Dramos teatras įpusėjo rekonstrukciją: į pirmąją premjerą kvies pavasarį

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) įpusėjo prieš pusantrų metų pradėtą rekonstrukciją, į pirmąją premjerą savo patalpose tikisi žiūrovus pakviesti kitų metų balandį.

„Apie pusė padaryta. Tai, kas yra nauja statyba, tuoj bus baigta. Tikrai, manau, kad dirbama labai produktyviai, efektyviai ir greitai“, – ketvirtadienį žurnalistams surengęs ekskursiją po statybas, sakė teatro direktorius Martynas Budraitis.

Pagrindinis žiūrovų laukiantis pokytis – nauja Mažoji salė su 350 vietų ir studija su 100 vietų, nauja drabužinė, sanitariniai mazgai, ir gerokai išplėstas kavinėms, bufetui skirtas plotas. Dalis kavinių patalpų bus atviros ir tuo metu, kai teatras nedirbs. Kavinė veiks ir šalia kasų.

Pasak direktoriaus, pradedant rekonstrukciją keltas tikslas, kad į visas LNDT sales žiūrovai ateitų pro vienas lauko duris. Iki šiol įėjimas į Mažąją salę buvo ne iš Gedimino prospekto, o iš Odminių gatvės. Po rekonstrukcijos į Mažąją salę taip pat bus patenkama iš Gedimino prospekto.

Naujos Mažosios salės statyba turėtų būti baigta gruodį, o balandį čia jau suplanuota premjera –  monospektaklis „Nakties rašytojas“.

Didžiosios salės rekonstrukcija kol kas nepradėta. Jeigu nestrigs viešieji pirkimai ir kiti darbai, ją atidaryti tikimasi 2022 metų rudenį.

Pasak M. Budraičio, keisis ir pagrindinio teatro fojė vaizdas: bus atkurtas 1980 metų vaizdas.

„Šalia žiūrovų salių atsiras didelė repeticijų salė. Jis bus įkurta buvusiame Dekoracijų ceche“, – pasakojo M. Budraitis.

Dekoracijų cechas bus perkeltas vietoj buvusios Mažosios salės.

Šiemet rekonstrukcijai ir įrangai planuojama panaudoti beveik 19 mln. eurų.

Suplanuota, bet gali ir nebūti

Nepaisant koronaviruso grėsmės ir to, kad neturi savo patalpų, LNDT 81-ąją sezoną pradėti žada rugsėjį ir parodyti dešimt premjerų.

„Tarp jų net du pasaulinio garso režisierių vardai: Janas Fabre'as iš Belgijos su spektakliu pagal savo dienoraščius „Nakties rašytojas“ ir Grzegorzas Jarzyna iš Lenkijos su spektakliu „Soliaris“ pagal Stanislawo Lemo romaną“, – pranešė teatras.

Naują sezoną teatras planuoja pradėti lenkų režisieriaus Lukaszo Twarkowskio (Lukašo Tvarkovskio) spektakliu „Respublika“.

Apie pusė padaryta. Tai, kas yra nauja statyba, tuoj bus baigta.

„Gal net spektakliu jo negalima pavadinti, tai būtų tokia šešių valandų patirtis“, – teigė M. Budraitis.

Jaunųjų kūrėjų konkursą laimėjęs Motiejus Ivanauskas režisuoja spektaklį „Dialogai“ pagal Platoną, kitas laimėtojas Karolis Vilkas – „Mėnesieną“, aktorius Marius Repšys rodys autobiografinį spektaklį „Vaidina Marius Repšys“, Kamilė Gudmonaitė stato spektaklį „Kartos“ apie skirtingais laikotarpiais gimusių žmonių skirtumus ir panašumus.

J. Fabre monospektaklį „Nakties rašytojas“ kuria su aktoriumi Martynu Nedzinsku.

„Tai Fabre dienoraščio motyvais sukurtas spektaklis. Tai vienas didžiausių vardų teatre, mene, įvairiausių talentų menininkas“, – per spaudos konferenciją ketvirtadienį kalbėjo LNDT direktorius.

Sezoną LNDT ketina baigti Jono Vaitkaus pastatymu „Didysis kelias“ pagal Augusto Strindbergo pjesę.

„Viso to gali ir nebūti arba gali būti ir visiškai kitaip. Siūlyčiau per daug nieko nesitikėti ir džiaugtis tuo, ką pamatysite ir nesirgti“, – naujojo sezono pristatymą apibendrino M. Budraitis.

Keičia aktorių apmokėjimo tvarką

Pasak teatro vadovo, erdvių rodyti savo spektaklius LNDT ieško įvairiose vietose.

Keletą premjerų ketinama rodyti Vilniaus kino klasterio patalpose, čia vyksta ir repeticijos.

Taip pat spektakliai bus rodomi Menų spaustuvėje, Rusų dramos teatre, „Siemens“ arenoje Vilniuje, Kauno nacionaliniame dramos teatre, „Girstučio“ kultūros rūmuose Kaune, rugpjūtį – Vilniaus universiteto ir Chodkevičių rūmų kiemuose.

Ketvirtadienį pradėta prekiauti bilietais į naujo sezono spektaklius.

M. Budraitis teigė, kad karantinas ir atšaukti spektakliai gerokai sumažino teatro pajamas.

„Trumpas pavyzdys. Paprastai planuojamas surinkti lėšas iš parduodamų bilietų, tą 0,5 mln. eurų surinkdavome maždaug birželio mėnesį, dabar esame surinkę tik 140 tūkst. eurų“, – sakė jis.

Anot jo, nuo liepos keičiama ir aktorių apmokėjimo tvarka, kad nerodant spektaklių jie neprarastų visų už tai gautų pajamų, kad jų darbo užmokestis atitiktų praėjusių metų vidurkį.

Paprastai planuojamas surinkti lėšas iš parduodamų bilietų, tą 0,5 mln. eurų surinkdavome maždaug birželio mėnesį, dabar esame surinkę tik 140 tūkst. eurų.

„Stengiamės taip organizuoti, kad kuo mažiau finansiškai nukentėtų“, – sakė M. Budraitis.

„Akcentas yra į repeticijas ir naujų spektaklių kūrimą. Kadangi nežinome, kas bus rudenį, planuojame kūrybinę veiklą, kad negalint rodyti spektaklių, bent nenutrūktų repeticijos“, – tvirtino jis.

Generalinio direktoriaus pavaduotoja Ieva Skaržinskaitė sakė, kad dėl saugumo reikalavimų parduodama mažiau bilietų. Pavyzdžiui, Rusų dramos teatre yra beveik 500 vietų, bet laikantis saugių atstumų, tilps apie 200 žmonių.

„Parduodame bilietus žiūrovus sodindami šachmatiniu principu po du“, – sakė ji.

Dėl tos pačios priežasties užtruks atšauktų spektaklių rodymas.

„Jeigu atšaukėme per 30 spektaklių ir didžiąją dalį jų reikia perkelti, pagal dabartinius (saugumo – BNS) reikalavimus, vieną spektaklį turi rodyti dukart, kad visi žiūrovai galėtų jį pamatyti. Dalį rugsėjo, spalio, lapkričio laikų skirsime nuo kovo vidurio atšauktų spektaklių parodymui“, – teigė I. Skardžinskaitė.

Dalį premjerų LNDT ketina transliuoti internetu. Jų peržiūra bus mokama.

Pasak M. Budraičio, teatras nėra gavęs jokios paramos iš Vyriausybės dėl to, kad nukentėjo dėl COVID-19.

„Nebuvo jokios Vyriausybės paramos“, – sakė jis ir vylėsi, kad ateityje pagalba vis dėlto bus pasiūlyta ir teatrams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių