- Lina Navickaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pagrindiniai šalies oro vartai – Tarptautinis Vilniaus oro uostas (TVOU) – su nostalgija mena praėjusius laikus, kai netrūko ir vežėjų, ir keleivių. Tačiau naujokams patekti į sostinę nėra taip paprasta.
Regi tuščią nišą
Galimybe skraidyti iš TVOU susižavėjo verslininkai iš Islandijos, taip pat išgyvenančios sunkią ekonominę krizę. Jau gruodžio pabaigoje jie norėtų pradėti reguliariuosius skrydžius mažiausiai šešiomis kryptimis. Per artimiausias savaites turėtų būti įkurta bendrovė "Lithuania Express". Vienas jos įkūrėjų Thorsteinnas Gudnasonas šalies spaudoje jau pasigyrė, kad bendrovė išsiskirs konkurencingomis kainomis, keleiviams skraidinti nuomojamais naujos kartos orlaiviais "Boeing 737-700".
"Mūsų pranašumas bus ir plati skrydžių geografija – planuojame startuoti 6–8 reguliariųjų skrydžių kryptimis, tokiomis kaip Amsterdamas ar Berlynas, siūlysime bent 20 tiesioginių skrydžių per savaitę", – spaudoje cituojamas T.Gudnasonas, Vilniuje įžvelgiantis nišų naujiems dalyviams.
Verslininkai žada, jog įkūrus bendrovę bus įsteigta daugiau kaip 40 naujų darbo vietų, dar 20 bus sukurta pavasarį. Įmonės pagrindinė bazė bus Vilniaus oro uoste. Pirmaisiais veiklos metais "Lithuania Express" ketina pasiekti didesnę nei 150 mln. litų apyvartą.
"Planai labai drąsūs"
Islandų ambicijos žinomos ir TVOU direktoriui Tomui Vaišvilai, tačiau jis įspėjo, kad naujokams dar reikia padaryti nemažai namų darbų.
Savo planus rengti reguliariuosius skrydžius iš TVOU islandai pristatė prieš keturis mėnesius. Per pastarąjį mėnesį įvyko dar du susitikimai su oro uosto vadovais, tačiau T.Vaišvila abejoja, ar investuotojams pavyks gauti visus leidimus ir licencijas, kad jau šiais metais būtų pradėti vykdyti reguliarieji skrydžiai.
"Jų planai labai drąsūs. Būtų labai gerai, jeigu jie taptų realybe, tačiau kol kas jie tėra deklaracijų lygio. Investuotojams dar reikia padaryti daug namų darbų", – sakė T.Vaišvila.
Teoriškai, anot jo, būsima bendrovė "Lithuania Express" galėtų per mėnesį gauti visus būtinus leidimus, tačiau realiai tai nėra lengva padaryti naujai įsteigtai įmonei.
Kainodara – ne pigiems skrydžiams
T.Gudnasonas neslėpė, kad dėl bendrovės perspektyvų ir paramos dar deramasi su valdžios atstovais ir procesai esą užsitęsė dėl biurokratinių procedūrų.
Tačiau TVOU vadovas ypatingų nuolaidų islandų kapitalo bendrovei Vilniuje nežada. "Mes jau per pirmą susitikimą pristatėme visą oro uosto kainodarą. Tokiomis pat sąlygomis šiuo metu dirba ir kitos oro bendrovės. Negalime išskirti nė vienos jų ir pasiūlyti daugiau nuolaidų. Šiuo metu mūsų siūlomos mokesčių lengvatos neperžengia oro uosto galimybių", – teigė T.Vaišvila.
Jis priminė, kad nuo gegužės TVOU 35 proc. sumažino lėktuvų tūpimo mokestį.
Nors "Lithuania Express" savininkai deklaruoja pigių reguliariųjų skrydžių strategiją, T.Vaišvila akcentavo, kad TVOU kainodara nėra palankiausia pigių skrydžių organizatoriams.
"Pigių skrydžių oro uostas yra Kaune. O TVOU įsileidęs pigių skrydžių bendroves sugriautų savo kaip pagrindinio šalies oro uosto sistemą", – pridūrė oro uosto direktorius.
