- Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos piliečio Jurijaus Borisovo anksčiau valdyta aviacijos technikos remonto įmonė „Aviabaltika“ galutinai pripažinta neatitinkanti Lietuvos nacionalinio saugumo interesų, todėl ji negali pratęsti valstybinės žemės Kauno oro uoste nuomos sutarties, nusprendė teismas.
Tai reiškia, kad bendrovė negali tęsti veiklos Kauno oro uoste, o jos statinius ir inžinerinius įrenginius už rinkos kainą, anot įmonės, turėtų įsigyti „Lietuvos oro uostai“ (LTOU).
Tačiau „Lietuvos oro uostai“ BNS pranešė, kad pasibaigus nuomos sutarčiai „Aviabaltika“ įpareigota atlaisvinti išnuomotą sklypą ir apie tai ji yra informuota.
„Dėl šio reikalavimo vykdymo LTOU jau kreipėsi į Kauno apylinkės teismą. Po teismo sprendimo situacija ir konkretus sprendimas bus aiškesnis“, – BNS pranešė LTOU.
BNS kol kas nepavyko susisiekti su įmonės vadovu V. Brazaičiu.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) liepos 24 dieną galutiniu ir neskundžiamu sprendimu atmetė bendrovės skundą dėl tokio vyriausybinės strateginių įmonių sandorius tikrinančios komisijos išvados bei Vyriausybės nutarimo.
„Nustatytų ryšių su priešiškų valstybių subjektais turėjimas gali būti laikomas aplinkybe, suponuojančia investuotojo pažeidžiamumą, ir galinčia kelti grėsmę valstybės ar visuomenės saugumo interesams tam tikrame ūkio sektoriuje“, – pranešė LVAT.
LVAT pabrėžė, jog bendrovės veikla laikoma strategiškai svarbaus transporto sektoriaus dalimi, o oro uostas yra nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbios infrastruktūros objektas susisiekimui ir krašto gynybai karinės agresijos bei kitais atvejais.
Be to, teismas pažymėjo, jog nuo 2012 iki 2023 metų bendrovės akcijas valdęs ir jas kitam asmeniui perleidęs J. Borisovas jau buvo pripažintas neatitinkančiu nacionalinio saugumo interesų, o akcijų perleidimas grėsmių saugumui nepašalino, nes abu juos siejo ilgalaikiai santykiai.
Registrų centro duomenimis, J. Borisovas „Aviabaltikos“ akcijas pernai gegužės pabaigoje perleido įmonės generaliniam direktoriui Viktorui Brazaičiui.
Nustatytų ryšių su priešiškų valstybių subjektais turėjimas gali būti laikomas aplinkybe, suponuojančia investuotojo pažeidžiamumą, ir galinčia kelti grėsmę valstybės ar visuomenės saugumo interesams (...)
LVAT paliko nepakeistą Regionų administracinio teismo šių metų gegužės 2 dienos sprendimą – abu teismai bendrovės ginčytą vyriausybinės komisijos išvadą ir Vyriausybės nutarimą pripažino pagrįstais ir teisėtais.
Pirmosios instancijos teismas nurodė, kad vyriausybinės komisijos sprendimas pagrįstas Registrų centro, Užsienio reikalų ministerijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento duomenimis, jame aiškiai nurodyta, kad bendrovė aktyviai dirbo Baltarusijoje, be to, dalis pastarosios ir Rusijos įmonių, su kuriomis ji dirbo, priklauso šių šalių kariniam ir pramoniniam kompleksui, turi komercinių ar kitokių ryšių su gynybos ir saugumo sektoriumi arba kitaip jį remia.
„Aviabaltika“ teismams teigė, jog komisijos ir Vyriausybės nutarimuose nėra nurodyti konkretūs bendradarbiavimo su Baltarusijos ir Rusijos subjektais atvejai ir aplinkybės, kurios patvirtintų prieštaravimą įšalies nacionalinio saugumo interesams.
„Vien ta aplinkybė, kad Jurijus Borisovas nuo 2012 iki 2023 metų valdė pareiškėjos akcijas, nesudaro pagrindo daryti išvadą, kad ji neatitinka nacionalinio saugumo interesų“, – teismams teigė „Aviabaltika“.
