- Ieva Urbonaitė-Vainienė, www.delfi.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniuje iškils Jono Pauliaus II vardu pavadinta bažnyčia ir parapijos namai, kuriuose planuojama įrengti socialinių paslaugų centrą.
„Idėją jau seniai nešiojau savo širdyje: kaip įamžinti palaimintojo popiežiaus Jono Pauliaus II vizitą Lietuvoje? Rugsėjį sukaks lygiai 20 metų, kai Šventasis Tėvas čia lankėsi, tad gimė idėja tarp Justiniškių ir Pašilaičių kurti jo vardu pavadintą parapiją. Ten gyvena daug žmonių, tikintiesiems nėra kur susirinkti, reikia važiuoti arba į Vilniaus palaimintojo Jurgio Matulaičio parapiją arba į Kalvarijas, nes Fabijoniškėse taip pat nieko nėra”, – portalui delfi.lt sakė kardinolas Audrys Juozas Bačkis.
Kaip patikslino bažnyčios projektą rengiantis architektas Kėstutis Pempė, bažnyčia ir parapijos namai planuojami tarp Medeinos ir Žemynos gatvių.
„Dabar projekto pradžia, pagal jį bažnyčia nenumatoma labai didelė, apie 450 kvadratinių metrų ploto”, – sakė architektas.
Kardinolo A. J. Bačkio teigimu, prieš kelerius metus Bažnyčia minėtoje Vilniaus vietoje atgavo žemę. „Tačiau tame sklype, manau, turi iškilti ne tik bažnyčia, bet ir dienos centras, kad galėtų vykti „Carito” ir kita reikiama veikla, kad parapija būtų gyva. Kad būtų salių katechezei, patalpų karitatyvinei veiklai, kad visuomenei pasitarnautų”, – pabrėžė kardinolas.
A. J. Bačkio nuomone, tai būtų gražiausias būdas pagerbti Jono Pauliaus II atmintį, nes aplink gyvena 30-40 tūkst. žmonių ir naujos parapijos tikrai reikia.
„Viliuosi, kad mano įpėdinis arkivyskupas Gintaras Grušas, kuris prisidėjo prie popiežiaus Jono Pauliaus II kelionės į Lietuvą rengimo, padės”, – sakė kardinolas.
Minčiai naujuosiuose Vilniaus rajonuose statyti bažnyčią yra pritarusi kunigų taryba.
„Žinoma, tą projektą jau teks įgyvendinti naujam arkivyskupui. Iš savo pusės galiu pasakyti tik tiek, kad tai atitiktų žmonių norą turėti gyvą Jono Pauliaus II atminimą. Tai visai kas kita, nei statula ar skveras, nes po palaimintojo Jono Pauliaus II sparnu ir globa susirinktų gyvoji Bažnyčia. Jei visa tai pavyktų įgyvendinti, būtų gražiausia dovana vilniečiams”, – sakė kardinolas A. J. Bačkis
Architekto K. Pempės teigimu, galutiniai projekto rengimo darbai užtruks iki rudens.
„Bažnyčia bus tradicinio-klasikinio kryžiaus plano, savo arkų struktūra primenanti pirmąsias krikščioniškas bažnyčias, tačiau jau modernia formos interpretacija, medžiagomis, taps šiuolaikišku statiniu”, – pasakojo architektas.
Kurdamas bažnyčios formą, ieškodamas proporcijų K. Pempė minėjo siekęs aiškios, harmoningos kompozicijos, sakralumo išraiškos.
„Klijuoto medžio konstrukcijos viduje sukurs savo medžiagiškumu jaukią aplinką, kuri kartu bus ir išraiškinga, ir paprasta. Visi kiti komplekso pastatai – vieno aukšto, tarsi tam tikras kompozicinis „pagrindas” iškilusiam bažnyčios pastatui", – pasakojo architektas.
Pasak K. Pempės, komplekse bus parapijos namai su edukacine dalimi, dienos centras, su „Carito” patalpomis, šalia – klebonija, po bažnyčia šarvojimo salės. Numatoma ir nemaža automobilių stovėjimo aikštelė, todėl bus patogu ir gyventojams, ir svečiams.
A. Zuokas Jono Pauliaus II bažnyčią siūlė statyti miesto centre
Kaip rašė portalas delfi.lt, Lenkų rinkimų akcija irgi yra siūliusi Vilniuje statyti bažnyčią, tačiau ne naujuosiuose rajonuose, o centre. Kardinolo buvo klausta, kaip jis vertina Lenkų rinkimų akcijos iniciatyvą Naujamiestyje atstatyti Jėzaus sanktuariumą ir kodėl A. Vivulskio projektuotą bažnyčią vis nori savo tikslams panaudoti politikai: mirus popiežiui Jonui Pauliui II atstatyti ir pontifiko vardu pavadinti A. Vivulskio bažnyčią siūlė ir Artūras Zuokas.
A. J. Bačkio žodžiais, jam iki šiol skauda širdį, kad kalbama apie A. Vivulskio bažnyčios atstatymą, o nepajėgiama net normalios aikštės ar gatvės pavadinti Jono Pauliaus II vardu, nes „tas skveras prie Vilniaus Petro ir Povilo bažnyčios – joks ne Jono Pauliaus II skveras, o transporto žiedas ar, kaip buvo rašyta, automobilių stovėjimo aikštelė”.
Įdomu tai, jog ir Lenkų rinkimų akcijos atveju, ir tuomet, kai bažnyčią siūlė atstatyti Vilniaus meras, su arkivyskupu apie tai niekas nekalbėjo, nors pagal kanonus bažnyčios statybai turi pritarti vietos vyskupas. „Į mane dėl to niekas nesikreipė, todėl aš tyliu ir nieko nesakau”, – juokavo kardinolas.
A. J. Bačkio įsitikinimu, Vilniaus centre užtenka bažnyčių, yra daug nenaudojamų: tuščia Misionierių, buvusi Rasų kalėjimo koplyčia, Jurgio koplyčia prie Vyriausybės, kur kažkada buvo seminarija, bažnytėlė prie Augustionų vienuolyno.
„Yra tiek bažnyčių, kad nespėjame tvarkyti. Remontuokime kurias turime. O naujų parapijų senamiestyje tikrai nereikia”, – sakė ganytojas.
Kardinolo teigimu, į bažnyčią reikia žiūrėti iš sielovadinės pusės, o ne tik atstatyti praeities paminklus, ypač tokios būklės, kaip A. Vivulskio projektuota bažnyčia: jos vietoje visiškai nieko nelikę.
„Aš esu nustebęs, drįstu sakyti, dėl politikavimo apie šitą bažnyčios objektą”, – sakė kardinolas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Savickas „Teltonikai“ pažadėjo greitai spręsti statybų Liepkalnyje problemas3
Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas sako pažadėjęs vieno langelio principu spręsti aukštųjų technologijų įmonės „Teltonika“ plėtojamo aukštųjų technologijų parko gamyklų Vilniuje, Liepkalnyje statybos...
-
Vilniaus rajonas toliau tvarkosi: palikti neprižiūrimi automobiliai bus nutempiami
Nuo 2025 m. sausio 1 d. Vilniaus rajono savivaldybėje pradedama taikyti nauja tvarka – bendrojo naudojimo vietose neprižiūrimos ar neeksploatuojamos transporto priemonės bus nutempiamos. ...
-
Sostinėje – galimas dar vienas gatvių siaurinimo etapas2
Vilniuje – vėl eismo pokyčiai. Tikėtina, kad ateityje pagrindinėje Žvėryno gatvėje bus galima važiuoti ne 50 km/val. greičiu, o 20–30 km/val. LNK žurnalistas klausė gyventojų, ką jie apie tai mano. ...
-
Dėl stipraus vėjo du lėktuvai vietoj Vilniaus oro uosto leidosi Kaune1
Dėl itin stipraus vėjo pirmadienį du lėktuvai negalėjo nusileisti Vilniaus oro uoste ir leidosi Kaune, sako Lietuvos oro uostų (LTOU) atstovas spaudai Tadas Vasiliauskas. ...
-
Prieššventinės automobilių spūstys: kaip sostinėje valdomi eismo srautai?
Prieššventinės automobilių spūstys kankina ne tik gyventojus. Darbo padaugėja ir policijai, ir draudikams. Praeitos savaitės pradžia Vilniuje buvo pažymėta 11 avarijų. Vilnius turi išmanų Eismo valdymo centrą, tačiau jis nėra ...
-
Savivaldybei vėl nepavyko pasiekti buvusių Lazdynų baseino rangovų turto arešto
Vilniaus savivaldybei vėl nepavyko pasiekti daugiau nei 10 mln. eurų vertės buvusių Lazdynų baseino statybos rangovų turto arešto. ...
-
Vilniuje lankosi ECB vadovė Lagarde ir EK vicepirmininkas Dombrovskis
Pirmadienį Vilniuje lankosi Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė Christine Lagarde (Kristin Lagard) bei už ekonomiką atsakingas Europos Komisijos (EK) vicepirmininkas Valdis Dombrovskis. ...
-
Skundai dėl socialinio būsto gyventojų – tikri faktai ar išankstinės nuostatos?
Šiemet Vilniaus savivaldybė įsigijo apie 50 socialinių būstų. Butus miestas perka daugiabučių rajonuose, kuriuose gyvena vidurinės klasės vilniečiai. Vis dėlto kaimynai dažnai tuo nesidžiaugia. Vieno tokio daugiabučio gyventojai institucij...
-
Savivaldybė: išplėtus saugomą Šnipiškių vietovę, statybos galimos išlaikant jos vertybes1
Nekilnojamojo turto (NT) vystytojams grasant teismais dėl išplėstos saugomos Šnipiškių teritorijos, Vilniaus miesto savivaldybė teigia, kad statybos čia gali vykti išsaugant nustatytas vietovės vertingąsias savybes. ...
-
Prezidentūros kieme – koncertas: pasirodys Vokietijos karinio orkestro pučiamųjų ansamblis
Pirmoji ponia Diana Nausėdienė kviečia visus vilniečius ir miesto svečius į advento ir kalėdinių giesmių ciklo „Kalėdų skambesys atviroje Prezidentūroje“ koncertą. ...