Kaip pažymima trečiadienį Ministrų kabineto posėdyje patvirtintoje Vyriausybės išvadoje, pakeitimams įgyvendinti papildomų valstybės biudžeto asignavimų nereikės.
„Priėmus įstatymo projektu siūlomus pakeitimus, finansinė paskata būtų teikiama neviršijant (…) patvirtintų valstybės biudžeto asignavimų finansinei paskatai teikti“, – sakoma Vyriausybės nutarime.
Finansinė paskata jaunoms šeimoms teikiama socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka, atsižvelgiant į atitinkamų metų valstybės biudžeto asignavimus finansinei paskatai teikti. Anot Vyriausybės, 2025–2027 metų valstybės biudžeto asignavimai jau yra patvirtinti įstatymu.
Seimas gegužės mėnesį pradėjo svarstyti parlamentarės socialdemokratės J. Zailskienės pateiktas įstatymo pataisas, siūlančias leisti pretenduoti jaunoms šeimoms į paramą ne tik perkant, bet ir statant būstą.
Seimui pritarus, jaunoms šeimoms, neauginančioms vaikų ar auginančioms vieną vaiką, subsidija didėtų nuo 10 iki 15 proc. būsto kredito sumos.
Du vaikus auginančios jaunos šeimos galėtų tikėtis subsidijos, siekiančios ne 12,5 proc., kaip yra šiuo metu, o 17,5 proc. būsto kredito sumos.
Taip pat siūloma, kad tris ar daugiau vaikų auginančios jaunos šeimos galėtų gauti subsidiją, siekiančią 20 proc. kredito sumos.
Projektą pateikusi J. Zailskienė siūlo atsisakyti šiuo metu įstatyme numatyto prašymų reitingavimo pagal savivaldybių paramos dydį, paliekant galimybę nustatyti prašymų eiliškumą pagal tai, ar savivaldybė skiria paramą.
Siekiant savivaldybių prisidėjimo prie jaunų šeimų būsto įsigijimo, įstatyme siūloma įtvirtinti minimalią savivaldybės paramos ribą – 1 tūkst. eurų.
Pagal galiojantį įstatymą, finansinė paskata teikiama laikantis eiliškumo ir reitinguojant prašymus pagal savivaldybių paramos dydį: šių prašymų eiliškumas nustatomas pagal savivaldybių paramos dydį ir pirmiausia nagrinėjami prašymai, kai savivaldybės parama yra didžiausia.
ELTA primena, kad jaunoms šeimoms valstybė subsidijuoja būstą, kurio vertė neviršija 120 tūkst. eurų, perkant pirmąjį būstą regionuose.
Galiojantis įstatymas taip pat numato, kad būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkst. eurų.
2024 m. finansinei paskatai pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms skirta 7,2 mln. eurų. Pernai 342 šeimos pasinaudojo pagrindine subsidija ir 560 šeimų išmokėtos papildomos subsidijos, padidėjus šeimoje auginamų vaikų skaičiui.
2025 m. papildomai finansinei paskatai skirta 4,46 mln. eurų, t.y. iš viso – 10,46 mln. eurų. Numatoma, kad šiais metais subsidija pasinaudos apie 600 jaunų šeimų.
Vyriausybės duomenimis, iš viso finansinę paskatą 2018–2024 m. yra gavusios: 6264 šeimos – pagrindinę subsidiją ir 2350 šeimų – papildomas subsidijas, padidėjus šeimoje auginamų vaikų skaičiui. Subsidijoms mokėti iš viso panaudota apie 86,2 mln. eurų.
(be temos)