- Valentinas Beržiūnas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sudėtinga ir pavojinga, bet viskas yra įmanoma, jeigu labai nori ir jeigu tikslas – kilnus. Tokios nuomonės laikosi į žygį aplink pasaulį išsiruošę Lietuvos keliautojai ir žinomi visuomenės veikėjai. Žygiu norima paminėti šimtąsias Vasario 16-osios metines.
Sudėtinga ir pavojinga, bet viskas yra įmanoma, jeigu labai nori ir jeigu tikslas – kilnus. Tokios nuomonės laikosi į žygį aplink pasaulį išsiruošę Lietuvos keliautojai ir žinomi visuomenės veikėjai. Žygiu norima paminėti šimtąsias Vasario 16-osios metines.
Simbolinė data
Vienas iš žygio organizatorių – populiarios grupės "Antis" lyderis architektas Algirdas Kaušpėdas. Pasak jo, šis žygis – dovana Lietuvai.
2018 m. sukaks lygiai šimtas metų nuo tada, kai nepriklausoma savarankiška Lietuva atsirado Europos žemėlapyje. 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Taryba Vilniuje paskelbė atkurianti nepriklausomą, demokratiniais pagrindais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniuje. Į žygį keliautojai leisis dvejais metais anksčiau – 2016 m., o iš jo sugrįš tik 2019 m. pabaigoje. Kaip sakė vienas iš žygio organizatorių Gintautas Babravičius, 1918 m. vasarį jie, jeigu viskas klostysis pagal planą, veikiausiai bus atkeliavę iki Pietų Amerikoje esančio Ekvadoro.
Jis pridūrė, kad kelionė – ne šiaip sau pasivažinėjimas po pasaulį, o labai rimtas išbandymas, todėl kol kas ką nors prognozuoti sunku. Todėl ir žygiui ruoštis buvo pradėta prieš ketverius metus. "Darbų kiekis milžiniškas – vieną dieną turi važinėti po Lietuvą ir pristatyti idėją visiems susidomėjusiesiems, kitą dieną jau reikia planuoti išankstinę kelionę į Aliaską, kur turėsime patikrinti galimybę automobiliais persikelti per Beringo sąsiaurį. Tai, beje, bus vienas didžiausių ir sunkiausiai prognozuojamų šios kelionės iššūkių", – dėstė G.Babravičius.
Sudėtingas maršrutas
Ar atlaikys technika? O atlaikyti jai reikės ne tik atšiaurias klimato sąlygas, bet ir įspūdingus 200 tūkst. km. Kaip juokėsi verslininkas, kelionių entuziastas ir vienas iš šios kelionės organizatorių Vaidotas Marozas, "po šitiek kilometrų naujas automobilis taps seniena". Tiesa, technika – tik vienas iš keliasdešimties iššūkių, kuriuos šios kelionės organizatoriams teko ir dar teks įveikti. Saugumas? Degalai? Juk, tarkime, Rusijos Tolimuosiuose Rytuose ne visur įmanoma įsigyti dyzelino. Ką jau kalbėti apie Amazoniją? O kelių būklė? Kai kur jų iš viso nėra.
O jei vienas iš kelionės dalyvių susirgs? Tiesa, G.Babravičius suskubo pasakyti, kad tuo jau buvo pasirūpinta. Žygio dalyviai specialiai ruošėsi suteikti pirmąją pagalbą, o V.Marozas pridūrė, kad kelionės maršrute yra pažymėtos visos ligoninės ar kiti sveikatos centrai, kuriuose būtų suteikta pagalba nelaimės atveju.
Vis dėlto, kaip ir G.Babravičius, V.Marozas pačiu rimčiausiu šio žygio iššūkiu įvardijo Beringo sąsiaurį. Šiaurės Ameriką nuo Azijos, tiksliau, Jungtinių Valstijų Aliaskos valstiją nuo Rusijos Tolimųjų Rytų skiriančio sąsiaurio ilgis apie 85 km, o gylis siekia 30–50 m. Sąsiauris laikomas vienu iš pavojingiausių pasaulyje. Čia labai dažnos audros, o srovės – ypač galingos, nes sąsiauryje susiduria Ramiojo ir Arkties vandenynų bangos. Perplaukti šiuo sąsiauriu, pasak V.Marozo, paprastai įmanoma tik vasarą, o atkeliauti iki jo – tik žiemą. Mat Rusijoje, o ir kitoje sąsiaurio pusėje esančioje Aliaskoje šimtus kilometrų nėra jokių kelių, tik įšalusi žemė. Deja, vasarą šie keliai tampa neišvažiuojami.
