Festivalyje „Heritas“ – kultūros paveldo pažinimo ir technologijų temos

  • Teksto dydis:

Jau šį savaitgalį – spalio 2-4 dienomis – vyks tarptautinis kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų festivalis „Heritas“, vienijantis specialistus, valstybės bei privačias organizacijas, viešąsias įstaigas, privačias įmones, ir visus, neabejingus kultūros paveldui. Atviruose ir nemokamuose renginiuose Šv. Kotrynos bažnyčioje ir Vilniaus universitete lankytojai bus kviečiami pažinti, atrasti, užmegzti kontaktus, ieškoti atsakymų į aktualius klausimus ir turiningai praleisti laisvalaikį.

Šiemet prie festivalio „Heritas“ prisijungė Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, kuriame penktadienį, spalio 2 d., įsikurs Alternatyvi diskusijų erdvė. Čia bus aptariami paveldo interpretacijos ir komunikacijos klausimai bei praktiniai paveldo objektų pritaikymo aspektai, analizuojamos paveldo konfliktų pamokos. Drauge diskutuos įvairių sričių atstovai: paveldosaugininkai praktikai, paveldo teoretikai, architektai, komunikacijos specialistai, paveldo objektų valdytojai. Diskusijos atviros visiems, tad aktyviai dalyvauti ir pasisakyti kviečiamas kiekvienas! Negalintys atvykti, renginį stebėti ir klausimus užduoti galės tiesiogiai „Heritas“ feisbuko paskyroje.

Antrąją festivalio dieną – šeštadienį – trys Europos mokslininkai Šv. Kotrynos bažnyčioje skaitys pranešimus, analizuojančius skirtingas kultūros paveldo problematikas. Dr. Stephanie Heroldas iš Bambergo Otto-Friedricho universiteto pristatys empatijos patirtis istorinėse ir paveldo vietose, Dr. Vaidas Petrulis iš Kauno technologijos universiteto pasakos apie Lietuvos XX a. architektūros palikimą kaip kultūrinių nuorodų sistemą, o Dr. Felixas Ackermannas iš Vokietijos istorijos instituto Varšuvoje analizuos vieną sudėtingiausių Vilniaus istorijos bei architektūros paveldo objektų – Lukiškių kalėjimo kompleksą. Užsienio mokslininkų pranešimai bus pristatomi nuotoliniu būdu. Renginys bus tiesiogiai transliuojamas internete – jį galima stebėti „Heritas“ feisbuko paskyroje.

Savaitgalį Šv. Kotrynos bažnyčioje įsikurs dalyvių erdvė ir kūrybinės dirbtuvės. Dalyvių erdvėje bus galima pabendrauti su paveldo objektų savininkais ir įveiklintojais, praktikais, meistrais, įvairių sričių tyrėjais, taip pat paveldosaugos sistemą bei studijas pristatančiomis institucijomis. Kūrybinių dirbtuvių erdvėje kiekvienas turės puikią galimybę prie paveldo ir istorijos prisiliesti savomis rankomis. Šiemet bus galima išbandyti platų spektrą užsiėmimų nuo nematerialųjį paveldą pristatančių veiklų iki naujausių technologijų, pritaikomų paveldo srityje. Čia galėsite domėtis senąja fotografija, viduramžių knygų rišimu, meno kūrinių technikomis, sodų rišimu, medžio, mūro, krosnių, baldų restauracija, istorinėmis Europos kovos menų technikomis, sutartinėmis, architektūrinio 3D skenavimo naujovėmis bei archeologija.

Šv. Kotrynos bažnyčioje šeštadienį taip pat vyks diskusijų, pranešimų ir konsultacijų sesijos „Galima ir negalima: konsultacijų ir įkvėpimo erdvė“. Šių metų programa renginio dalyviams siūlo susipažinti su plačiu spektru aktualių temų. Dviejuose pranešimų sesijose bus kalbama apie dvarų paveldą bei jų tvarkybos praktinius aspektus. Apie tai, su kokiais iššūkiais bei atradimais susiduria dvarų valdytojai, pasidalins Trakų Vokės bei Aristavelės dvarų atstovai. Net keturi pranešimai bus skirti pristatyti kultūros paveldo objektų tyrimų, projektavimo ir tvarkybos darbų kompensavimo mechanizmus. Pranešėjai išsamiai ir aiškiai pateiks ne tik oficialius, bet ir alternatyvius finansinės paramos šaltinius, pristatys patį procesą bei būdus, padėsiančius išvengti dažniausiai daromų klaidų. Konsultacijų sesijoje patyrę paveldosaugos ekspertai – architektai, konstruktoriai, restauratoriai bei meistrai – teiks nemokamas konsultacijas ir padės dalyviams surasti atsakymus į klausimus, kurie kyla atkuriant ar restauruojant kultūros paveldo objektus.

