Daugumai Lietuvos žmonių Sitkūnų radijo stotis – vienas garbingiausių laisvės simbolių. Dabar joje siaučia sunkmečio ir naujų technologijų padiktuoti permainų šuorai.
Sunkmetis pagreitino sprendimus
1991-ųjų sausio 13-osios naktį Lietuvos radijas nenutilo nė minutei – 2 val. 10 min., kai buvo prievarta išjungtas Vilniaus radijas, pasigirdo Sitkūnuose budėjusio žurnalistės Jolantos Šarpnickienės balsas, pranešęs apie vienintelę Lietuvoje dar veikiančią radijo stotį.
Šios stoties žmonių, Sausio 13-ąją nepabūgusių skleisti tiesą Lietuvai ir pasauliui, šiandien laukia nežinomybė. Sunkmetis pagreitino kai kuriuos LRT sprendimus, kurie buvo vis atidėliojami.
Sitkūnų radijo stoties viršininkas Jonas Stanionis patvirtino, kad nuo Naujųjų metų lietuviai, gyvenantys įvairiose Europos šalyse ir JAV, nebegirdi trumposiomis radijo bangomis atskriedavusių žinių iš Lietuvos. "Transliacijos trumposiomis bangomis nutrauktos dėl lėšų stygiaus. Vyriausybė apkarpė LRT biudžetą ir todėl pritrūko pinigų mokėti už Sitkūnų radijo stoties siųstuvų nuomą", – aiškino J.Stanionis. Tačiau jis nieko negalėjo pasakyti apie dar naujesnes permainas Sitkūnuose.
Senolius paliks be LR
LRT Techninio centro direktorius Vytautas Morozas buvo atviras: nuo balandžio 1-osios ketinama atsisakyti ir vidutinių bangų siųstuvo. Jis pripažino, kad šis sprendimas vyresnio amžiaus žmones kaimuose ir miesteliuose paliks be Lietuvos radijo (LR), nes solidaus amžiaus klausytojai iki šiol naudojasi jiems įprastais rusiškais radijo imtuvais be FM bangų.
Ši žinia bus nemaloni ir Baltarusijoje, Kaliningrado srityje, Lenkijoje ir Skandinavijoje gyvenantiems tautiečiams – FM bangų siųstuvais LR programa pasieks tik artimiausių Lietuvos pasienių gyventojus.
Be informacijos apie Lietuvos prezidento rinkimus gali likti daugybė pagyvenusių Lietuvos kaimų ir miestelių gyventojų, neturinčių supratimo apie kompiuterį, ir tie, kuriems vaikai nesuskubs ar negalės nupirkti modernaus radijo imtuvo.
Žmonės bus atleidžiami
V.Morozas priminė, kad radijo siųstuvų Sitkūnuose nuoma kasmet kainuoja 1 mln. 200 tūkst. litų per metus. Tad sunkmečiu ir atsisakoma vidutinių bangų siųstuvo, dubliuojančio FM siųstuvo darbą. V.Morozo nuomone, vaikai savo tėvams pensininkams turėtų nepaigalėti 30 Lt ir nupirkti radijo imtuvą su FM bangomis, kuriomis transliuojamos LR programos.
"Kas norės girdėti Lietuvos radijo laidas, galės naudotis ne tik modernesniais radijo aparatais, bet ir internetu", – pridūrė V.Morozas. Jis yra įsitikinęs, kad radijo laidų transliacijos vidutinėmis bangomis – gana archajiškas būdas technologijų prasme.
Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) yra Sitkūnų stoties ir siųstuvų savininkas. Šio centro generalinio direktoriaus Algirdo Vydmonto paklausėme, ar nesirengiama visiškai uždaryti stoties.
"Tokio tikslo neturime – stočiai ieškome komercinių užsakymų. Suprantama, Sitkūnų radijo stoties darbo apimtys mažės. Kartu bus mažinama ir ten dirbančių žmonių", – neslėpė A.Vydmontas.
Naujausi komentarai