Laukite naujienų
Praėjusiais metais TVOU aptarnavo 2 mln. keleivių, šiemet tikimasi aptarnauti tik 1,2 mln. T.Vaišvila skaičiuoja, kad apie 400 tūkst. keleivių prarasta dėl ekonominės krizės, nes žmonės tiesiog nebeturi pinigų. Tačiau apie 300 tūkst. klientų būtų galima susigrąžinti, jeigu tik oro uoste būtų daugiau tiesioginių skrydžių.
Taigi investuotojai iš Islandijos iš tiesų galėtų užimti tuščią nišą ir rasti keleivių. Tačiau T.Vaišvila priminė, kad keleiviams svarbu ne tik nuskristi nuo taško A iki B, bet ir pasiekti kitus Europos ar pasaulio miestus. Dėl to naujoms skrydžių bendrovėms tenka vesti derybas su rinkos senbuvėmis.
Islandai giriasi turintys patirties, nes prieš šešerius metus buvo įsteigę pigių skrydžių bendrovę Islandijoje.
"Jie nėra visiški naujokai aviacijos versle, taigi gali įvertinti siūlomas sąlygas ir konkurencinę aplinką. Suteikėme jiems visapusišką informaciją, kad nesukeltume nepagrįstų lūkesčių", – tvirtino T.Vaišvila.
TVOU vadovas pripažino, kad iki šiol kas mėnesį sulaukiama po vieną įvairių susidomėjusių investuotojų vizitą. Beje, kai kurie projektai yra pažengę gerokai toliau nei islandų – tad gali būti, kad jau artėjančią žiemą bus paskelbta naujienų apie du papildomus tiesioginius skrydžius iš TVOU.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neringa didina rinkliavas už įvažiavimą: vairuotojus kurorto apetitas glumina10
Didėja rinkliava už įvažiavimą į Neringą. Vasarą per patį turistų piką du mėnesius teks mokėti 50 eurų. Buvo 30 eurų. Susimokėti, nors ir perpus pigiau, bet teks ir elektromobiliams. ...
-
Teismas: VMI negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių1
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nutarė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių. ...
-
Lietuvių žiemos kelionės: įvardijo tendencijas
Lietuviai per žiemos šventes vis dažniau renkasi aplankyti Europos miestų kalėdines muges, sako Lietuvos turizmo rūmų prezidentė. Šių metų naujiena – daugiau oro bendrovių skrydžių ne į Londoną ar Dubliną, o į Malagą ...
-
ES delsia aktyvuoti atvykimo ir išvykimo sistemą: ar Lietuva yra pasirengusi?
Bendrijai delsiant aktyvuoti Europos Sąjungos (ES) atvykimo ir išvykimo sistemą (EES), Lietuva teigia esanti pasiruošusi ją paleisti bet kuriuo metu. ...
-
Gitanas Nausėda: elektros kabelių Baltijos jūroje gedimai nebeatrodo kaip atsitiktinumas20
Trečiadienį pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, prezidentas Gitanas Nausėda pažymi – šis bei pastaruoju metu Baltijos jūroje padažnėję panašūs incidentai rodo, kad tai nebėra atsi...
-
Gera žinia vaiko tėvų globėjams: kaip ir seneliai, galės gauti atostogas anūkams prižiūrėti
Nuo kitų metų vaiko tėvų globėjai, kaip ir seneliai, galės gauti atostogas ir išmoką vaikui prižiūrėti. ...
-
Kokių mokesčių pakeitimų galima tikėtis kitąmet?1
Valdančiosios daugumos atstovai tikino nežinantys, kokius pasiūlymus dėl mokestinės reformos kitąmet atneš Vyriausybė, tačiau žada teikti prioritetą diskusijoms. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad v...
-
Tarpušvenčiu lietuviai plūsta į Palangą: kiek čia kainuoja šventės?9
Palangos verslininkai pastebi, kad į kurortą daugiausia svečių atvyksta tarpušvenčiu, o itin daug – sutikti Naujųjų metų. Šią tendenciją rodo viešbučių ir privačių būstų užimtumas. ...
-
Nausėda: siekiant sukurti diviziją iki 2030-ųjų gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo BVP30
Norint iki 2030 metų Lietuvoje sukurti diviziją gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...