- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Darbo našumas, efektyvumas ir įmonės rezultatai žymiai priklauso nuo vadovo ir vadovų komandos. Nuostata, kad valdymo nereikia mokytis, kad žinios ir įgūdžiai ateina savaime, Lietuvoje jau kuris laikas sparčiai keičiasi.
Pripažįstama, kad vadovo darbas taip pat reikalauja specifinių žinių ir joms įgyti būtini teoriniai mokymai. Vadovų rezervas – vis labiau populiarėjanti praktika šalies įmonėse, kai atrinkti specialistai yra rengiami ir apmokomi, kad, atsiradus poreikiui, galėtų užimti vadovaujamąsias pareigas.
Praktiką taiko kelis dešimtmečius
Didžiausių šalies įmonių penkioliktuko viršuje esančioje „Achemoje“ tokia praktika taikoma jau kelis dešimtmečius. Įmonėje dirba daugiau kaip 1,3 tūkst. darbuotojų, apie 50 jų užima vadovaujamąsias pareigas. Bendrovės strategija – turėti vadovų rezervą – užtikrina pamainą išeinantiems į pensiją ar nusprendusiems keisti darbą gamybinių padalinių vadovams, taip pat specifinių sričių specialistams.
Pasak AB „Achema“ generalinio direktoriaus Ramūno Miliausko, chemijos pramonė yra specifinė sritis, todėl ne kiekvienas naujai į įmonę atėjęs vadovas gali efektyviai įgyvendinti jam keliamus tikslus. Naujai priimtam darbuotojui įsisavinti bendrovės procesus, įgyti specifinių kompetencijų prireikia daug laiko. Todėl tenka ieškoti būdų ir sprendimų, kaip įmonėje surasti ir užsiauginti stiprią pamainą – dėl šios priežasties „Achema“ gręžiasi į jau dirbančius žmones.
Kad tokia strategija ilgalaikėje perspektyvoje duoda rezultatų, rodo ir asmeninis vadovo pavyzdys: dar besimokydamas universitete, „Achemoje“ jis atliko praktiką, po kurios pasiliko įmonėje ir sėkmingai kilo karjeros laiptais.
„Bendrovėje yra kas dveji metai atnaujinami vidinio rezervo ir darbuotojų pakaitumo planai, numatantys vadovaujančių bei kritinių specialistų pareigybių padengimą. Tai yra itin svarbu siekiant užtikrinti turimų kompetencijų stabilumą ir suvaldyti rizikas, galinčias kilti dėl neplanuotai įmonę palikusių darbuotojų“, – pabrėžė R.Miliauskas.
Projekto dalyviai daug išmoko, pamatė, o kompetencijos, neabejotinai, išaugo.
Rezervas – trylika darbuotojų
Neseniai keturiolika „Achemos“ darbuotojų sėkmingai užbaigė Vadovų rezervo mokymų programą. Aštuonis mėnesius atrinkti specialistai mokėsi lyderystės ir tobulino įvairias vadovams reikalingas kompetencijas. Vieno šios Vadovų rezervo grupės dalyvių pareigos, dar nesibaigus projektui, buvo paaukštintos, taigi rezerve liko trylika potencialių vadovų.
Pasak įmonės vadovo, šiuo metu „Achemoje“ yra daugiau kaip 100 darbuotojų, kurie pagal savo darbo patirtį ir keliamus reikalavimus ateityje galėtų užimti vadovaujamąsias ar aukštesnio lygio specialistų pareigas. Tačiau į vadovų rezervo mokymus buvo pakviesti ne visi.
„Ne kiekvienas žmogus gali ir nori vadovauti. Tam reikia turėti ne tik žinių, bet ir tam tikrų charakterio savybių bei gebėjimų. Buvo tokių specialistų, kuriems siūlėme dalyvauti rezervo mokymuose, tačiau jie patys savęs nematė toje pozicijoje. Ne visi nori ir gali prisiimti atsakomybę vadovauti kolektyvui, todėl labai svarbus ir paties žmogaus požiūris, motyvacija bei nusiteikimas“, – sakė R.Miliauskas.
Keturiolika Vadovų rezervo programos dalyvių mokymų metu buvo padalyti į dvi grupes. Abi komandos gavo bendrovės vadovų suformuotas užduotis, kurios yra aktualios nūdienos veikloje. Rezervininkai turėjo tikslą – pateikti siūlymus šioms problemoms spręsti.
Užduotys nebuvo susijusios su dabartinėmis programos dalyvių pareigomis bendrovėje, todėl projekto dalyviams buvo gera proga artimiau susipažinti su kitais įmonės procesais, tam tikras funkcijas atliekančiais darbuotojais, geriau suvokti bendrovės struktūrą, veiklą, kylančius iššūkius.
Mokymų dalyviai, be įvairias vadovavimo kompetencijas ugdančių mokymų, turėjo atlikti ir praktinę užduotį, į kurią buvo integruotas vadovavimas vieni kitiems. Taip jie galėjo praktiškai išmėginti savo, kaip vadovo, jėgas.
Projektas baigėsi pristatymais, kuriuos vertino dėstytojai, taip pat bendrovės vadovai. Jų įžvalgos padėjo įvertinti specialistų galimybes, o grįžtamasis ryšys buvo naudingas ir patiems projekto dalyviams.
„Projekto dalyviai daug išmoko, pamatė, o kompetencijos, neabejotinai, išaugo. Šiandien dar sunku tiksliai atsakyti, kas ir kada iš projekto dalyvių ateityje užims vadovaujamąsias pareigas. Tačiau svarbių įmonės pozicijų pakaitumui užtikrinti turime būti visada pasiruošę ir tikiu, kad šiuo projektu užsitikrinome patikimą pamainą į pensiją besiruošiantiems vadovams ar nusprendusiems karjerą tęsti kitur“, – patikino R.Miliauskas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas: hidroelektrinių savininkams patikėta vandens lygio ir žuvų migracijos stebėsena – teisėta
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pripažino, jog hidrotechninių statinių naudotojų įpareigojimas teikti informaciją, susijusią su vandens lygio pasikeitimais, bei užtvankos savininko ar valdytojo lėšomis vykdyti žuvų pralaidos efe...
-
„Litgrid“ ieško rangovų „Teltonikos“ projektui Vilniuje2
Elektros perdavimo bendrovė „Litgrid“ ieško rangovų, kurie pastatytų transformatorių pastotę, elektros skirstyklą, būtiną aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ vystomam gamyklų parkui Liepkalnyje, bei ja...
-
Pasitraukusį „Foxpay“ vadovą Galatiltį laikinai pakeitė skandalingai pagarsėjusi Trinkūnaitė2
Licencijos netekusiai ir teisėsaugos tiriamai finansinių technologijų bendrovei „Foxpay“ nuo sausio pradžios laikinai vadovauja jos savininkė Ieva Trinkūnaitė, pakeitusi įmonę palikusį buvusį jos vadovą Saulių Galatiltį. ...
-
„Oro navigacija“: vis dažniau lėktuvai nenusileidžia dėl GPS ryšio sutrikimų
Lėktuvų įgulų pranešimų apie GPS ryšio trikdžius kiekis tarp 2023 m. ir 2024 m. išaugo daugiau nei 6 kartus, teigia bendrovės „Oro navigacija“ Operacinės veiklos departamento vadovas Tomas Montvila. Pasak jo 2023 m. pas...
-
Premium HIFU – matomas odos patempimas be jokių operacijų4
„Ultraformer III“ ir „Ultraformer MPT“ aparatai pilnai kontūruoja odą. Reikalinga vos viena procedūra , o pokytis matomas jau kitą dieną. Klausiate, ar tai įmanoma? Taip! Svarbiausia pasirinkite kvalifikuotą, medicininį i&scaron...
-
SADM finansavimo netekusios „Sidabrinės linijos“ vadovas: senjorai neliks be emocinės paramos3
„Sidabrinės linijos“ projektą vykdančio labdaros ir paramos fondo direktorius Marius Čiuželis teigia, kad emocinės pagalbos senjorams iniciatyva toliau tęs veiklą, nepaisant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) sprendimo nutrau...
-
Vyriausybė žada ieškoti būdų, kaip tesėti pažadus „Orlen Lietuvai“1
Vyriausybės atstovai žada ieškoti būdų, kaip įgyvendinti buvusio Ingridos Šimonytės Ministrų kabineto įsipareigojimus dėl paramos Lenkijos energetikos grupės „Orlen“ valdomai bendrovei „Orlen Lietuva“. ...
-
Lietuvos paštas paskelbė generalinio direktoriaus atranką: laukiama kandidatų paraiškų1
Valstybės valdoma bendrovė Lietuvos paštas paskelbė generalinio direktoriaus atranką. ...
-
„Philip Morris“: kartelė geriausiems darbdaviams kyla kasmet1
Aplinka, kurioje talentai gali atsiskleisti, o kiekvienas darbuotojas jaučiasi vertinamas ir palaikomas, nelieka nepastebėta. Tai dar kartą patvirtino nepriklausomas „Top Employers Institute“, kuris suteikė aukščiausią pripažinimą pi...
-
„Vardan Lietuvos“ kreipėsi į teisėsaugą: Paukščio pasisakymai teikia pagrindo pradėti tyrimą
Ketvirtadienį Seimo demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą bei Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), prašydama pradėti tyrimą dėl galimo buvusios valdžios trukdymo „Teltonikos“ projekto ...