„Aviabaltika“ prekiauja aviacijos technika ir įranga bei teikia sraigtasparnių remonto paslaugas Kauno oro uosto apsaugos zonos teritorijoje, jos angarai yra valstybiniame žemės sklype, kurio nuomos sutartį įmonė tęsė nuo 1994 metų, o paskutinį kartą ji buvo pratęsta iki 2023 metų spalio.
Įmonė 2023 metų veiklos ataskaitoje rašo, kad 2023 metų spalio 4 dieną Vyriausybė pripažino ją neatitinkančia nacionalinio saugumo interesų, o nutarimas inicijuotas įmonei siekiant pratęsti žemės sklypo nuomos sutartį su valstybės valdoma bendrove „Lietuvos oro uostai“.
„Įmonės įtraukimas į šį sąrašą riboja jos galimybes pratęsti šią žemės nuomos sutartį. Nepratęsus sutarties „Lietuvos oro uostai“ yra įsipareigoję įsigyti įmonei priklausančius statinius ir inžinerinius įrenginius už jų rinkos kainą“, – rašoma ataskaitoje.
LVAT šiemet birželį galutinai pripažino, kad J. Borisovas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui ir atmetė jo skundą dėl institucijų nesuteikto leidimo jam gyventi Lietuvoje.
J. Borisovas teismams skundė Migracijos departamento priimtus sprendimus, kuriais jam panaikintas leidimas gyventi Lietuvoje ir uždrausta penkerius metus atvykti į šalį.
J. Borisovas praeityje žinomas iš nušalinto prezidento Rolando Pakso apkaltos proceso. Konstitucinis Teismas pripažino, kad R. Paksas sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, kai išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui J. Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
10 metų minintis mentorystės tinklas jau padėjo daugiau nei 1000 jaunų verslų1
Šiemet 10 metų jubiliejų minintis Inovacijų agentūros verslo mentorystės tinklas jau sujungė virš 150 mentorių ir daugiau kaip 1000 verslininkų. Nemokami patarimai finansų, teisės, el. komercijos, rinkodaros ir kitais klausimais &scaron...
-
Teisme – 7 mln. eurų „Icor“ ieškinys Vyriausybės ginčo su „Veolia“ advokatams
Teismas toliau iš esmės nagrinės koncerno „Icor“ ieškinį, kuriuo jis iš buvusio Energetikos ministerijos kanclerio ir jos samdytų trijų advokatų reikalauja atlyginti beveik 7,3 mln. eurų vertės reputacinę žalą ir nuo...
-
Sveikatos įstaigas piktina Ligonių kasų nenoras apmokėti visų brangių tyrimų paslaugas5
Ligonių kasų noras pakeisti brangių tyrimų ir procedūrų apmokėjimą pakenks ir gydymo įstaigoms, ir gyventojams, sako sveikatos priežiūros įstaigų atstovai. ...
-
Gebėjimas pasakyti „ne“: kokios apčiuopiamos naudos gaunate?1
Ar žinojote, kad kuo stipresnę kaltę jaučiate atsisakydami kam nors padėti, nors tuo metu iš tiesų negalite ar nespėjate, tuo stipriau esate emociškai priklausomi nuo kitų žmonių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardij...
-
Kariuomenei seifus teikusi rusiška įmonė „Eurosafe LT“ pripažinta nepatikima2
Lietuvos kariuomenei ir kitoms valstybės institucijoms seifus teikusi bendrovė „Eurosafe LT“ pripažinta nepatikima, jos įranga turės būti keičiama, antradienį pranešė tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“. ...
-
Vilniaus geležinkelio stotyje įrengta VIP salė2
Keleivių vežimo geležinkeliais bendrovė „LTG Link“ Vilniaus geležinkelio stotyje įrengė vadinamąją VIP salę. Vienu metu ja galės naudotis apie 30 pirmos klasės keleivių, antradienį pranešė bendrovė. ...
-
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina projektą1
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina bendrai finansuojamą valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, projektą &bdquo...
-
Oficialus „Apple“ salonas „Smart Master“ persikelia: dabar veiks dar patogesnėje Vilniaus vietoje
Išskirtinis įgaliotas „Apple“ servisas ir salonas „Smart Master“ persikelia į naują vietą, siekiant dar labiau pagerinti klientų patirtį. Išmaniųjų įrenginių priežiūros centras čia toliau teiks „Apple&ld...
-
„Citus“ ekspertai apie butą su terasa mieste: kaip sukurti asmeninę oazę ir padidinti būsto vertę
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina si...