- ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pirmasis nepriklausomos Lietuvos užsienio investuotojas svarsto pasitraukimo galimybę, tačiau mūsų šalį vis dar vertina kaip strateginę partnerę.
Sulauksime plėtros ir naujų investicijų ar Klaipėdoje veikiantis tabako fabrikas bus uždarytas – priklausys nuo šalies institucijų požiūrio, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ teigė pasaulinės kompanijos „Philip Morris International“ viceprezidentas Tommaso Di Giovanni.
Jau investavo 400 mln. eurų
T. Di Giovanni teigimu, investicijos Lietuvoje yra laikomos vienomis labiausiai pasiteisinusių kompanijos istorijoje.
„Toliau investuosime ten, kur norima judėti link mažiau kenksmingų bedūmių tabako gaminių“, – teigė „Philip Morris International“ viceprezidentas.
Pasak jo, taip žiūrima ir į investicijas Lietuvoje.
„Įgyvendindami pokyčius turėsime iš naujo įvertinti visų fabrikų veiklą, neišskiriant Klaipėdos“, – sakė T. Di Giovanni.
Jo teigimu, dėl fabriko Klaipėdoje ateities galimi du labai skirtingi scenarijai.
Vienas iš svarstomų scenarijų – fabrikas bus pertvarkomas ir, jei reikės, išplečiamas, pritaikant bedūmių tabako gaminių gamybai.
Antrasis scenarijus – fabrikas bus mažinamas arba visai uždarytas.
„Antrasis scenarijus – fabrikas bus mažinamas arba visai uždarytas“, – pripažino pašnekovas.
Fabriko likimas – Lietuvos institucijų rankose
Ar bus investuojama į fabriką Lietuvoje, priklausys nuo šalies institucijų požiūrio, teigė T. Di Giovanni.
Šiemet Lietuvos valdžia padidino akcizo tarifą bedūmiams tabako gaminiams gerokai labiau nei įprastoms cigaretėms.
Pašnekovo teigimu, akcizo tarifų didinimo priežastys šiuo istoriniu laikotarpiu, kai reikia didesnio finansavimo gynybos biudžetui, yra suprantamos.
Tačiau klaidingą žinią esą siunčia skirtingų tabako gaminių akcizų tarifų skirtumo mažinimas.
„Situacija, kai mažinamas skirtumas tarp įprastų cigarečių ir bedūmių tabako gaminių akcizo tarifų, gali pasiųsti klaidingą žinią, esą šie produktai yra vienodi“, – sakė T. Di Giovanni.
Pasak jo, daugelyje Europos šalių akcizų tarifai tradicinėms cigaretėms yra apie 60 proc. didesni nei kaitinamojo tabako produktams. Tuo tarpu Lietuvoje šis skirtumas netrukus sieks tik 36 proc.
Kuo didesnis akcizo tarifų skirtumas tarp šių visiškai skirtingų produktų, tuo daugiau galimybių turime investuoti į laipsniškus pokyčius ir nusiųsti aiškią žinią vartotojams, teigė „Philip Morris“ atstovas.
Skatina perėjimą prie mažiau kenksmingų gaminių
Pasak T. Di Giovanni, klinikiniais tyrimais yra įrodyta, kad bedūmiai tabako gaminiai yra mažiau kenksmingi nei įprastos cigaretės. Tai jau patvirtino JAV Maisto ir vaistų administracija, analogiškos institucijos Nyderlanduose, Vokietijoje ir daugelyje kitų valstybių.
„Įrodyta, kad bedūmiuose tabako gaminiuose yra vidutiniškai 95 proc. mažiau kenksmingų junginių nei įprastose cigaretėse, o jų poveikis rūkantiesiems yra panašus, lyg jie visiškai mestų rūkyti“, – sakė T. Di Giovanni.
Pasak jo, nors pasaulis dėl bedūmio tabako reglamentavimo dar susiskaldęs, dalis šalių imasi iniciatyvos skatinant piliečius atsisakyti cigarečių.
Inovacijų teikiamais privalumais naudojasi vis daugiau šalių, iš kurių išsiskiria Italija, Čekija, Graikija, Portugalija, pakeitusios bedūmius tabako gaminius reglamentuojančius teisės aktus.
Viena progresyviausių šioje srityje yra Naujoji Zelandija, kuri užsibrėžusi iki 2030 m. visiškai atsikratyti cigarečių ir net teisės aktais skatina perėjimą prie bedūmių tabako gaminių.
„Pats Naujosios Zelandijos sveikatos apsaugos ministras ragina taip elgtis tuos, kurie nemeta rūkyti. Toks skatinimas matomas net oficialiuose valstybės institucijų internetiniuose puslapiuose“, – interviu sakė T. Di Giovanni.
Cigaretės vieta – muziejuje
„Svarbu suprasti, kad jei dabar imsimės visų reikalingų priemonių, vos po dešimtmečio įprastas cigaretes galėsime pamatyti tik muziejuose. Tai įmanoma ir Lietuvoje, ypač kai jūsų šalis visada palaikė inovacijas, rūkantieji noriai priėmė naujoves ir bedūmius tabako gaminius. Tai reali galimybė, kurios nevalia praleisti“, – sakė T. Di Giovanni.
Jo teigimu, per pastaruosius kelerius metus įprastų cigarečių atsisakymui jau suteiktas nemenkas impulsas.
Pasak T. Di Giovanni, Vilnius ir Tokijas yra šio progreso priešakyje – daugiau nei pusė rūkančiųjų čia jau pradėjo naudoti bedūmius tabako gaminius. Prie kaitinamojo tabako produktų perėjo per 40 proc. rūkančių vilniečių, dar kiti naudoja įvairius konkurentų produktus.
„Tačiau mums visiems, galvojantiems apie sveikesnę visuomenę, dar yra kuo rūpintis – apie 30 proc. Lietuvos gyventojų vis dar rūko įprastines cigaretes su visa iš to sekančia žala sveikatai“, – teigia „Philip Morris International“ viceprezidentas.
„Philip Morris“ praėjusiais metais minėjo veiklos mūsų šalyje 30-metį, investavusi čia apie 400 mln. eurų. Pradėjusi nuo plyno lauko investicijų, kompanija šiuo metu yra viena didžiausių mokesčių mokėtojų – vien per pastarąjį dešimtmetį į valstybės biudžetą sumokėjo daugiau kaip 2 mlrd. eurų įvairių mokesčių. Tiesiogiai ar netiesiogiai bendrovėje dirba daugiau kaip 1,5 tūkst. darbuotojų.
Didžioji dalis Klaipėdoje pagamintos produkcijos eksportuojama į kitas Europos šalis ir Japoniją.
Tačiau dar 2016 metais „Philip Morris“ pranešė planuojanti visiškai atsisakyti tradicinių cigarečių ir jas pakeisti mažiau kenksmingų bedūmių tabako gaminių gamyba.
Klaipėdos fabrikas – vienas iš dviejų paskutinių Europoje, dar gaminančių įprastines cigaretes.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SADM finansavimo netekusios „Sidabrinės linijos“ vadovas: senjorai neliks be emocinės paramos3
„Sidabrinės linijos“ projektą vykdančio labdaros ir paramos fondo direktorius Marius Čiuželis teigia, kad emocinės pagalbos senjorams iniciatyva toliau tęs veiklą, nepaisant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) sprendimo nutrau...
-
Vyriausybė žada ieškoti būdų, kaip tesėti pažadus „Orlen Lietuvai“
Vyriausybės atstovai žada ieškoti būdų, kaip įgyvendinti buvusio Ingridos Šimonytės Ministrų kabineto įsipareigojimus dėl paramos Lenkijos energetikos grupės „Orlen“ valdomai bendrovei „Orlen Lietuva“. ...
-
Lietuvos paštas paskelbė generalinio direktoriaus atranką: laukiama kandidatų paraiškų1
Valstybės valdoma bendrovė Lietuvos paštas paskelbė generalinio direktoriaus atranką. ...
-
„Philip Morris“: kartelė geriausiems darbdaviams kyla kasmet
Aplinka, kurioje talentai gali atsiskleisti, o kiekvienas darbuotojas jaučiasi vertinamas ir palaikomas, nelieka nepastebėta. Tai dar kartą patvirtino nepriklausomas „Top Employers Institute“, kuris suteikė aukščiausią pripažinimą pi...
-
„Vardan Lietuvos“ kreipėsi į teisėsaugą: Paukščio pasisakymai teikia pagrindo pradėti tyrimą
Ketvirtadienį Seimo demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą bei Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), prašydama pradėti tyrimą dėl galimo buvusios valdžios trukdymo „Teltonikos“ projekto ...
-
Pokyčių metai: nekilnojamojo turto perspektyvos 2025-aisiais
Pastaraisiais metais nekilnojamojo turto rinka patyrė nemažai pakilimų ir nuosmukių, tačiau, įžengus į 2025 m., ore tvyro optimizmas. ...
-
Žiniasklaida: mįslingai atsistatydino Žalgirio klinikos vadovas
Iš Žalgirio klinikos vadovo pareigų atsistatydino vienerius metus įstaigai vadovavęs Dalius Matkevičius, rašo portalas LRT.lt. ...
-
Desertinių tinklas „Sugamour“: mums tai – svajonės pabaiga1
Kavinių tinklas „Sugamour“ ketvirtadienį pranešė nutraukiantis veiklą. ...
-
Pasinaudojus išpardavimo nuolaidomis „Megoje“ – nemokamai pramogaujama Lietuvos zoologijos sode1
Prieš žiemos šventes pirkėjai į parduotuves paprastai užsukdavo dovanų kitiems, o štai po švenčių jau dažniau linkstama pirkti sau, pastebi prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ valdytojai. Pasak jų, šiu...
-
„Wizz Air“ atnaujina skrydžius iš Vilniaus: ši kryptis buvo nesaugi2
Vengrijos pigių skrydžių bendrovė „Wizz Air“ atnaujina pernai spalį sustabdytus skrydžius iš Vilniaus į Tel Avivą. ...