- Reda Petrikaitė/lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors per metus vidutinis atlyginimas Lietuvoje ūgtelėjo maždaug dešimtadaliu ir jau viršija 1300 eurų į rankas, nerimą kelia didėjantis nedarbo lygis. Per metus bedarbių gretas papildė apie 5 tūkst. gyventojų, o iš viso nedarbo išmokas gauna beveik 80 tūkst. gyventojų.
Vilniuje jaunimas iki trisdešimties dabar uždirba vidutiniškai trečdaliu daugiau nei bendraamžiai regionuose.
„Sostinėje uždirbami 2,5 tūkst. eurų prieš mokesčius. Savivaldybėse, kuriose jaunimo pajamos mažiausios, siekia apie 1,7 tūkst. eurų“, – teigė „Sodros“ patarėja Kristina Zitikytė.
„Kaune vidutiniai atlyginimai nuo Vilniaus skiriasi apie 15 proc., Klaipėdoje – apie 20 proc., o visi kiti regionai – apie 30 proc.“, – skaičiais dalinosi „CV-Online LT“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Sostinės efektą“ sako jaučiantys ir verslininkai.
„Jaunas žmogus kiekvienoje įmonėje yra ateitis. Mūsų tikslas rasti ateitį – kai rytoj būsime seni, kad kažkas mus pakeistų“, – sakė „Artilux NMF“ vadovas Unal Kont.
Verslas sako dedantis visas pastangas, kad tik prisiviliotų jaunų specialistų, tačiau vaisių jos duoda ne visada.
„Yra labai daug gerų įmonių. Tie patys Šiauliai turi daug gerų pramonės įmonių“, – tikino Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinė direktorė Edita Grigaliauskienė.
Palyginti su Vilniumi, prasčiausiai bendraamžiams užsidirbti sekasi Kelmės, Radviliškio rajonuose, Kalvarijos ir Pagėgių savivaldybėse.
Užimtumo tarnyba Šiauliuose sako, kad situacija nedžiugina ir Akmenėje bei Raseiniuose.
„Tuose rajonuose yra stebimas gamybos apimčių mažėjimas ir tenka apgailestauti, bet jaunimas dažniausiai turintis mažesnę darbo patirtį, dažnai dirbantis nekvalifikuotą darbą tampa pirmąja asmenų grupe, kurie būna atleidžiami“, – pripažino Šiaulių klientų aptarnavimo departamento direktorius Raimondas Šukys.
„Sodra“ skaičiuoja, kad antrą šių metų ketvirtį Lietuvoje augo bedarbių gretos – jos pasipildė dar 5 tūkst. žmonių.
Iš viso nedarbo išmokas šiuo metu gauna 79 tūkst. gyventojų. Jų skaičius padidėjo beveik 7 proc. Šiemet padaugėjo ir masinių atleidimų.
„Sukuriamų darbo vietų yra mažiau ir tai yra chroniška jau kurį laiką. Kol kas yra verslų diržų veržimosi ir vangesnės paklausos etapas“, – kalbėjo Šiaulių banko vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Vietoje atlyginimo bedarbio pašalpas gaunančių labiausiai ir padaugėjo tarp jaunimo.
„Jis nėra toks drastiškas kaip buvo ekonominės krizės metu, kai iš karto rodikliai šovė į viršų ir būtent kirto per jaunąją kartą“, – tikino „CV-Online LT“ marketingo vadovė.
Jau darosi šiek tiek nebenormalu.
Nors didesnė tikimybė netekti darbo yra dirbantiems prekyboje, aptarnavimo, administravimo, apgyvendinimo ir maitinimo srityje, šiemet pastovias pajamas prarado ir tie, kurie dirbo aukštesnės pridėtinės vertės darbus.
Jauni darbuotojai neturi sukaupę pakankamai patirties, juos nesudėtinga pakeisti, o ir patys nesibodi migruoti iš vienos darbovietės į kitą.
„Jaunam amžiuje keisti dažnai darbus yra normalu, bet vėlgi reikėtų susižiūrėti, kas yra tas normalu ir kai jau darosi šiek tiek nebenormalu“, – akcentavo „CV-Online LT“ marketingo vadovė.
Tiesa, geros žinios, kad dirbantieji antrąjį šių metų ketvirtį galėjo džiaugtis maždaug dešimtadaliu didesniais atlyginimais nei prieš metus. Vidutinis atlyginimas į rankas Lietuvoje ūgtelėjo 204 eurais popieriuje arba 116 eurų į rankas – iki 1346 eurų.
Labiausiai padidėjusias pajamas pajuto viešojo sektoriaus – socialiniai, sveikatos priežiūros, švietimo darbuotojai. Taip pat dirbantys administracinėje ir ryšių srityse, kur maždaug trečdalis uždirba minimalią algą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius2
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...