Smalsiausieji Vilniaus gyventojai ir svečiai kviečiami į šeštadienį ir sekmadienį vyksiančias ekskursijas, kurių metu gidai pavedžios po dažnai matomus, bet, galbūt, dar gerai nepažintus architektūros paveldo objektus. Šiais metais ekskursijų dalyviai galės pasižvalgyti po medinį Užupį, patyrinėti pirmąją Vilniaus miesto viešąją elektrinę, atverti duris į seniausią Vilniaus kalėjimą, kuriame bus tyrinėjamos „kalbančios sienos“ su kalinių paliktomis žinutėmis, susipažinti su didikus  Bžostovskius, Radvilas ir Umiastovskius menančiu paveldu Vainų rūmuose ir jų kieme – dabartiniame Senatorių pasaže. Programoje taip pat skirtas išskirtinis dėmesys iki tol mažiau pažintiems miesto kampeliams. Vienas tokių – Naujoji Vilnia, su kurios paveldu ir jo išsaugojimo problematika supažindins architektas Maksimas Zacharovas.

Domėjimasis paveldu ir istorija yra tai, ką „Heritas“ siekia pažadinti ir puoselėti jaunuosiuose lankytojuose, todėl jau tradiciškai festivalio metu organizuojamos jiems skirtos veiklos. Šiais metais „Herito“ vaikų erdvės veiklos orientuotos ne tik į geresnį paveldo pažinimą, bet ir į šeimos tarpusavio ryšių stiprinimą. Užsiėmimuose, į kuriuos kviečia Žaislų muziejus, „Aukso žuvys“, Kauno tvirtovės parkas, „Žaiskime lietuviškai“ ir Radvilų rūmai vaikai galės dalyvauti tiek savarankiškai, tiek su visa šeima, kuri gali tapti puikia komanda tyrinėjant paveldą, ir istoriją. Šių metų naujiena – „Gatvės gyvos vaikams“ ir Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros siūlomi orientaciniai žaidimai, kviečiantys geriau pažinti Vilniuje gyvenusias tautas ir pakeliauti didikų Radvilų takais.

Paveldo gerbėjų jau tradiciškai lauks pamėgtas Archeologijos paviljonas, kuriame Lietuvos archeologijos draugija supažindins su iki tol tik bauginusiais terminais, tokiais kaip archeobotanika, zooarcheologija ir dendrologija, pristatys povandeninės archeologijos, ir kitus nedestrukcinius specialistų naudojamus metodus, paneigdami mitus, kad archeologai „kasa tik žemę“, bei pakvies į archeologinių radinių pažinimo, ir identifikavimo dirbtuvės.

Šv. Kotrynos bažnyčios erdvėje savaitgalį lankytojai išvys net 5 parodas bei instaliacijas. Vilniaus analoginės fotografijos ir kino festivalis pristatys nepelnytai primirštą mediją – skaidrių projekciją. Dviejų peržiūros vakarų metu bus galima išvysti miesto peizažų nuotraukų parodą. Jauniausias Vilniaus muziejus, besirūpinęs gražiausių medinės architektūros objektų rinkimais, pristatys visuomenės favoritus parodoje „Vilniaus medinukų TOP 2020“.

Minint UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metus, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija savo galerijoje, įsikūrusioje Šv. Jono g. 11, pristatys parodą „Lietuvos paveldo vertybės UNESCO sąrašuose ir registruose”, kurioje lankytojai išvys net 11 UNESCO pripažinimo sulaukusių vertybių. Dar dvi parodos lankytojų lauks Šv. Kotrynos bažnyčios erdvėje. Fotografas Gediminas Bernotas supažindins su ilgamečio miestų stebėjimo rezultatais parodoje „Praeinantis ir pasiliekantis“, o parodų ciklo „Nematoma paveikslo pusė“ iniciatoriai lankytojus kvies pasijusti tarsi tyrinėtojais, žvelgiančiais į gilesnius, plika akimi nematomus muziejų fonduose saugomų paveikslų sluoksnius, pasitelkiant ultravioletinius, infraraudonuosius ir rentgeno spindulius.

„Heritas“ – tai pirmasis tokio tipo renginys Baltijos šalyse, apimantis kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos, technologijų temas. Jau trečius metus iš eilės vykstanti savanoriška, pilietinė iniciatyva yra skirta ne tik siauram kultūros paveldo specialistų ratui, tačiau ir plačiajai visuomenei, neabejingai paveldui. Festivalio tikslas – suburti ir paskatinti šių grupių bendradarbiavimą ir efektyvesnę tarpusavio komunikaciją. „Paveldas šių dienų kultūroje egzistuoja per komunikaciją. Festivalis „Heritas“ yra puiki erdvė susitikti skirtingiems, paveldu besidomintiems žmonėms. Susitikti, tam, kad pažinti, pajausti, dalintis ir džiaugtis“ – mintimis apie festivalį pasidalino archeologas, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas, Skaitmeninių kultūrų ir komunikacijos katedros profesorius dr. Rimvydas Laužikas.

Į visas veiklas organizatoriai kviečia registruotis iš anksto „Heritas“ puslapyje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių