Skurdūs ir pilki pelės metai Pereiti į pagrindinį turinį

Skurdūs ir pilki pelės metai

2008-12-31 09:01
Skurdūs ir pilki pelės metai
Skurdūs ir pilki pelės metai / Gedimino Bartuškos nuotr. Viltis: 2008-ieji Vilniui buvo didžiulis išbandymas. Ekonomikos ekspertai tikina, kad dėl prasidėjusios krizės ateinantys 2009-ieji bus dar sunkesni, tačiau svarbiausia sunkmečiu neprarasti padorumo, tikėjimo žmonių gerumu ir švi

Politikų ginčai, korupcija, teismai, kainų šuolis, atleidimai iš darbo, "praganyti" miestui svarbūs projektai – ne tokių Vilnius tikėjosi 2008-ųjų. Bet iškentėme ir vėl tikimės, kad ateinantys metai bus geresni.

Valdžia mus nuvylė

Paklausus gatvėje praeivių, kaip vertina Vilniaus miesto valdžią, šiurpas ima nuo epitetų: "vagys", "verslininkų ruporai", "kyšininkai", "tinginiai". Nesaldu, bet ne veidrodis kaltas, kad atvaizdas kreivas.

Galutinai ir taip menką valdžios autoritetą šiemet sutrypė korupcijos skandalas. Trys sostinės politikai už kolegos papirkinėjimą iš savivaldybės išvesti su antrankiais. Visi trys – Vilnių valdančios Tvarkos ir teisingumo partijos nariai. Gėda.

Šiemet labiau nei kada nors savivaldybės taryboje greta politikų pasigesta prokurorų. Opozicija nepaliovė jų slenksčio minti. Tai nacionalinio stadiono statybas skundė, tai įtarė valdžią neskaidriai vykdant viešąjį pirkimą. Koks rezultatas? Nebus nei žadėtojo nacionalinio stadiono, nei dviračių trasos, nei laivybos Neries upe. Dėl politinių rietenų ant plauko pakibo ir vakarinio aplinkkelio tiesimas.

Šie investiciniai projektai galėjo padėti mums visiems sutaupyti! Dabar milijonus švaistome stovėdami automobilių grūstyse, viešasis transportas labiau atgraso nei vilioja, dviračių takai duobėti, vietomis jų visai nėra, o moderni šviesoforų sistema neveikia. Nenuostabu, kad vilniečiams susidarė įspūdis, jog valdžia nedirba ir milijonus slapta sau į kišenę žeriasi. Juk pažadų būta daugiau nei realių darbų.

Ekonominė krizė tik dar labiau valdžią nuo mirtingųjų atskyrė. Brango viskas: nuo šildymo iki troleibuso bilieto. Jeigu iš tiesų būtume jautę, kad dirbame kartu, gal lengviau dabar savus diržus veržtume. Tačiau girdėdami apie verslininkams padovanotus milijonus, apie šimtatūkstantinius kyšius, nebepajėgiame suprasti, atleisti ir pasitikėti.


Svarbiausi 2008-ųjų įvykiai

Sausis

Iš Vilniaus miesto vicemero posto pasitraukė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Arūnas Štaras. Vilniaus merui Juozui Imbrasui talkinti liko trys pavaduotojai.

Vilniaus miesto savivaldybė skyrė 22 naujus automobilius sostinės policijai. Dovanos vertė siekia 204 tūkst. litų.

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė galutinę nacionalinio stadiono statybų kainą – 370 mln. litų.

Vasaris

Nacionalinio stadiono statybvietėje įkasta darbų pradžią simbolizuojanti kapsulė. Realiai darbai vykdomi nuo 2007 m. spalio. Po poros savaičių, Vyriausybei delsiant skirti žadėtus 200 mln. litų, statybos oficialiai sustabdytos.

Kovas

Iš Vilniaus vicemero pareigų pasitraukė buvęs socialdemokratas, dabartinis Fronto partijos lyderis Algirdas Paleckis. Vilniaus meras J.Imbrasas liko dirbti su dviem pavaduotojais.

Nustota vežti miesto atliekas į 20 metų veikusį Kariotiškių sąvartyną. Šiukšliavežės pasuko link modernaus Kazokiškių sąvartyno. Kariotiškių uždarymo darbų kaina skaičiuojama iki 29 mln. litų.

Išanalizavusi viešosios įstaigos "Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009" audito ataskaitą Kultūros ministerija pastebėjo, jog buhalterija vedama netvarkingai. Kilo įtarimų, kad įstaigos vadovybė iš ES gaunamus milijonus naudoja neatsakingai.

Balandis

Žlugo tarptautinės dviračių ir turizmo trasos "Eurovelo 11" projektas. Vilniaus valdžia nesugebėjo panaudoti iš ES trasai skirtų 10 mln. litų, už kuriuos žadėta per visą Vilnių nutiesti 39 km dviračių taką.

Suimti kyšininkavimu įtariami trys Vilniaus savivaldybės politikai: vicemeras Evaldas Lementauskas ir tarybos nariai Audrius Butkevičius bei Gintaras Kazakas.

Vyriausybė nutarė vietoj žadėtų 200 mln. litų nacionalinio stadiono statyboms skirti vos pusę sumos. Kita pusė atidėta mokytojų algoms didinti.

Pradėti modernios šviesoforų sistemos diegimo darbai, atsiėję 145 mln. litų. Žadėta, kad rudenį sistema pradės veikti ir Vilniuje neliks transporto grūsčių, tačiau sistemos bandymo ir montavimo darbai vis dar tęsiasi.

Gegužė

Iš Vilniaus miesto vicemero pareigų pasitraukė kyšininkavimu įtariamas E.Lementauskas. J.Imbrasui liko talkinti vienintelis vicemeras, Lenkų rinkimų akcijos narys Artur Liudkovski. Su vienu pavaduotoju meras verčiasi iki šiol.

Iš 25 konkursui pateiktų darbų išrinkti 7 geriausi Lukiškių aikštės atnaujinimo ir "Laisvės" paminklo projektai. Tikėtasi laimėtoją išrinkti ir aikštę rekonstruoti iki 2009 m. vasaros, kai Vilnius švęs tapęs Europos kultūros sostine, o Lietuva minės savojo vardo tūkstantmetį. Tačiau konkursas užvilkintas ir nugalėtojas neišrinktas iki šiol.

Vyriausybė pripažino, kad iki 2009-ųjų vasaros pastatyti nacionalinį stadioną nerealu. Lietuvos vardo tūkstantmečio proga rengiamą Dainų šventę nuspręsta perkelti į Vingio parką.

Birželis

Vyriausybei pagaliau skyrus 100 mln. litų iš šalies biudžeto atgaivintos nacionalinio stadiono statybos.

Liepa

Atnaujintas Justiniškių seniūnijos fontanas. Rekonstrukcijos darbai atsiėjo apie 700 tūkst. litų; juos dosniai iš investicinių programų fondo atriekė Vyriausybė.

Rugpjūtis

Vilniaus miesto valdžia panaikino popierinius mėnesiniu viešojo transporto bilietus. Šiandien popierinius galima įsigyti tik vienkartinius bilietus, bet ir šie turėtų išlikti ne ilgiau nei metus. Elektroninės sistemos diegimo darbai atsiėjo per 19 mln. litų. Iš jų apie 5 mln. litų skirta iš miesto biudžeto.

Atidarytas S.Dariaus ir S.Girėno gatvės viadukas per geležinkelį. Rekonstrukcijos darbai kainavo 33 mln. litų. Viadukas išplatintas iki penkių eismo juostų, atnaujintos aplinkinių gatvių sankryžos, inžineriniai tinklai.

Birželį jau patruliuoti turėjusi Vilniaus savivaldos policija į gatves išriedėjo tik rugpjūtį. Įsteigti už viešąją tvarką atsakingą instituciją miestui atsiėjo 1,5 mln. litų.

Rugsėjis

Pabrango daugiabučių namų liftų eksploatacija. Mokestis kiekvieno buto savininkui šoktelėjo 2 litais.

Įsigaliojo 50 proc. didesni tarifai už centralizuotai tiekiamą šilumą. Viena kilovatvalandė vilniečiams pabrango nuo 14,75 iki 22,56 ct.

Spalis

Iš oro uosto į geležinkelio stotį ir atgal ėmė kursuoti specialus traukinys. Porą litų kainuojanti kelionė tetrunka 7 minutes.

Iškilo grėsmė netekti 140 mln. ES paramos vakarinio aplinkkelio antrojo etapo statyboms. Nespėjusiai laiku užbaigti viešojo pirkimo procedūros ir kreiptis dėl finansavimo Vilniaus miesto valdžiai terminas pratęstas iki kitų metų sausio.

Baigta šešerius metus trukusi Halės turgaus rekonstrukcija. Darbai pastatą iš savivaldybės išsinuomojusiai bendrovei "Tugva" kainavo 27 mln. litų.

Duris atvėrė pirmas per 18 Nepriklausomybės metų Vilniuje pastatytas vaikų lopšelis-darželis "Pilaitukas".

Nesugebėjusi laiku kreiptis dėl ES paramos Vilniaus miesto valdžia apleido laivybos Nerimi projektą. Jo preliminari vertė siekė 45 mln. litų.

Lapkritis

Atidarytas Vilniaus miesto pietinis aplinkkelis. Per dvejus metus 3 km ilgio kelio ruožas nutiestas už 268 mln. litų.

Šalia Kauno ir Aguonų gatvių sankirtos atidarytas Jurgos skveras, skirtas prieš metus mirusiai rašytojai, dailininkei, keliautojai Jurgai Ivanauskaitei atminti. Kitąmet skverą žadama papuošti 2 m aukščio granitine katino skulptūra.

Gruodis

Pabrango kelionė miesto viešuoju transportu. Vienkartinio bilieto kaina šoktelėjo nuo 1,1 iki 1,8 lito. Perkant bilietą iš vairuotojo mokama dar brangiau – 2,5 lito. Iki 4 litų šoktelėjo ir kelionė maršrutiniais mikroautobusais.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija patvirtino didesnes elektros ir gamtinių dujų kainas. Elektra vartotojams nuo sausio 1 d. brangs nuo 33 iki 37 ct, gamtinės dujos – nuo 1,62 iki 2,12 lito.

Savivaldybės administracija patvirtino atliekų deginimo gamyklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą, atversiančią kelią statyboms. Gyventojai būgštauja, kad valdžia pataikauja verslininkams, nors statyti planuojama gamykla padidins aplinkos taršą.


Gintautas Paluckas

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius

2008-aisiais turėjome kuo džiaugtis. Pabaigėme pietinį aplinkkelį, Laisvės ir Ateities gatvių sankryžos rekonstrukciją, pradėjome vakarinio aplinkkelio projektus. Atgaivintas nacionalinio stadiono projektas, tik tenka apgailestauti, kad jis naujos Vyriausybes dėmesio nesulaukė.

Iš socialinių projektų reikia paminėti išspręstą socialinių darbuotojų atlyginimo klausimą. Vilniuje jų alga anksčiau nesiekė šalies vidurkio. Taip pat pastatėme 150 naujų socialinių būstų, pradėjome ugdymo įstaigų renovacijos programą. Šiemet atnaujinta per 110 vaikų darželių ir mokyklų.

Šiemet sutvarkę techninę dokumentaciją, kitais metais galėsime pradėti atnaujinti Vilniaus apšvietimo tinklus. Darbai tęsis 4 metus, o kainuos apie 20 mln. litų. Projektas padės sutaupyti elektros energijos, operatyviau reaguoti į apšvietimo linijų gedimus.

Lieka tik apgailestauti, kad šiemet šlubavo daugiabučių namų renovavimo programa. Dėl nepakankamo valstybės finansavimo nepavyko realizuoti visų parengtų projektų. Dėl to miesto biudžete liko nepanaudoti 2 mln. litų.

Taip pat ne visai sklandžiai diegiamas viešojo transporto elektroninis bilietas. Greičiausiai prie jo pereisime tik kitų metų balandį, nors tikėtasi projektą įgyvendinti šiais metais. Taip pat vėluojame paleisti automatizuotą šviesoforų sistemą. Pastaroji vis dar diegiama ir derinama.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų