- Greta Zulonaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vadinamoji desovietizacijos komisija ragina Vilkaviškio savivaldybę nukelti poetui Kostui Kubilinskui skirtą paminklinį akmenį Rūdos kaime, bet sutiko palikti Panevėžyje esančią atminimo lentą, skirtą poetei Salomėjai Nėriai.
„Be abejo, žudikams tokie atminimo ženklai neturi būti laikomi toliau“, – BNS antradienį sakė komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas, turėdamas omeny K. Kubilinską.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras K. Kubilinsko pavardę skelbė paviešintame slaptų sovietų saugumo bendradarbių sąraše.
Poetas buvo infiltruotas į Lietuvos laisvės kovotojų būrį, atliko provokatoriaus ir išdaviko vaidmenį, nušovė partizaną poetą Benediktą Labėną.
Tuo metu Panevėžyje esančią atminimo lentą S. Nėriai nuspręsta palikti, tačiau pridėti paaiškinamąją lentelę.
„Bet kokie atminimo ženklai jai pažeidžia įstatymą, tačiau įvertinome tai, kad yra dvi vietos be Kauno, kur Salomėja Nėris dirbo – tai yra Lazdijai, kur jokių ženklų neturi, ir Panevėžys, kuris turi šią atminimo lentą“, – teigė V. Karčiauskas.
Komisija taip pat rekomendavo pakeisti Kelmėje esančią poetei S. Nėriai skirtą gatvę, o J. Janonio gatvę – palikti.
„Niekada niekur mes nesiūlėme Janonio gatvės keisti, nors sutinkame su tuo, jog Janonio gatvių pavadinimų Lietuvoje yra neproporcingai daug“, – kalbėjo komisijos pirmininkas.
Komisija gavo kreipimąsi ir dėl rašytojo, filosofo Jeano Paulo Sartre'o (Žano Polio Sartro) paminklo Nidoje.
V. Karčiausko teigimu, „jis savo kairiosiomis mintimis blogo nepadarė, tuo labiau Lietuvos Respublikai“.
Sovietų kario paminklą Rudaminoje, Vilniaus rajono savivaldybėje, komisija rekomendavo nukelti, o Širvintų rajono savivaldybėje esantį obeliską nutarė palikti.
Dėl šio obelisko kreipėsi „laisvietis“ Tomas Vytautas Raskevičius.
Pasak V. Karčiausko, šis monumentas yra be jokių užrašų ir ženklų: „Pats obeliskas negali pažeisti įstatymo, užrašai ir ženklai gali pažeisti įstatymą.“
Dėl Škirpos išvados nepakeitė
Komisija taip pat gavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) kreipimąsi dėl atminimo lentos tarpukario diplomatui Kaziui Škirpai.
Anot komisijos pirmininko, su kreipimusi buvo susipažinta, tačiau rugsėjį priimta išvada dėl K. Škirpos liko nepakeista.
Desovietizacijos komisija rugsėjį pripažino, kad dėl K. Škirpos asmenybės nėra galimybės priimti išvados, taip pat rekomendavo lentų tokioms asmenybėms neįrengti.
Reaguodamas į tai, Genocido centro generalinis direktorius Arūnas Bubnys teigė negalintis priimti sprendimo dėl atminimo lentos K. Škirpai, kadangi Desovietizacijos komisijos pateikta išvada neatitinka įstatymo.
Jis taip pat teigė prašysiantis komisiją dar kartą apsvarstyti K. Škirpos klausimą ir „priimti teisėtą išvadą“.
Tuo metu V. Karčiauskas teigė nematantis prasmės dar kartą svarstyti šio klausimo.
„Sutikome su Genocido centro argumentais, kad galbūt ir buvo galima rašyti truputį kitaip tą tekstą, bet esmė nuo to nesikeičia“, – kalbėjo jis.
Istorikai ir visuomenė K. Škirpos asmenybę vertina nevienareikšmiškai.
LGGRTC išvadoje nurodoma, kad Antrojo pasaulinio karo metais jis buvo „Lietuvos patriotas, daug jėgų skyręs Nepriklausomos valstybės kūrimui bei pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui organizavimui“, kita vertus, 1940–1941 metais K. Škirpos veikloje „būta ir antisemitizmo apraiškų“.
Pasak centro, K. Škirpos vadovaujamas LAF antisemitizmą buvo iškėlęs į politinį lygmenį, o „tai galėjo paskatinti dalį Lietuvos gyventojų įsitraukti į Holokaustą“. LAF siūlė žydus išvaryti iš Lietuvos, nors apie nacių planus vykdyti Holokautą, LGGRTC teigimu, nežinojo.
Desovietizacijos komisija iš viso apsvarstė 18 klausimų, kitas jos posėdis numatytas gruodžio 11 dieną.
Totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo draudimas Lietuvoje galioja nuo praėjusių metų gegužės. Pagal jį, iš viešųjų erdvių turi būti pašalinti totalitarizmo ir autoritarizmo simboliai – paminklai, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimai, kitokie simboliai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siekiant išreikšti paramą Sakartvelo žmonėms, Vilniuje rengiamas palaikymo mitingas12
Sakartvelo valdantiesiems nusprendus ketveriems metams atidėti stojimo į Europos Sąjungą (ES) procesą, pirmadienį prie šalies ambasados Vilniuje bus surengtas palaikymo mitingas. ...
-
Vilnius plečia saugotinų medžių sąrašą: įtraukta dar 26,5 tūkst. objektų
Sostinė tęsia mieste esančių medžių inventorizaciją ir plečia jų, kaip saugotinų objektų, sąrašą. Trečiadienį posėdžiavusi Vilniaus miesto savivaldybės taryba į jį įtraukė dar beveik 26,5 tūkst. medžių. ...
-
Kalėdinė šventė Grigiškėse: įžiebta miesto eglė1
Gruodžio 1-ąją Grigiškės skendėjo šventinėje nuotaikoje – čia vyko dviguba šventė: iškilmingai įžiebta miesto eglė ir oficialiai atidaryta ilgai laukta aikštė prie Šventosios Dvasios bažnyčios. &Sca...
-
Ieškoma, kas sukurs civilinės saugos aplikaciją vilniečiams
Vilniaus miesto savivaldybė ieško, kas sukurs mobiliąją civilinės saugos programėlę. Ją sostinės gyventojams planuojama pristatyti kitų metų viduryje. ...
-
Širvintų Kalėdų eglė sužibėjo magiškame sniego rutulyje3
Sekmadienio vakarą Širvintose įžiebta pagrindinė miesto Kalėdų eglė. Žėrinčiame sniego rutulyje su daugybe kalėdinių dekoracijų suspindusi eglutė į šventinį koncertą pagrindinėje miesto aikštėje subūrė rekordinį skai...
-
Sostinės Ateities gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje nustatytas servitutas
Trečiadienį posėdžiavusi Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė servituto nustatymui Ateities gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje. Pagal šį sprendimą, per aikštelę, kurią valdo Savivaldybės įmonė &bdqu...
-
Įžiebtos Vilniaus, Kauno, Klaipėdos eglės: kuri gražiausia?21
Kaunas, Vilnius ir Klaipėda jau įžiebė savo Kalėdų eglutes. Nemažai žmonių diskutuoja, kuri žaliaskarė gražiausia, kuri gal turi trūkumų. ...
-
Vilniaus rotušėje atidaryta 22-oji Tarptautinė Kalėdų labdaros mugė
Vilniaus rotušėje šeštadienį vyksta 22-oji Tarptautinė Kalėdų labdaros mugė, organizuojama Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos su užsienio šalių diplomatinėmis ir verslo bendruomenėmis. ...
-
Kalėdų eglė įžiebta Lietuvos irklavimo sostinėje
Šįvakar, lapkričio 29-ąją, Kalėdų eglė įžiebta Trakuose – pasaulio čempionatui besiruošiančioje Lietuvos irklavimo sostinėje. Trakų rajono savivaldybės surengtos šventės metu Vytauto Didžiojo krante suspindus pagrindi...
-
Įžiebtos Vilniaus ir Kauno Kalėdų eglės: kuri žaliaskarė jums gražesnė?22
Kaunas ir Vilnius jau įžiebė savo Kalėdų egles. Kaip ir kasmet, pasipylė diskusijos, kuri žaliaskarė šiemet gražesnė. ...