Kembridžo universiteto mokslininkai nustatė, kad tam tikrų hormonų kiekis žmogaus organizme yra tiesiogiai susijęs su biržos pakilimais ir nuopuoliais.
Nacionalinis britų transliuotojas BBC paskelbė mokslininkų padarytą išvadą: kuo didesnis testosterono kiekis biržos maklerių organizme, tuo daugiau jie uždirba.
Universiteto tyrėjai maždaug pusmetį stebėjo grupę savanorių. Testosterono kiekis dešimties vyrų organizme buvo matuojamas 11 val. ryto ir 16 val. Paaiškėjo, kad tomis dienomis, kai makleriai uždirbdavo daugiau nei įprastai, šio hormono kiekis vyrų organizme taip pat gerokai padidėdavo.
Šiuos pastebėjimus mokslininkai palygino su vadinamuoju nugalėtojo sindromu, kai testosterono kiekį pakelia sporto pergalės. Tai savo ruožtu didina asmens pasitikėjimą savimi ir skatina siekti tolesnių pergalių.
Tačiau Kembridžo tyrėjai įspėjo, kad labai aukštas testosterono lygis mažina gebėjimą priimti racionalius sprendimus. Kitaip tariant, pasiekę gerų rezultatų biržos makleriai pradeda priiminėti itin rizikingus sprendimus ir anksčiau ar vėliau nusvyla.
Taip pat paaiškėjo, kad darbuotojų sprendimams nemažą įtaką daro streso hormonas kortizonas. Jis veikia atvirkščiai nei testosteronas. Dėl didelio streso hormono kiekio žmonės visiškai atsisako rizikos, o tai gali dar labiau pabloginti raudonai nusidažiusių rinkų rodiklius.
Teko matyti, kaip vienas biržos makleris, praradęs keliolika milijonų, atsistojo kaip įbestas ir lėtai išėjo. Po 15 minučių susitvardęs jis grįžo, bet dirbo visiškai kitaip nei anksčiau, investavo konservatyviai, saugiai, sakė vienas tyrimo autorių Joe Herbertas.
Naujausi komentarai