- Pranešimas spaudai
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Su 701-uoju gimtadieniu sostinę sveikins VI-asis Vilniaus šviesų festivalis – pristatoma programa
-
Su 701-uoju gimtadieniu sostinę sveikins VI-asis Vilniaus šviesų festivalis – pristatoma programa
-
Su 701-uoju gimtadieniu sostinę sveikins VI-asis Vilniaus šviesų festivalis – pristatoma programa
-
Su 701-uoju gimtadieniu sostinę sveikins VI-asis Vilniaus šviesų festivalis – pristatoma programa
-
Su 701-uoju gimtadieniu sostinę sveikins VI-asis Vilniaus šviesų festivalis – pristatoma programa
701-ąjį sostinės gimtadienį švęsti sausio 25–28 d. kviesiančio Vilniaus šviesų festivalio programoje – 15 šviesos instaliacijų ir 5 papildomi objektai įvairiose senamiesčio erdvėse, pasaulinio garso šviesos meno žvaigždės ir talentai iš penkių šalių, unikalios šviesos refleksijos ir ryškios patirtys.
„Šaltuoju metų laiku, kai taip retai galime džiaugtis saulės šviesa, Vilniaus šviesų festivalis leidžia pasinerti į kūrybišką spalvų, kultūros, meno ir technologijų pasaulį, pasisemti naujų idėjų sau ir miestui. Renginys yra tapęs simboline sostinės gimtadienio su(si)tikimo vieta, todėl visus kviečiu kartu jau sausio 25 d. įžengti į naują Vilniaus istorijos šimtmetį“, – sakė Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Šviesų festivalis augančio Vilniaus istoriniame senamiestyje sausio 25–28 d. kurs naujas, neįprastas istorijas ir šeštus metus iš eilės kvies pasinerti į dinamišką šviesos meno pasaulį. Keturis vakarus truksianti šviesos šventė Vilniuje – galimybė kartą metuose sostinėje susipažinti su garsių šiuolaikinių menininkų darbų įvairove ir unikaliomis šviesos meno formomis, kurios keičia miesto erdves, išryškina istorinių pastatų grožį ir kultūrinę gelmę, pagerbia ir suteikia naują žvilgsnį į miesto simbolius, o lankytojus praturtina naujomis patirtimis.
„Sudarant programą ir siekiant pristatyti aktualiausius šviesų festivalių kūrėjus bei jų kūrinius plėtojame kultūrinius ryšius su įvairiais pasaulio ir vakarų Europos festivaliais, ieškome naujų talentų, įdomių projektų, analizuojame vyraujančias tendencijas. Per pastaruosius kelerius metus vilniečiams ir miesto svečiams pristatėme daugiau nei 90 unikalių šviesos instaliacijų ir kūrėjus net iš 18 pasaulio šalių. Pastebime, kad dėl kokybiškai išpildomos programos įvairovės esame vertinami ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse“, – festivalio gerbėjams dėkodamas už palaikymą ir galimybę tęsti ypatingą Vilniaus miesto tradiciją, sakė renginio organizatoriaus Vilniaus kultūros centro direktorius Paulius Jurgutis.
G. Urbaitės nuotr.
Programoje 20 unikalių istorijų – 15 šviesos instaliacijų ir 5 papildomi objektai
Pradėti šventinį pasivaikščiojimą ir festivalio programos objektų bei naujų įspūdžių paieškas rekomenduojame nuo greta Bernardinų sodo esančios Menų spaustuvės (Šiltadaržio g. 6), kur susimąstyti apie šiuolaikinių technologijų įtaką žmonių bendravimo greičio galimybėms siūlys skaitmeninės kūrybos genijumi vadinamo lenkų menininko Ksawery Kirklewski studijos „Ksawery Komputery“ interaktyvi šviesos instaliacija FLUX. Įspūdingų parametrų projektas kurs svaiginančią patirtį, kuri atskleis paslėptus algoritmus, šviesos greičiu formuojančius mūsų susitikimus internete.
Taip pat Menų spaustuvėje bus eksponuojamas šviesos, garso ir erdvės ryšius tyrinėjančio prancūzų menininko Guillaume'o Marmin'o kūrinys, kuriam muzikos takelį sukūrė kompozitorius Phillipe,as Giordiani – instaliacija HARA. Įspūdinga šviesos materijos projekcija, inspiruota japonų sąvokos hara, reiškiančios pilvą bei žmogaus gyvybinės energijos ir emocijų šaltinį, išjudins žiūrovų jusles ir provokuos vidinius pokalbius apie gyvybės esmę ir visatos begalybę.
LR Prezidentūros kiemelyje pasivaikščioti po 2,5 metrų aukščio 25 veidrodinių monolitų šviesos ir atspindžių labirintą kvies žavi britų dueto „Illumaphonium“ instaliacija CONTINUUM. Žiūrovų vaizduotę žadins interaktyvus liuminescencinis garsinis meno kūrinys, kuriantis begalinės erdvės ir visa apimančio garso pojūtį.
Apsilankiusieji Vilniaus paveikslų galerijos kieme išvys Amelijos Kosminsky iš Didžiosios Britanijos instaliaciją CELESTIAN BRAINSTORM. Terminas „smegenų audra“ (angl. brainstorm) anglų kalboje vartojamas priepuoliui bei intensyvaus mąstymo ar kūrybiškumo momentui apibūdinti. Su mirgančiai šviesai jautria epilepsija užaugusi menininkė savo kūriniu nori atkreipti visuomenės dėmesį į psichikos sveikatos problemas. Ją inspiravo šviesos poveikis smegenims – mirksinčios lemputės tuo pačiu metu gali ir užburti savo grožiu, ir sukelti priepuolį. Interaktyvi instaliacija imituoja besisukančią, tamsą sklaidančią lempą, kuriančią kerintį ir raminantį nuolat judančio žvaigždėto dangaus efektą.
CELESTIAL BRAINSTORM. A. Kosminsky nuotr.
Dar viena instaliacija Vilniaus paveikslų galerijos kieme stebėtojus įtrauks į ribų tarp tikrovės ir virtualumo paieškas. Tai sudėtingus projektus mėgstančios prancūzų kūrybinės studijos „Theoriz“ kūrinys CRYSTALLIZED, kurį siūloma vertinti kaip naują, gilias emocijas žadinančią, pramogų formą. Iš plieno, garsų ir holografinių vaizdų sukurta paslaptinga struktūra, įkvėpta unikalaus ir vizualiai įspūdingo elemento – bismuto (Bi) – tiek mokslininkų, tiek kolekcininkų vertinamo dėl savo neįprastos kristalinės struktūros ir ryškių spalvų – nuolat keis savo pavidalą nuo atomo iki skysčio ir kristalo.
„Theoriz“ kūrinys CRYSTALLIZED. D. Alexandre CHANEL & J. Richer nuotr.
Kas yra ši diena? Ar mes esame žinutės ateičiai dalis? – Bokšto skvere vidiniam monologui provokuos vizualaus meno atstovo VJ Tomo Stonio ir elektroninės muzikos prodiuserio Olivier Ondi instaliacija ARTEFAKTAS.
Garsusis britų kolektyvas „Architecture Social Club“ Bokšto g. 17 kieme pristatys naują instaliaciją PARALLELS. Tai natūralios aplinkos judesių ir tonų įkvėptas architektūrinis šviesos ir garso eksperimentas, kurio metu žiūrovai pateks į dinamišką, iš tūkstančių lazerio spindulių sukurtą, animuotos šviesos erdvę. Garso takelį jam sukūrė elektroninės ir techno muzikos prodiuseris britas Max,as Cooper,is.
Vilniaus Jėzuitų gimnazijos kieme atsivers intriguojantis, videoinstaliacijų kūrėjo Rimo Sakalausko ir jam talkinančių režisieriaus Žilvino Vingelio ir kompozitoriaus Dominyko Digimo sukurtas hipertunelis, kuris festivalio lankytojus perkels į alternatyvų Vilnių – Vilnių kosmose. Unikali instaliacija VILNIUS 700 – KOSMOSO VILNIUS siūlys pasinerti į išgalvotos dokumentikos žanrą.
Tarp Šv. Kazimiero bažnyčios ir Vilniaus jėzuitų gimnazijos įkurtame edukaciniame medijų centre „Lajoteka“ Igno Urbos instaliacija ANALOG FLUORESCENCE skatins susimąstyti apie nuolat vykstančius technologinius ir kultūrinius pokyčius, šiuolaikinio pasaulio laikinumą ir nostalgiškai prisiminti kiek daug išradimų jau pergyvenome. Vizualiai įtraukianti patirtis yra simboliškas šviesos ir garso monumentas technologijų reklitui, į Europos Sąjungą uždraustai importuoti fluorescencinei lemputei.
Seniausia barokinė Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčia, nušviesta kerinčios dizaino studijos „Video Architects“ vaizdo instaliacijos DIPTIKAS, žaisdama su šviesa ir tamsa, muzika ir vaizdais, erdviškumu ir nematytomis formomis, tempu ir video animacija, pasakos savo didingą istoriją.
Keliaujantys festivalio maršrutu Vokiečių gatvės pėsčiųjų alėjoje ras kerinčią instaliaciją SOLEIL NUIT MIZAR, kurios architektai ir kūrėjai – prancūzas, šokio ir teatro apšvietimo dizaineris Sébastien Lefèvre bei vėjas ir natūrali šviesa. Impresionizmo stiliaus kompozicija, kurios viena pusė „saulė“ – dienos metu keisis kartu su pro debesis sklindančia šviesa, o kita pusė „naktis“ – sutemus taps spindinčia žvaigžde, vilios pasigrožėti įvairiaspalvių veidrodinių atspindžių šokiu.
Ir didelių, ir mažųjų festivalio lankytojų smalsumą žadins ir nusišypsoti skatins S. Nėries gimnazijos kieme skraidančius jonvabalius imituojanti, daugiadisciplinės dizaino studijos „Teor“ iš Nyderlandų šviesos instaliacija FIREFLY FIELD. Daugybę šalių aplankęs projektas estetiškai perteikia dinamiškos šviesos įtaką nuotaiką.
Menininkų iš Prancūzijos pora Gregory Lasserre & Anais met den Ancxt, žinoma kaip „Scénocosme“, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme siūlys tapti savo unikalios taktilinės ir garsinės interaktyvios instaliacijos URBAN LIGHTS CONTACTS dalimi. Sensorinis meno kūrinys, kuriame žiūrovų kūnai virsta tikrais skambančiais instrumentais, kvestionuoja kito žmogaus artumo suvokimą.
Šv. Kotrynos bažnyčioje šįkart išskirtinę patirtį kurs kolektyvo iš Paryžiaus „Collectif Scale“ visiškai interaktyvi kinetinė šviesos instaliacija FLUX. Iš besisukančių dinaminių šviesos linijų sudaryto objekto architektūra, kartu su muzika suformuos „gyvą“, originalią robotinę skulptūrą, kurios judesius, šviesą ir garsą intuityviai valdys žiūrovai.
Šviesps instaliacija FLUX. J. Hlavacek nuotr.
Į festivalį sugrįžta sceninio dizaino ir šviesos menininkas Philippe,as Morvan,as, pernai Vilniuje eksponavęs instaliaciją „Menschen“. Šįmet iš perdirbtų medžiagų sukurtą šviesos kilimą – instaliaciją DOT – išvysime Mokytojų namų kieme. Specialiai Vilniui pritaikytame kūrinyje kaitrinių lempų šviesa šoks kosminį šokį lietuviškų sutartinių fone.
Tarp likusių penkių papildomų festivalio objektų – Turizmo informacijos centras (Pilies g. 2), kuris kvies kartu švęsti 701-ąjį Vilniaus gimtadienį bei kiekvieną festivalio dieną nuo 18 val. centro vitrinose pasigrožėti instaliacija VILNIUS STIKLE, kur mums įprasti miesto simboliai ir Vilniaus architektūros šedevrai įgaus netradicinį ir žaismingą pavidalą.
Apie vykstančią šviesos šventę taip pat skelbs, festivalio tradicija ir vizitine kortele tapusios, instaliacijos – Gedimino pilies bokštą puoš ryški šviesos karūna (...)
Įsitikinti, ar tikrai pianinas be pianisto tėra baldas ir koks jo tikrasis koncertinis ir muzikinis potencialas, Menų spaustuvėje ragins audiovizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“ projektas – garso ir šviesų instaliacija BALDAS.
Jau ne pirmą kartą į festivalio programą įtraukiami jaunųjų menininkų pasirodymai. Šįkart Užupyje, Jono Meko Skersvėjo take, su šviesa flirtuos Vilniaus dailės akademijos studentų paroda ŠVIESOS SLĖPYNĖS, kurią vainikuos olandų kūrėjo Sije Verskio meninė šviesos instaliacija „Skersvėjo uodega“.
Apie vykstančią šviesos šventę taip pat skelbs, festivalio tradicija ir vizitine kortele tapusios, instaliacijos – Gedimino pilies bokštą puoš ryški šviesos karūna, atnaujintas šviesų dailininko Arvydo Buinausko kūrinys KVIETIMAS ir Katedros aikštėje sužibs paminklo Vilniaus miesto įkūrėjui LDK didžiajam kunigaikščiui Gediminui kardas, Kipro Krasausko kūrinys NŪDIENOS GEDIMINAS.
Maršrutu ves mobilioji programėlė
Patogiai ir interaktyviai peržiūrėti renginio programą, susiplanuoti savo maršrutą ir rasti visus festivalio lankytinus objektus, lankytojams padės mobilioji programėlė. Ją atsisiųsti arba atsinaujinti galima App Store http://bit.ly/vilniuslightfestival arba „Google Play“ http://bit.ly/vilniuslightfestival1.
K. Sirvydo skvere – atokvėpio ir gastro erdvė
Atsikvėpti, pasimėgauti karštais gėrimais, numalšinti alkį ir aptarti naujus įspūdžius sausio 25–28 d. vilniečiai ir miesto svečiai galės sostinės K. Sirvydo skvere, dar kitaip vadinamame „Prancūzparkyje“, kur nuo 17 iki 23 val. veiks restoranų ant ratų erdvė.
VI Vilniaus šviesų festivalis – 2024 m. sausio 25–28 d., nuo 18 iki 23 val.
Daugiau informacijos svetainėje lightfestival.lt „Facebook“ https://www.facebook.com/VilniusLightFestival.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniuje atverta Ukrainos menininkų paroda „Karo lauko menas“
Minint Laisvės gynėjų dieną Vilniuje atidaryta Ukrainos menininkų paroda „Karo lauko menas“. Parodos organizatoriai pažymi, kad eksponuojamais darbais ne tik atskleidžiama karo realybė, bet ir siekiama parodyti, jog net ir sudėtingiausiomi...
-
Į Vilniaus knygų mugę atvyks Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič
Į Vilniaus knygų mugę atvyks baltarusių rašytoja, politinė aktyvistė, Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič. ...
-
Prasideda 18-asis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis
18-ąjį kartą trečiadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis. ...
-
Kada žmonės galės pamatyti arkikatedros požemiuose rastas vertybes?2
Vilniaus arkikatedros rūsyje rastos trijų valdovų laidojimo insignijos bus įrašytos į Kultūros vertybių registrą. ...
-
Nacionalinis muziejus sulaukė pustrečio šimto eksponatų apie COVID-19
,Lietuvos nacionalinis muziejus sulaukė apie pustrečio šimto eksponatų, skirtų COVID-19 pandemijai įamžinti. ...
-
Energetikos ir technikos muziejuje veiks Ignalinos AE reaktoriaus simuliatorius
Vilniuje veikiančiame Energetikos ir technikos muziejuje nuo šeštadienio galima išbandyti Ignalinos atominės elektrinės (AE) reaktoriaus simuliatorių. ...
-
Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre – pokyčiai
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) baleto trupės meno vadovės pareigas nuo sausio 15 dienos eis balerina Jurgita Dronina, o iki šiol jas ėjęs Martynas Rimeikis taps vyriausiuoju teatro choreografu. ...
-
Sostinėje vyks teatralizuota Trijų Karalių eisena
Vilniuje pirmadienį teatralizuota Trijų Karalių eisena pažymės pasibaigusį kalėdinį laikotarpį. ...
-
Atverta paskutinė istorinė koplyčia
Vilniaus Šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedroje bazilikoje tikintiesiems ir svečiams atverta paskutinė šios šventovės koplyčia – Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Ji restauruota tikinčiųjų lė&...
-
Pasijuto lyg Vienoje: Mocarto orkestras pavergė žiūrovų širdis1
Šeštadienio vakarą Vilnius trumpam tapo Austrijos sostine – „Twinsbet“ arenoje savo trejų koncertų turą Lietuvoje pradėjo Vienos Mocarto orkestras, sužavėjęs žiūrovus gražiausia klasikine muzika bei istoriniais XVII a...