitus mero rinkimus, jei jis juose dalyvaus.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių