Margavos kaimo kova su polipropileno vamzdžių gamyklos statybomis virto painiu detektyvu. Į konfliktą įtraukta ir policija – vieno gyventojo namuose atlikta krata.
Pateikė kitus tyrimus
Kauno rajono Margavos kaimo gyventojai nežada nusileisti verslininkams, ketinantiems šalia gyvenamųjų namų atidaryti polipropileno vamzdžių gamyklą. Bendrovė "ViaCon Baltic Pipe", kuriai vadovauja verslininkas Ričardas Suslavičius, atliko poveikio visuomenės sveikatai tyrimus. Ataskaitoje teigiama, kad vamzdžių gamybos metu į aplinką neišsiskirs jokios kenksmingos medžiagos. Su šiomis išvadomis nesutinkantys kaimo gyventojai užsakė tyrimus nepriklausomoje laboratorijoje.
Po nepriklausomų ekspertų išvadų paaiškėjo, kad į aplinką išsiskirs acto rūgštis, kurios koncentracija 300 m atstumu viršys didžiausią leistiną normą net 15 kartų. Tuo tarpu gamyklą ir kai kuriuos gyvenamuosius namus teskirtų 100 m.
Margavos gyventojai tiki, kad paaiškėjusios aplinkybės leis jiems apsiginti nuo planuojamos vamzdžių gamyklos.
"Dėl savo problemų kreipėmės į visas įmanomas instancijas. Kol neturėjome išvadų, nieko negalėjome padaryti. Visi aiškindavo, kad bendrovės užsakymu atliktas tyrimas. Kauno rajono meras ir valdininkai nesuprato, ko mes iš jų norime. Juk popieriuose buvo parašyta, kad aplinka nebus teršiama", – prisiminė Vytautas Vidikas.
Niūrios eksperto prognozės
Gyventojų užsakymu aplinkos poveikio tyrimus atliko A.Škarnulio įmonė, turinti leidimą atlikti taršos šaltinių ir teršalų aplinkos elementuose tyrimus ir matavimus.
Įmonės vadovas Antanas Škarnulis įsitikinęs, kad, pastačius polipropileno vamzdžių gamyklą, kaimas būtų apnuodytas dideliais kiekiais chemikalų.
"Cheminių medžiagų pavojingumas yra suskirstytas į keturias klases, pavojingiausia yra ketvirtoji klasė. Šiuo atveju kalbame apie trečios klasės užterštumą, o tai – rimta problema. Atlikdamas tyrimus rėmiausi Lietuvos aplinkosaugos normatyviniais dokumentais. Kuo rėmėsi ankstesnio tyrimo rengėjai, sunku suvokti", – aiškino A. Škarnulis.
Jo įmonės laboratorijoje atlikti tyrimai labai skiriasi nuo verslininkų pateiktų prognozių, kuriose tvirtinama, kad į aplinką teršalai neplis.
Policija atliko kratą
Kaimo gyventojai pasakojo, kad, atlikę nepriklausomą ekspertizę, jie sulaukė policijos dėmesio. Pasak gyventojų, bendrovės "ViaCon Baltic Pipe" darbuotojai pranešė policijai, kad esą buvo pavogta poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaita. Netrukus Janinos ir Vytauto Vidikų namuose pasirodę policininkai atliko kratą.
"Mus apkaltino pavogus įmonės ataskaitą, kurią privaloma skelbti spaudoje. Dokumentų bendrovė kažkodėl pasigedo po dviejų mėnesių. Aš tapau įtariamąja, o policija namuose atliko kratą", – skundėsi Janina Vidikienė.
Tokius bendrovės ir teisėsaugininkų veiksmus kaimo gyventojai vertina kaip bandymą susidoroti, tačiau nežada pasiduoti.
"Jaučiamės tarsi kare. Jei pavogė mano pasą, nekeliu bylos. Paskelbiu, kad dingo dokumentas ir prašau, kad jį anuliuotų. Manau, kad mums specialiai buvo daromas spaudimas", – įsitikinęs Kęstutis Statkevičius.
Bendrovės vadovai nekalbūs
Bendrovės "ViaCon Baltic Pipe" atstovai aiškino, kad nieko nežino apie gyventojų užsakymu atliktus tyrimus, todėl dar šiemet Margavos kaime planuoja pradėti gaminti vamzdžius.
"Dviejų tiesų nebūna. Buvo atlikta aplinkos poveikio analizė. Apie gyventojų atliktus tyrimus nieko nežinau ir negaliu komentuoti. Nekonfliktuojame su gyventojais, niekas jokių pretenzijų neturi, jūsų žinios pasenusios", – atkirto "ViaCon Baltic Pipe" direktoriaus pavaduotojas Dalius Grigas.
"Kauno dienos" žurnalistams su bendrovės direktoriumi Ričardu Suslavičiumi pabendrauti nepavyko. D.Grigas sakė, kad verslininkas šiuo metu yra išvykęs iš Lietuvos. D.Grigas nieko nežinojo ir apie esą pavogtus bendrovės dokumentus.
"Atlikome visus veiksmus, kokių reikalavo įstatymai. Vamzdžių gamybą planuojame pradėti dar šiemet. Apie kratas pas gyventojus nieko nežinau", – teigė D.Grigas.
Neteršiančių gamyklų nėra?
Margavos gyventojų nepriklausomų ekspertų išvados neseniai atsidūrė Kauno visuomenės sveikatos centro specialistų rankose. Jie suabejojo prieš tai bendrovės pateiktomis išvadomis, kad gamyba aplinkos neterš. Nuspręsta papildomai ištirti, ar polipropileno vamzdžių gamyba nekels pavojaus.
"Kreipėmės į Kauno regiono aplinkos apsaugos agentūrą. Ji įvertins ir pateiks savo išvadas dėl gamyklos poveikio žmonių sveikatai. Vamzdžius žadančiai gaminti bendrovei esame pateikę ir daugiau pastabų. Jie neįvertino dirvožemio ir šulinių vandens kokybės. Šiuos tyrimus būtina atlikti, kad vėliau, kilus konfliktui, žinotume, ar įmonė turėjo įtakos kokybės pablogėjimui, ar ne. Iš patirties galiu pasakyti, kad nesu mačiusi gamyklų, kurios visiškai neterštų aplinkos", – pasakojo Kauno visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja Ona Gedgaudienė.
Kauno visuomenės sveikatos centro direktorius Gintautas Kligys pasakojo, kad beveik kasdien centro specialistai sulaukia gyventojų skundų dėl įmonių veiklos. Tačiau pirmą kartą gyventojai ne tik lieja emocijas, bet ir remiasi argumentais, atlikę alternatyvų poveikio aplinkai tyrimą.
"Situacija nėra paprasta, gyventojai labai priešinasi, o R.Suslavičiaus vadovaujama bendrovė bando įrodyti, kad gamyba visiškai aplinkos neterš", – teigė G.Kligys.
Stebės kiekvieną žingsnį
G.Kligys sakė, kad Lietuvos verslininkai galėtų pasimokyti iš skandinavų. Jie prieš vystydami projektus rengia pasitarimus su bendruomenių atstovais. Pastarieji apie verslininkų planus žino ir smulkmenas, taip išvengiama interesų konfliktų.
"Užsienyje įmonės su gyventojais bendrauja keletą metų iki projekto įgyvendinimo pradžios. Pas mus dažniausiai atveža buldozerius ir statybos prasideda. Kai žmonės pamato, tačiau nežino, kas bus pastatyta, visuomet kyla triukšmas. Nėra bendravimo kultūros ir tokiose situacijose patys verslininkai yra kalti", – įsitikinęs G.Kligys.
Su gamyklos kaimynyste nesutinkantys Margavos gyventojai žada nenuleisti rankų ir kovoti toliau. Jei į jų prieštaravimus ir argumentus nebus atsižvelgta ir kaime bus gaminami polipropileno vamzdžiai, gyventojai nuolat kontroliuos, ar gamykla neteršia aplinkos.
"Projektą įgyvendinantys verslininkai tikino, kad gamyba bus atliekama naudojant naujausias technologijas. Tačiau, kur jie padės gamyboje naudojamą vandenį ir orą? Juk oras bus išleidžiamas ir kenksmingos medžiagos pateks tiesiai į mūsų namus", – stebėjosi kaimo gyventoja Gražina Šivokienė.
Naujausi komentarai