Būtent todėl, pasak jo, Beringo sąsiauris paprastai būna paskutinė daugelio pasiryžusių apkeliauti pasaulį stotelė. Bet keliautojas pažadėjo, kad lietuviai sąsiaurį įveiks, kad ir kas nutiktų.
V.Marozas įvardijo ir daugiau iššūkių. Jis pripažino, kad beveik tris mėnesius praleido studijuodamas 100 pasaulio šalių žemėlapius. Jeigu kam atrodo, kad rasti tinkamą kelią, – juokų darbas, V.Marozas priminė, jog vien rasti šalių sienų kirtimo punktus – ambicingas iššūkis, nes reikia ne tik tiksliai žinoti, kur jis yra, bet ir tai, kokiu metu jis veikia ir ar apskritai veikia. O tai – didžiulis darbas.
Pradžia – aplinkui Baltiją
Kelionė prasidės nuo žygio aplink Baltijos jūrą. G.Babravičius patikslino, kad po šio įžanginio žygio keliautojai trumpam dar sugrįš į Lietuvą atsisveikinti. "Prieš kelionę per pasaulį norėtųsi pirmiausia išbandyti savo jėgas įveikiant trumpesnį atstumą", – pripažino G.Babravičius.
O tada prasidės didysis žygis – pirma, į Graikiją, tuomet per Bosforo sąsiaurį – į Aziją, o tada, per įvairias Azijos žemyno šalis, Pamyro ir Tian Šanio kalnynus, Gobio dykumą Kinijoje ir Mongolijoje iki Baikalo ežero pakrantėje esančio Irkutsko miesto. Iš čia bus bandoma pasiekti atšiaurųjį Beringą. O iki jo – tūkstančiai kilometrų per Sibiro tundrą, taigą ir ledynų kraštą. Bet ir persikėlus per sąsiaurį dar lauks sudėtinga kelionė iki pirmojo civilizacijos centro Aliaskoje – Fairbankso miesto. Pasak V.Marozo, niekas nėra bandęs, išskyrus pakinkytus šunis, įveikti šios atkarpos.
Pietų Amerikoje laukia Amazonės džiunglės ir viena iš atšiauriausių pasaulio Atakamos dykuma, o už jos – Andų kalnynas. Australijoje – Didžioji Smėlio dykuma, o Afrikoje – Namibijos dykuma, kurios antras vardas – smėlio kapinės.
Bet ne tik noras pamatyti šiuos gamtos stebuklus ar pajusti jų atšiaurumą įkvėpė žygio dalyvius.
Vienas iš kelionės dalyvių, Vokietijos tarptautinio žiniasklaidos koncerno "Deutsche welle" atstovas Michaelis Mattigas-Gerlachas, sako, kad vienas iš svarbiausių jo tikslų kelionės metu – atkreipti pasaulio žmonių dėmesį į niokojamus šiuos pasaulio gamtos stebuklus. "Noriu nufilmuoti, įamžinti tai – juk, pavyzdžiui, Amazonės džiunglės kada nors iš viso išnyks", – pasakojo apie savo socialinę-gamtosauginę misiją vokietis.
Vyčio įtakos zona
Idėjinis kelionės autorius – architektas, populiarios grupės "Antis" lyderis A.Kaušpėdas sau būdingu stiliumi pažymėjo, kad ši kelionė – "atsakas globalistams, manantiems, jog Lietuva išnyks". "Priešingai, mes praplėsime Vyčio įtakos zoną..." – rėžė A.Kaušpėdas.
Jo teigimu, panašūs projektai sveikintini. Jie sutelkia daugelį išsibarsčiusių po pasaulį lietuvių.
"Kažkada teko prisidėti prie Lietuvos budinimo, dabar matau galimybę prisidėti prie Pasaulio Lietuvos kūrimo. Praėjusį dešimtmetį Lietuva pasiekė esminius strateginius tikslus, dabar jaučiamas blaškymasis, neturime bendros ateities vizijos. Manau, Pasaulio Lietuvos idėja, suvienijanti milijonus lietuvių visame pasaulyje, artimiausiu metu gali tapti nauja kelrode žvaigžde mūsų šaliai", – teigė A.Kaušpėdas.
G.Babravičius pridūrė, kad kelionės idėją įkvėpė žymus lietuvių keliautojas Matas Šalčius "Prisipažinsiu, vis dar ieškome tinkamiausio pavadinimo šiam žygiui, o kol kas jį vadiname pasinaudodami keliautojo M.Šalčiaus citatą – "Lietuvai – apie pasaulį, pasauliui – apie Lietuvą". Manau, tai puikiai vienu sakiniu perteikia šio projekto idėją", – sakė G.Babravičius.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prie Seimo – gyvūnų teisių gynėjų akcija: ragina drausti kailinių žvėrelių verslą2
Antradienį Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija ir viešoji įstaiga „Tušti narvai“ prie parlamento esančioje Nepriklausomybės aikštėje ragins drausti kailinių žvėrelių verslą. ...
-
Apie pagalbą narkomanams išgirdę Šeškinės gyventojai aikteli: čia jau netelpa į jokius rėmus12
Vilniaus Šeškinės rajone prekyba narkotikais ir jų vartojimas toliau išlieka itin didele problema. Nors šiame sostinės mikrorajone patruliavimas jau dabar yra sustiprintas – gyventojai skundžiasi ir sako, kad iki taboro i&...
-
Kaip jaučiasi 2 mln. eurų kainavusį vaistą gavusi mažylė Milana?6
Praėjus beveik dviem mėnesiams, kai spinaline raumenų atrofija sergančiai mažylei Milanai pirmajai Lietuvoje buvo atlikta genų terapija 2 milijonus eurų kainavusiu vaistiniu preparatu „Zolgensma“, mama papasakojo apie dabartinę mergaitės k...
-
Dėl NATO viršūnių susitikimo – keblumai vilniečiams: bus daugybė ribojimų15
Dėl liepą vyksiančio NATO viršūnių susitikimo patekti į riboto judėjimo teritorijai priskiriamas Vilniaus gydymo įstaigas, maldos namus, darželius bus galima tik pėsčiomis. ...
-
Seną instituto pastatą žadama paversti „Žmonių ministerija“ – su terasomis ir kavinėmis4
Seną instituto pastatą Vilniuje ketinama paversti trims ministerijoms skirtu šiuolaikišku biuru su terasomis ant stogo, visuomenei atviru pirmuoju aukštu, o anksčiau ten stovėjusią mečetę pažymėti realaus dydžio jos reljefiniu ...
-
Vilniaus viešajame transporte pradeda veikti nauja e. bilieto sistema6
Vilniaus viešajame transporte nuo šeštadienio pradeda veikti naujoji e. bilieto sistema. ...
-
Kantrybę prarandantys gyventojai sostinę pradeda lyginti su dykuma16
Kenčia žemdirbiai, dusti pradeda ir miestai. Bene blogiausia situacija Vilniuje, kur vyksta didžiausi istorijoje kelio remonto darbai. ...
-
Paskirtas Vilniaus rajono vicemeras, Centro dešinės koalicija pasiskelbė opozicija2
Vilniaus rajono savivaldybės taryba penktadienį pritarė tarybos nario, socialdemokrato Algio Vaitkevičiaus kandidatūrai į vicemerus. ...
-
Vilniuje – atsisveikinimas su Sakartvele tragiškai žuvusiu G. Guntoriumi3
Vilniuje penktadienį šeima, artimieji, kolegos atsisveikina su Sakartvele tragiškai žuvusiu juvelyrikos parodą „Amber Trip“ organizuojančios bendrovės įkūrėju ir vadovu Giedriumi Guntoriumi. ...
-
Teismas: Pagirių vandenvietė šalia Vilniaus sumažinta neteisėtai1
Šalia Vilniaus esančios Pagirių vandenvietės, kuri nelaimės Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje atveju galėtų tarnauti kaip rezervinė ir tenkinti pusę sostinės geriamojo vandens poreikio, apsaugos zona sumažinta nepagrįstai, galutina...