Vilniaus namai Maskvoje bus – lengviau atsikvėpė lietuvių delegacija, grįžusi iš Rusijos sostinės. Neįprastas mainų projektas iki šiol judėjo tik Vilniuje – čia maskviečiai jau statosi namus.
Kuriamas lietuvybės židinys
Prieš trejus metus Vilniaus ir Maskvos vadovai sukirto rankomis dėl dviejų kultūros ir verslo centrų statybos. Po metų, 2006-aisiais, sutarta, kad Maskvos centras iškils greta Vilniaus senamiesčio, kitapus Neries, o Vilniaus namai – taip pat netoli Maskvos širdies.
Šiais mainais siekiama stiprinti sostinių bendradarbiavimą ir atkreipti dėmesį į abiejose šalyse gyvenančių tautinių mažumų poreikius.
Nuspręsta, kad Vilniaus namai Maskvoje turėtų tapti lietuvybės židiniu. Planuojama įrengti patalpas sekmadieninei lietuvių vaikų mokyklėlei, šalia įkurti biblioteką, įrengti patalpas parodoms ir koncertams, turizmo ir informacijos centrui.
Taip pat Maskvos gyventojai bus supažindinami su Lietuvos istorija, tradicijomis, produkcija, verslo plėtros galimybėmis.
Be plėtojamos kultūrinės veikos, numatyta nuomoti biurus, įkurdinti viešbutį, keletą kavinių, restoraną. Iš gautų lėšų būtų išlaikomi Vilniaus namai Maskvoje. Analogišką statinį, skirtą rusų mažumos gyventojams, Maskvos vadovybė ketina statyti Vilniuje.
Maskviečiai pluša it bitės
Nors abu projektai pradėti įgyvendinti vienu metu, 2006-aisias, šiandien tarp jų pastebimas milžiniškas atotrūkis. Mat Maskvos namams skirtą 14 a sklypą prie A.Juozapavičiaus ir Rinktinės gatvių jau juosia statybinė tvora.
Sklypas maskviečiams suformuotas 2006 m. pabaigoje – 2007 m. pradžioje.
Netrukus buvo leista pastatą projektuoti, patvirtintas detalusis planas.
Pagal projektą kitapus Neries planuojama pastatyti šešių aukštų kultūros ir verslo centrą, kurio architektūra artimesnė ne tradicinei slavų, o moderniam europietiškam stiliui. Jo puošybai bus naudojamas vitražas, kuriame bus pavaizduoti Rusijos tradiciniam menui būdingi ornamentai.
Šiame 9000 kv. m centre žadama įrengti 500 vietų salę, sceną, ją pritaikyti ne tik teatrui, bet ir operai, baletui. Bus įrengtos ekspozicijų salės, įkurdintas muziejus, konferencijų salės, duris atvers tradicinės rusų virtuvės restoranas, keletas kavinių.
Virš jų bus nuomojamos biurų patalpos. Taip pat žadama įrengti ir nediduką, bet prabangų viešbutį, pro kurio langus atsivers miesto panorama, Gedimino pilis.
Darbus sustabdė krosnis
Leidimą statybai maskviečiai gavo šių metų rugsėjį. Nieko nelaukdami į statybvietę įvažiavo pirmieji buldozeriai.
Tiesa, dalis darbų buvo pristabdyti dėl teritorijoje archeologų rastos vertingos XVIII a. krosnies. Atlikus tyrimus radinys konservuojamas, o statybos visu greičiu toliau tęsiamos. Jau pastatyti poliai, netrukus turėtų prasidėti požeminio trijų aukštų garažo statybos darbai.
"Šiuo metu atliekami vertingos krosnies konservavimo darbai. Mums šis radinys labai reikšmingas, krosnį ketiname pastatyti pirmo požeminio pastato aukšto restorane kaip pagrindinį interjero akcentą. Krosnis "riš" mūsų pastato novatoriškumą, tradicinius rusiškus interjero motyvus ir Vilniaus istoriją", – tikino Maskvos namų Vilniuje komercijos vadovas Borisas Binevičius.
Lietuvių sklype – kapų tyla
O Vilniui skirtas 30 a sklypas šalia Maskvos olimpinio kaimelio vis dar dirvonuoja.
Tiesa, jame prieš metus kitus stovėjo penkių aukštų Nikitos Chruščiovo laikus menantis daugiabutis. Šiandien pastatas sulygintas su žeme, tačiau tuo Vilniaus namų statybos darbai ir baigėsi.
Sklypas nesuformuotas, jo užstatymo galimybės neaiškios, o žemė vis dar priklauso Rusijos federacijai. Norint ją panaudos teisėmis perleisti Vilniui, sklypą būtina pirmiausia perduoti Maskvos vyriausybei.
Antradienį į Rusijos sotinę vykusi Vilniaus miesto savivaldybės, bendrovės "Vilniaus namai Maskvoje" bei Ūkio banko investicinės grupės atstovų delegacija stengėsi išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių įstrigo lietuvaičių projektas. Bendrovės "Vilniaus namai Maskvoje" direktorius Gintaras Pociūnas tikino, kad priežasčių buvo ne viena.
"Darbai užtruko, nes reikėjo laiko parengti projektinius pasiūlymus, sklypo formavimo dokumentams. Šie veiksmai užima laiko. Juk ir pas mus parengti detalųjį planą trunka nuo metų iki dviejų", – priežastis vardijo G.Pociūnas.
Statybos prasidės kitąmet?
Vilniečių delegacija iš Maskvos grįžo patenkinta. Miesto vyriausybės meras Jurijus Lužkovas prižadėjo, jog iki Naujųjų metų Vilniaus namams skirtas sklypas neatlygintinai bus suteiktas 49 metams.
"Džiaugiamės, kad pavyko susitarti. Derybos Maskvoje užtruko vos 40 minučių. Abu miestai suinteresuoti, kad būtų pastatyti tiek Vilniaus namai Maskvoje, tiek Maskvos namai Vilniuje. Apie darbų vilkinimą negali būti nė kalbos", – tikino vilniečių delegacijai vadovavęs sostinės vicemeras Artur Liudkovski.
G.Pociūnas tvirtino, kad gavus sklypo panaudos dokumentus bus galima pradėti rengti pastato projektą. Mat šiandien dar nežinia, ką lietuvaičiai gali pastatydinti 30 a sklype. Tik gavę žemės panaudos dokumentus ir sąlygas statybai, jie apsispręs, kokio aukščio ir stiliaus bus statinys, kaip bus paskirstytos zonos kultūrai, turizmui ir verslui.
Tuomet paaiškės ir statybų kaina. Projektą finansuos konkursą laimėjusi Ūkio banko investicinė grupė, susijusi su garsiu Lietuvos milijonieriumi Vladimiru Romanovu.
"Tikiuosi, kad kitų metų viduryje žinosime, kaip atrodys Vilniaus namai. Siekiu, kad kitų metų viduryje leidimas statybai būtų mūsų kišenėje. Dabar tegalime pasakyti, kad pastatas užims keletą tūkstančių kvadratinių metrų. Dangoraižio nestatysime, tačiau tai bus normalaus dydžio administracinis pastatas, gal 5–8 aukštų", – vylėsi G.Pociūnas.
Naujausi komentarai