Estijoje jau 30 metų vykstantis festivalis atkeliaują į Lietuvą

„Gera Muzika Gyvai“ balandžio 21-25 d. Vilniuje ir Kaune kviečia į rytų muzikos festivalį „Orient“, sklidiną rytietiškos patirties. 

Festivalyje vyks fotografijų paroda, bus galima paragauti rytietiško maisto, pasirodymus surengs 3 muzikos grupės – daugiausiai pasaulyje turuojantis sufijų kavalio kolektyvas „Fanna-Fi-Allah“ (Pakistanas-Kanada), Radžastano romų ir kerėtojų grupė „Dhoad Gypsies of Rajasthan“ (Indija) ir dar niekur nepasirodę, „ERP Music“ surengtoje etnomuzikologinėje ekspedicijoje atrinkti Sacharos klajokliai iš Alžyro.

Taline ir kituose Estijos miestuose „Orient“ kasmet vyksta nuo 1992–ųjų ir pristato Estijos publikai unikalius muzikos atlikėjus iš Azijos ir Šiaurės Afrikos. Festivalio meninis kredo yra autentiškumas: kviečiamos tiek gerai pasaulyje žinomi muzikos kolektyvai, tiek unikalūs ir egzotiški, dar niekur kitur nepasirodę atlikėjai, kuriuos estai organizatoriai atrenka jų rengiamose etnologinėse ekspedicijose. Festivalio įkūrėjas, kompozitorius Peeteris Vähis dar prieš nepriklausomybę buvo gerai žinomas kaip rytų muzikos ekspertas, nacionalinio transliuotojo radijo laidos „Rytų valanda“ vedėjas. Todėl Estijos publika buvo pasiruošusi ir nekantriai laukė, kada pagaliau įvyks tikri koncertai. Po trisdešimties metų festivalis atkeliauja ir į Lietuvą, atnešdamas muzikinių naujienų ir siurprizų.

Pirmą kartą Lietuvos publikai bus pristatyta kavalio žanro muziką. Kanadiečių, amerikiečių ir pakistaniečių grupė „Fanna-Fi-Allah“ studijuoja ir atlieka tradicinį Pietų Azijos sufijų kavalį (Qawwali). Tai pamaldaus giedojimo žanras, susiklostęs XIII a. islamiškoje Šiaurės Indijoje: įkvėpta ir aistringa islamiškojo meno forma, kurioje senoji poezija pinasi su ugningais muzikiniais ritmais, sukurdama pamaldumo ir ekstazės atmosferą.

„Fanna-Fi-Allah“ įsikūrė 2001 m. Grupės lyderis – Tahiras Faridis Qawwalis (tikr. Geoffrey Lyons), Kanados škotas, dar paauglystėje pradėjęs studijuoti Šiaurės Indijos klasikinę muziką. Tablą šioje grupėje mušanti amerikietė Amina Čišti (Aminah Chisti) – pirmoji muzikos istorijoje moteris, tabla grojusi Pakistano sufijų šventyklose. Jos mokytojas – legendinio Nusrato Fateh Ali Khano grupės tablos virtuozas pakistanietis Ustadas Dildaras Hussainas.

Grupė gyvuoja jau 22 metus; visame pasaulyje ji yra surengusi per 1500 koncertų, išleidusi dvylika muzikinių albumų, sukūrusi 8 val. trukmės dokumentinių filmų ciklą „Mistikų muzika“. „Fanna-Fi-Allah“ yra viena populiariausių šių laikų tradicinio kavalio grupių. Jų muzikoje sūfijų išmintis ne tik girdima, bet ir giliai patiriama.

Festivalio puošmena – autentiška berberų muzikos grupė iš Alžyro. Tai muzikantai, atliekantys tradicinę Sacharos amazigų – „laisvųjų žmonių“ – muziką. Tokia muzika Šiaurės Afrikoje gyvuoja jau daugybę šimtmečių: ją dykumų klajokliai dainuodavo savo stovyklavietėse prie ugniakuro. Skambės ir tradicinė švenčių muzika ir dainos, tradiciškai atliekamos per vestuves ir kitas svarbias šventes. Koncerte skambės ir dainininkų balsas pritars tradiciniai instrumentai: ūdas – arabų liutnia bei darabuka – taurės formos būgnas.

Festivalio kulminacija – Radžastano romų grupė „Dhoad“: tai kelių kartų talentingų, sumanių, energingų atlikėjų kolektyvas. Grupės pasirodymai – įspūdingi, pasakiški ir kerintys spektakliai, kuriose dalyvauja maharadžų šalies dainuojantys poetai, muzikantai, šokėjai ir fakyrai. Grupę „Dhoad“ sudaro aštuoni pasaulinio lygio atlikėjai: šeši muzikantai, šokėja ir ryjantis ugnį fakyras. Grupė atlieka įvairų repertuarą, apimantį tradicinę religinio ir pasaulietinio turinio Radžastano liaudies muzika bei pusiau klasikinės Šiaurės Indijos kompozicijas, praturtina jį įvairių pasaulio šalių folkloru.

Per pastaruosius aštuoniolika metų „Dhoad“ surengė per tūkstantį du šimtus koncertų 110-yje pasaulio šalių. Tad šiandien ši grupė pagrįstai yra vadinama „Radžastano kultūros ambasadoriais“. Grupė „Dhoad“ yra surengusi pasirodymą karalienės Elžbietos II deimantinio jubiliejaus iškilmėse Londone, koncertavusi Indijos ministrui pirmininkui Narendrai Modžiui, Prancūzijos prezidentui Francoisui Hollandui ir grupės „The Rolling Stones“ vokalisto ir įkūrėjo Micko Jaggerio gimtadienio proga, bendradarbiavo su prancūzų roko dainininku Mathieu Chedidu iš Prancūzijos.

Grupės „Dhoad“ meno vadovas Rahisas Bharatis yra kilęs iš Radžastano sostinės Džaipuro. Jis ir grupėje grojantys jo broliai yra Radžastano maharadžų dvaro muzikantų septintos kartos palikuonys.

Festivalio ORIENT koncertai:

„Sacharos klajokliai“ (Alžyras) ir „Fanna-Fi-Allah“ (Kanada/Pakistanas)

Balandžio 21 d. 18 val. Kauno kultūros centras, Kaunas

Balandžio 22 d. 18 val. Dūmų fabrikas, Vilnius

„Dhoad Gypsies of Rajasthan“ (Indija)

Balandžio 25 d. 19 val. Dūmų fabrikas, Vilnius

Daugiau informacijos: www.gmgyvai.lt

Festivalį iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

Bilietai: www.kakava.lt

  NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių