- Zita Voitiulevičiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Apie vis dažniau gatvėse, prie konteinerių, namų kiemuose sutinkamus gyvenimo rūstybės ir skurdo prislėgtus asmenis prabyla ne vienas vilnietis.
„Pastebėjau, kad padaugėjo benamių, tai mane slegia“, - guodėsi vilnietė Laima.
Apie 800 vilniečių neturi namų
2012 m. liepą Socialinės paramos centro benamių ir elgetaujančių asmenų duomenų bazėje Vilniaus mieste buvo informacija apie 733 asmenis. Iš jų: 15,7 proc. – asmenys su negalia, 13,5 proc. – senatvės pensininkai, 68,3 proc. – bedarbiai ir asmenys grįžę iš įkalinimo įstaigų, 2,2 proc. – moterys su vaikais, 0,3 proc. – imigrantai, užsieniečiai.
Lapkričio pabaigoje benamių ir elgetaujančių asmenų duomenų bazėje Vilniaus mieste jau yra užfiksuoti 809 benamiai asmenys.
Tačiau savivaldybės atstovai ramina - benamių nedaugėja, jie tik tampa labiau matomi.
„Žinoma, jei liepos mėnesį, Vilniuje buvo apie 730 asmenų duomenų bazėje, tai jau lapkritį – per 800. Juk logiška, kad šaltuoju metų laiku jie išeina iš pavėsinių, vasarnamių, miškelių - visi tie, kurie per vasarą ten glaudėsi, - benamių pagausėjimo mieste priežastis vardijo Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Daiva Savickienė. - Bet šie skaičiai nepasako, kad benamių daugėja. Šie skaičiai liudija, kad šaltuoju metu padaugėja asmenų, ieškančių nakvynės vienai nakčiai. Jie pernakvoja ir išeina. Po kiek laiko vėl grįžta. Žiemą salėje Kojelavičiaus g., kurioje yra 60 vietų, nakvoja apie 100 asmenų. Atšilus orams, vietų skaičius sumažėja tiek, kad kasnakt yra laisvų vietų.“
Duomenys kaupiami dar tik metus
2011 m. lapkričio mėnesį Socialinės paramos centre pradėta kurti Benamių ir elgetaujančių asmenų Vilniaus mieste duomenų bazė, kurios tikslas – kaupti duomenis apie benamiams ir elgetaujantiems asmenims teikiamą socialinę paramą.
Duomenis šiai bazei teikia Vilniaus miesto socialinės paramos centras, Vilniaus miesto nakvynės namai, Vilniaus Arkivyskupijos „Caritas“ nakvynės namai, Švento Kryžiaus namai.Palyginti, kiek tokiu pat metu benamių buvo pernai ir kiek šiemet keblu, nes pernai duomenų bazė buvo tik pradėta kaupti.
Dar 2012 m. vasarį Vilniaus miesto duomenų bazėje buvo užregistruota apie 470 asmenų, kurie nors kartą naudojosi nakvynės namų paslaugomis.Neaišku ir kiek šiuo metu benamių asmenų yra visoje šalyje.
Kaip teigė savivaldybės atstovė, 2011 m. Lietuvos statistikos departamentas vykdė gyventojų surašymą, kurio metu buvo numatyta suskaičiuoti benamius, tačiau duomenys bus pateikti tik 2013 m. Benamių asmenų skaičių iš dalies atspindi skaičius žmonių, kurie naudojosi laikino apgyvendinimo paslaugomis. 2011 m. pabaigoje šalyje veikė 23 nakvynės namai, kuriuose gyveno 2,3 tūkst. žmonių. Du iš penkių nakvynės namų gyventojų gyveno juose ilgiau nei 6 mėnesius. Maždaug kas penktas nakvynės namų gyventojas – moteris.
Laikino apgyvendinimo įstaigose prieglobstis vienai nakčiai buvo suteiktas 4,2 tūkst. žmonių.
Iš viso – apie 400 vietų
Vilniaus mieste neturintys kur gyventi žmonės gali prisiglausti Savivaldybės biudžetinėje įstaigoje Vilniaus miesto nakvynės namai, kurioje yra 300 vietų, Vilniaus Arkivyskupijos Caritas nakvynės namuose, kuriuose pastogę rasti gali 65 žmonės.
Taip pat nedideliam skaičiui žmonių, neturinčių būsto nakvynę teikia ir kiti padaliniai. Lietuvos kalinių globos draugijoje vienu metu apsistoti gali iki 20 žmonių, o Dievo meilės misionierių seserų kongregacija - 10 žmonių.
Ir fiksuoja, ir baudžia
Iš pernai savivaldybės atlikto tyrimo paaiškėjo, kad net 70 proc. Vilniaus benamių ir elgetaujančių asmenų yra 40–49 metų vyrai, 62 proc. – darbingo amžiaus, 20 proc. – registruoti darbo biržoje, daugiau nei 50 proc. norėtų keisti tokį gyvenimą.
Vilniaus mieste galioja švaros ir tvarkos taisyklės, kuriose – draudimas prašyti išmaldos ir ją duoti. Pagal taisyklių reikalavimus, pirmą kartą tokie asmenys bus įspėti, antrą kartą – skirta 10 Lt bauda, trečią – 20 Lt. Labai piktybiškiems asmenims gali grėsti bauda iki 2 tūkst. Lt.
Draudimas prašyti pagalbos ir ją duoti netaikomas prie maldos namų, bažnyčių, vienuolynų, taip pat vykstant religinėms apeigoms ir kulto ceremonijoms, vykstančioms prie šių pastatų, taip pat renginiuose, kuriems, suderinus renginio vietą, laiką ir formą, išduotas leidimas.
„Informaciją, apie kokioje nors vietoje besilankančius benamius asmenis, perduodame policijai ir Vilniaus miesto nakvynės namų socialinei tarnybai“, - sakė Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LAT: valstybės ieškinį „Veoliai“ teismai turi nagrinėti iš naujo
Valstybės ieškinys dėl daugiau nei 240 mln. eurų žalos atlyginimo Prancūzijos energetikos grupei „Veolia“ bus iš naujo nagrinėjamas teisme, ketvirtadienį paskelbė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT). ...
-
Vilniaus kogeneracinė jėgainė pradeda biokuro bloko karštuosius bandymus2
Valstybės kontroliuojamos energetikos grupės „Ignitis grupė“ statoma Vilniaus kogeneracinė jėgainė (VKJ) pradėjo biokuro bloko karštuosius bandymus. ...
-
Vilniuje už 7 mln. eurų bus atnaujinamas 21 mokyklos stadionas3
Vilniaus miesto savivaldybė už 7 mln. eurų rengiasi atnaujinti 21 stadioną, esantį prie bendrojo ugdymo įstaigų. ...
-
„YIT Lietuva“ sostinėje baigė Vilniaus lenkų kultūros namų priestato statybas
2021-ųjų birželio pradžioje pradėtos sostinės Naugarduko gatvėje įsikūrusių Vilniaus lenkų kultūros namų priestato statybos baigtos. ...
-
Du kultūros paveldo objektai Vilniuje paskelbti valstybės saugomais3
Vilniaus Didžiosios sinagogos ir mikvių pastato liekanų kompleksas bei namų kompleksas J. Basanavičiaus gatvėje, kur buvo įsteigta pirmoji Vilniaus lietuviška gimnazija, paskelbti valstybės saugomais kultūros paveldo objektais. ...
-
Vilniaus Tuskulėnų koplyčioje bus aukojamos mišios už sovietinių represijų aukas
Sostinės Tuskulėnų memorialo koplyčioje-kolumbariume ketvirtadienį pirmą kartą bus aukojamos mišios už sovietinių represijų aukas. ...
-
Vilnius daugiau viešojo transporto maršrutų perduos privatiems vežėjams1
Vilniaus miesto taryba trečiadienį pritarė siūlymui dalį „Vilniaus viešojo transporto“ (VVT) maršrutų perduoti privatiems vežėjams. Jie bus atrinkti viešo konkurso būdu. ...
-
Vilniaus taryba pritarė 91 naujo modelio troleibuso įsigijimui
Vilniaus miesto taryba pritarė 91 troleibuso su autonomine rida įsigijimui. Tai bus pirmasis 159 tokių troleibusų už 92,4 mln. eurų įsigijimo etapas. ...
-
Antakalnio kapinėse nukeltos sovietinės skulptūros – Grūto parkui16
Vilniuje, Antakalnio kapinėse, praėjusių metų gruodį nukeltos skulptūros sovietų kariams bus perduotos Grūto parkui, trečiadienį nusprendė sostinės savivaldybės taryba. ...
-
Tėvai pasipiktinę: kaip išmokti matematikos, kai nėra mokytojos?26
Neseniai pasklido informacija, kad Vilniaus Maironio progimnazijoje jau kurį laiką dalis mokinių negali gauti kokybiškų matematikos pamokų, nes jos ten tiesiog nevyksta arba vyksta labai retai. Septintokų tėvai pasipiktinę, pasakojama LNK report...