TVF nemato kliūčių Lietuvai įsivesti eurą (papildyta)

Ekonomika augs 3,5 proc., valstybei reikia reformų

Savaitę  Vilniuje dirbę Tarptautinio valiutos fondo (TVF) eskpertai prognozuoja, jog šiemet Lietuvos ekonomika augs 3,5 proc., o infliacija laikysis ties 1 proc. riba.

"Lietuvos ekonomika žengia labai pozityvia linkme, mes tikimės, kad augimas sieks 3,5 proc. šiais metais, o infliacija išliks žema - 1 proc.", - pirmadienį po susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi Vilniuje teigė TVF Europos departamento augančios Europos regioninio padalinio vadovo pavaduotojas Christophas Klingenas (Kristofas Klingenas).

Pasak jo, Lietuva dar kurį laiką nepasivys Vakarų valstybių, tad šaliai reikia imtis reformų.

"Matome tikrai labai palankų vaizdą, tačiau kol Lietuva pasivys Vakarų Europą pagal savo įplaukas, dar praeis nemažai laiko. (...) Todėl reikia toliau tęsti disciplinuotas reformas ir laikytis nuoseklios politikos", - aiškino Ch.Klingenas.

TVF nuomone, Lietuvoje yra trys sritys, kurioms reikalingi pokyčiai. Anot Ch.Klingeno, pirmiausia tai yra euro įvedimas: "Manome, kad tai yra pats logiškiausias tolesnis Lietuvos žingsnis integracijoje į Europą".

Jis teigė, kad Lietuvai taip pat reikia laikytis fiskalinės drausmės ir geriau kontroliuoti viešuosius finansus, nes fiskalinio deficito rodikliai dar netenkina.

Ch.Klingenas teigė, kad Lietuvai taip pat reikia investuoti į transporto ir energetikos projektus.

Lietuvos bankas prognozuoja, kad šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet augs 3,6 proc., o Finansų ministerija - 3,4 procento. Europos Komisijos prognozėmis, šiemet Lietuvos ekonomika augs 3,5 procento.

Centrinio šalies banko prognozėmis, suderinta vidutinė metinė infliacija Lietuvoje šiemet bus 0,9 proc., Finansų ministerija prognozuoja 1,3 proc., EK - 1,1 proc. infliaciją.

Reikės naujų mokesčių

Tarptautinio valiutos fondo ekspertai teigia, kad Lietuva, norėdama iki nulio sumažinti viešųjų finansų deficitą, turės ne tik mažinti išlaidas, bet ir įvesti naujų mokesčių. Finansų ministras Rimantas Šadžius neprognozuoja, kada Vyriausybė pradės svarstyti naujų mokesčių įvedimą.

"Gali būti, kad teks įvesti naujų mokesčių - dar neaišku, kurioje srityje, bet mokesčiai yra reikalingi ir, žinoma, šie sprendimai nebus populiarūs", - pirmadienį po susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi spaudos konferencijoje teigė TVF misijos vadovas Christophas Klingenas (Kristofas Klingenas).

Pasak jo, Lietuva sėkmingai sumažino išlaidas, tačiau siekiant panaikinti deficitą, teks didinti ir pajamas.

"Mes vis dar matome poreikį konsoliduoti viešuosius finansus, deficitas siekia apie 2,5 proc. BVP, o mes norime nulio, taigi turime judėti į priekį. Yra tiek dalykų, kuriuos galima padaryti. Praeityje Vyriausybė stipriai sumažino išlaidas, ir tai turėjo įtakos, kad išlaidos šiuo metu yra vienos mažiausių ES. (...) Taigi, dalis korekcijos atėjo iš ten (išlaidų mažinimo - BNS), tad dabar manome, kad likusi dalis turėtų ateiti iš pajamų pusės", - sakė Ch.Klingenas.

R.Šadžius aiškino, kad svarstymai apie automobilių ir kitus mokesčius buvo skirti ne deficito mažinimui - apie galimybes jį dar mažinti bus svarstoma, planuojant kitų metų biudžetą.

"Iš tikrųjų šis svarstymas buvo kiek kitame kontekste, darbo grupė svarstė, iš kokių lėšų būtų galima kompensuoti anksčiau sumažintas pensijas. O ateičiai, 2015 metų biudžetą planuodami mes žiūrėsime, kokios mūsų perspektyvos išlaidų ir pajamų kontekste", - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė R.Šadžius.

Paklaustas, ar tai reiškia, kad nauji mokesčiai bus svarstomi tik rudenį, ministras teigė negalintis atsakyti.

"Man sunku pasakyti, kada dabar bus grįžta prie jūsų omenyje turimų klausimų, bet, be abejo, 2015 metų biudžetą pradedame planuoti nuo kovo mėnesio", - teigė R.Šadžius.

Anot jo, Seimui jau pavasarį bus siūlomos pataisos, kaip pagerinti PVM surinkimą.

"Mes iš tikrųjų teiksime Seimui pavasario sesijoje, kuriais bus siekiama kovoti su piktnaudžiavimais pridėtinės vertės mokesčių srityje, tobulinsime garantijų ir laidavimų sistemą, kad būtų patikimai žinoma, kad įvykus iki galo prekybiniam sandoriui, pridėtinės vertės mokestis paklius ten, kur reikia", - teigė ministras.

TVF ne kartą Lietuvai siūlė apmokestinti nekilnojamąjį turtą ir automobilius.

Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė tvirtina, kad šiuo metu mokestinių pakeitimų Lietuvoje nereikia, ir ragina valdžios atstovus užbaigti kalbas apie naujus mokesčius, artėjant prezidento rinkimams.

Prieš kelias savaites R.Šadžius siūlė įvesti transporto priemonių mokestį, o jo metinės pajamos - apie 200 mln. litų - būtų skirtos kompensuoti per krizę sumažintas pensijas. Tačiau idėjos apmokestinti automobilius atsisakyta.

2012 metais šalies valdžia apmokestino nekilnojamąjį turtą - 1 proc. moka tik tie fiziniai asmenys, kurių turtas viršija 1 mln. litų.

Nemato kliūčių Lietuvai įsivesti eurą

Lietuva juda teisinga kryptimi, siekdama įsivesti eurą, pareiškė Tarptautinis valiutos fondas. Jis pataria Vyriausybei atidėti atsargų sunkiems laikams ir palaikyti kuo lankstesnę darbo rinką.

"Mes atidžiai žvelgėme į šiuos kriterijus, žinoma, ne mums priimti sprendimą, o Europos Komisijai ir Europos centriniam bankui, tačiau kaip mes matome, viskas juda tinkama linkme, mes nematome didelių problemų, nematome jokių neaiškumų, tačiau tai spręsti ECB.", - pirmadienį po susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi Vilniuje teigė TVF Europos departamento misijos vadovas Christophas Klingenas (Kristofas Klingenas).

Pasak jo, TVF tikslas - padėti Lietuvai įsivedus eurą išlaikyti tvarią ekonomiką ilgalaikėje perspektyvoje.

"Mes koncentruojamės labiau į tai, ką Lietuva gali padaryti, kad jau taps euro zonos nare, jai toliau sektųsi. ES buvo valstybių, kurios patyrė nesėkmę, tad mes, žinoma, nenorime, kad kas nors panašaus nutiktų su Lietuva", - teigė TVF atstovas.

Anot jo, Lietuva turėtų atidėti atsargų, jei šalį ištiktų sunkumai: "Labai padėtų įsivesti anticiklines fiskalines taisykles ir tam reikalingas susitarimo dėl fiskalinės drausmės laikymasis".

Ch.Klingenas mano, kad Lietuvos darbo rinka turi būti kuo lankstesnė ir tokiu būdu būtų galima išvengti sukrėtimų.

Lietuva eurą įsivesti ketina nuo 2015 metų.NAUJAUSI KOMENTARAI

nu jo

nu jo portretas
Lietuva ne Ukrainą, čia demokratija nekvepia. prieš daug metų gėdingai nupirktu referendumu besidangstantys politikai, visiškai "dėję" ant žmonių norų ir nuomonės. Bandykit įsivaizduot jei Ukrainoj valdžia "palaidotų" žmonių balsus(apie žemę), uždraustų pasirinkti norimą prezidentą(apie paksą), tai ten jau vėl pleškėtų padangos.O lietuviai tyli sėdimasias suraukę...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių