Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus centriniame pašte – tiltų per Nerį istorija

2017-09-05 08:17
DMN inf.

Vilniaus centriniame pašte pristatoma žinomo šalies filatelisto ir kolekcininko Henriko Kebeikio paroda „Vilniaus tiltų per Nerį istorija ikonografijoje“.

Vilniaus centriniame pašte – tiltų per Nerį istorija
Vilniaus centriniame pašte – tiltų per Nerį istorija / Lietuvos pašto nuotr.

Visų 13 tiltų, jungiančių Neries krantus, sostinėje statybos ir gyvavimo istorija pristatoma per atvirlaiškius ir asmenines H. Kebeikio nuotraukas.

„Šalies tiltų praeitis yra visos Lietuvos istorijos dalis, todėl šios srities tyrinėjimai itin prasmingi. Vilniaus arterijos Neries krantus juosiantys tiltai turi ilgą istoriją, siekiančią ir legendomis apipintus viduramžius, ir nūdienos laikus.

Tiltas – tai žmogaus kūrinys, skirtas jungti žmones ir bendruomenę, todėl kviečiu vilniečius ir sostinės svečius nuodugniau susipažinti su Vilniaus tiltais. Jie atspindi ne tik inžinerinius ir konstrukcinius ypatumus, bet ir istorinius Vilniaus istorijos raidos etapus“, – pažymi kolekcininkas, parodos autorius H. Kebeikis.

Iš viso H. Kebeikis turi sukaupęs daugiau kaip 7 tūkst. atvirlaiškių ir nuotraukų kolekciją su žymiausių pasaulio tiltų atvaizdais. „Džiaugiuosi, kad glaudžiai su Lietuvos paštu bendradarbiaujanti filatelistų bendruomenė turi galimybę pasidalinti su visuomene savo turimais turtais. Viliuosi, kad per kelis dešimtmečius surinkta ir plačiajai visuomenei pristatoma Vilniaus tiltų ikonografija prisidės ne tik prie jaunųjų specialistų švietimo, bet ir naujosios Lietuvos tiltų istorijos sklaidos“, – teigia H. Kebeikis, daugiau nei dešimtmetį išleistos monografijos „Žvilgsnis į Lietuvos tiltus“ autorius.

H. Kebeikis primena, kad Vilniuje yra 13 tiltų per Nerį ir daugiau kaip 20 tiltų per mažesnes upes – Vilnią, Veržuvą, Baltupį bei kitas. Jis atkreipia dėmesį, kad pirmas akmeninis tiltas per Nerį buvo pastatytas 1536 m. toje vietoje, kur dabar yra Žaliasis tiltas. Jį pastatė tuometis Vilniaus pilininkas Ulrichas Hozijus. Už naudojimąsi tiltu buvo imamas mokestis, jo dydis priklausė nuo arklių skaičiaus ir vežamų prekių kiekio. Tam, kad būtų garantuojamos pajamos, buvo uždrausta keltis per Nerį kitokiais būdais. Nemokamai tiltu naudotis galėjo tik bajorai ir dvasininkai, o žydams buvo leista į kitoje Neries pusėje esančias kapines perplukdyti numirėlius valtimis. O vienas iš seniausiai statytų ir iki šių dienų išlikusių statinių yra Žvėryno tiltas – jis pastatytas 1906 m. Daugiau istorijų apie Vilniaus tiltus bus galima sužinoti visą rugsėjį Vilniaus centriniame pašte veikiančioje H. Kebeikio ikonografijos parodoje.

H. A. Kebeikis (g. 1939) – buvęs kelių statybos inžinierius, aktyvus visuomenininkas. Kolekcionuoti pašto ženklus, atvirlaiškius ir kitus filatelinius gaminius pradėjo studijų metais. Filatelisto kolekcijose dominuoja kosmonautikos ir tiltų – tiek Lietuvos, tiek pasaulio – tematikos pašto ženklai ir atvirlaiškiai. Tarptautinėse filatelijos parodose H. Kebeikis iš viso yra pelnęs per 80 apdovanojimų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų