Įstatymo viršenybė nugali pinigus Pereiti į pagrindinį turinį

Įstatymo viršenybė nugali pinigus

2016-11-24 03:00

Vis dar atsiranda vairuotojų, manančių, kad už Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus gali išsisukti pareigūnui brukant pinigus, tačiau kyšius siūlančiųjų skaičius per pastaruosius kelerius metus sumažėjo keturis kartus. Drąsiausiai pinigus pareigūnams siūlo neblaivūs vairuotojai.

Įstatymo viršenybė nugali pinigus
Įstatymo viršenybė nugali pinigus / Vytauto Petriko nuotr.

Įdėtos pastangos atsipirko

Anksčiau dauguma vairuotojų vadovavosi nerašyta taisykle – automobilio daiktadėžėje arba piniginėje visuomet turėti tam tikrą sumą pinigų smulkesnėmis kupiūromis, kad sustabdyti už KET pažeidimą galėtų išpirkti savo nusižengimą, papirkdami pareigūną.

Vis dėlto naujausi korupcijos tyrimai rodo, kad tokių vairuotojų Lietuvoje smarkiai mažėja. "Transparency International" pasaulinio korupcijos barometro duomenimis, mūsų šalyje tik 6 proc. gyventojų, susidūrusių su Kelių policija, mokėjo kyšį. 2013 m. tokių buvo net 23 proc. Taigi kyšį policijos pareigūnams siūlo net keturis kartus mažiau vairuotojų. 2013-aisiais buvo 1 tūkst. bandymų papirkti pareigūnus, o per dešimt šių metų mėnesių užfiksuota 440. Per metus pradedama apie 100 ikiteisminių tyrimų, kuriuose įtarimai paėmus kyšį pateikiami policijos pareigūnui.

Pasak policijos Imuniteto valdybos viršininko Elano Jablonsko, apie pusė siūlančiųjų kyšius – neblaivūs asmenys. Be to, pastaruoju metu išaugo ir pareigūnams siūlomų kyšių suma. "Vis dažniau fiksuojant pranešimus apie norą papirkti pareigūnus, figūruoja 500 eurų suma", – pastebėjo E.Jablonskas. Jo tvirtinimu nuo 2011-ųjų prasidėjusi aktyvi kova su korupcijos apraiškomis Kelių policijoje davė norimų rezultatų.

"Transparency International" Lietuvos skyriaus projektų vadovė Ingrida Palaimaitė "Kauno dienai" tvirtino, kad tokius gerus Kelių policijos pasiekimus reikia sieti su įvykdyta reforma ir jau minėtos Imuniteto valdybos sukūrimu. "Pirmiausia egzistuojančią kyšininkavimo problemą pripažino patys įstaigų vadovai ir ėmėsi ją spręsti", – pastebėjo pokalbininkė.

Prie korupcijos mažėjimo tarp policininkų gretų prisidėjo ir aiškios žinios siuntimas visuomenei. "Visiems buvo aiškiai pasakyta, kad policininkai neima kyšių, buvo viešinami atvejai, kai kyšiu susiviliodavo pareigūnai. Buvo tiksliai išaiškinta, kas gresia asmeniui, kuris pasiūlė pareigūnui kyšį, ir kas gresia tam pareigūnui, kuris kyšiu susiviliojo", – mintis dėstė I.Palaimaitė.

Paprasta, bet efektyvu

E.Jablonskas "Kauno dienos" skaitytojų dėmesį atkreipė ir į pirmąsias paprastas priemones, kurių buvo imtasi siekiant, kad korupcijos apraiškų mažėtų.

"Pirmiausia, kad ir kaip tai simboliškai skambėtų, buvo nuklijuotos visos galinius Kelių policijos patrulių automobilių langus tamsinusios plėvelės, automobiliuose įrengti vaizdo registratoriai, vis dažniau sudaromi mišrūs ekipažai", – pirmuosiuos žingsnius prisiminė Imuniteto valdybos viršininkas. Pasak E.Jablonsko, statistiškai moterys yra mažiau linkusios į korupcinę veiklą, jos atsakingesnės ir, pasak pareigūno, labai tinkamos kelių policijos vykdomoms funkcijoms atlikti.

"Prasidėjus tokiems paprastiems veiksmams, kartu buvo vykdomos ir žvalgybos bei kriminalinės operacijos, kurių metu buvo išaiškintas ne vienas kyšius ėmęs pareigūnas. Visi tokie atvejai buvo viešinami, su jais supažindinama pareigūnų bendruomenė, ir patys pareigūnai ėmė keistis – nebeimti kyšių", – pasakojo E.Jablonskas.

Įdomu tai, kad kai įvyko esminis pareigūnų mąstymo lūžis, visuomenei dar taip nenutiko, todėl 2013-aisiais buvo užfiksuotas rekordinis kiekis bandymų papirkti pareigūnus. "Pamatę tokius rezultatus, supratome, kad dėmesį turime kreipti ne tik į pareigūnus, tačiau ir šviesti visuomenę, kad už kyšio siūlymą taip pat baudžiama", – dėstė pašnekovas. Pradėjus šviesti visuomenę buvo surengta akcija "Kyšis išpurvina", sukurta svetainė kyšisnusikaltimas.lt. Tokios akcijos davė norimų rezultatų, nes bandymų papirkti pareigūnus skaičius pradėjo trauktis.

Lojalūs pareigūnai

Dažnai galvojama, kad kyšius pareigūnams siūlo dar sovietinius laikus menantys vairuotojai, tačiau iš tikrųjų taip nėra. Dažniausiai kyšius pareigūnams siūlo jauni – 20–40 metų vairuotojai ir, kaip jau buvo minėta, pusė jų būna neblaivūs, tačiau tai nuo atsakomybės jų negelbsti.

Dar viena priemonė, padėjusi pasiekti tokių gerų rezultatų antikorupcijos srityje – didelių policijos reidų organizavimas. "Prisiminę 2011–2012-uosius tikriausiai nė nebūtumėte pasakę, kada vyko paskutinis policijos reidas, o dabar jie vykdomi kone kasdien. Tai viena priemonių, pasitarnavusių mažinant kyšininkavimą, nes darbuojantis ne vienam pareigūnui kyšio paimti beveik neįmanoma, o ir jo siūlytojas nebus toks drąsus. Be to, tokie dideli reidai, mano manymu, labai prisideda ir prie eismo situacijos Lietuvoje gerinimo", – pasakojo E.Jablonskas.

Pasak Imuniteto tarnybos viršininko, per penkerius metus, kai buvo vykdoma ši reforma, pasikeitė ir pati Kelių policija, dabar joje darbuojasi tie žmonės, kurie supranta savo darbo svarbą ir nebando papildomai pasipelnyti imdami kyšius. "Aš netvirtinu, kad kyšininkavimas išnyko visiškai, tačiau rezultatai, kurių mums pavyko pasiekti, tikrai verčia didžiuotis. Beje, toks kyšininkavimo sumažėjimas kelia pagarbą ir kolegoms iš užsienio", – sakė E.Jablonskas.

Pateisina pasitikėjimą

Korupcijos reiškinius visuomenėje tyrinėjantys specialistai neretai tvirtina, kad kyšininkavimą tokiose struktūrose kaip policija ar sveikatos priežiūra galima išgyvendinti pasiūlius darbuotojams gerokai didesnius atlyginimus, tačiau, bent jau kalbant apie policijos pareigūnus ir ypač tuos, kurie darbuojasi gatvėse ir keliuose, negalėtume sakyti, kad jų atlyginimai per pastaruosius metus būtų daug stybtelėję aukštyn, o atsisakyti kelių šimtų eurų kyšio ir taip pasididinti savo finansines atsargas vien dėl to gali būti nelengva.

"Manau, kad pareigūnai jau supranta, kokią atsakomybę jie turi ant savo pečių, – visuomenės pasitikėjimas policija yra labai išaugęs ir kiekvienas pareigūnas įvertina, ar verta rankas teptis nešvariais pinigais ir prarasti karjerą bei visuomenės pagarbą. Be to, manau, kad kiekvienas mūsų jaučiame, kad turime pateisinti visuomenės pasitikėjimą", – sakė E.Jablonskas.

Jis pasidalijo ir asmenine patirtimi, kai dirbdamas patruliu sustabdė vairuotoją, pažeidusį KET, ir šis bandė siūlyti kyšį. "Vairuotoją perspėjome apie jam gresiančias sankcijas dėl kyšio siūlymo, bet jis vis tiek nesiliovė to daryti, tad teko jį suimti už pareigūnų papirkinėjimą. Tuomet jaučiausi apgynęs įstatymo viršenybę ir savo orumą. Taip jaučiasi dabar ir dauguma tų pareigūnų, kurie užfiksuoja vairuotojus jiems siūlančius kyšį", – sakė E.Jablonskas.

Jis paragino visus vairuotojus atsisakyti minties siūlyti pareigūnams kyšį. "Pirmiausia reikėtų apskritai nepažeidinėti KET, kad netektų bendrauti su pareigūnais, o prasižengus pripažinti savo kaltę ir siūlant kyšį nežeminti nei savo, nei pareigūnų orumo", – kalbėjo E.Jablonskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų