- Reda Petrikaitė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Infliacija Lietuvoje šiemet pasiekė dugną, tačiau maisto produktai, palyginti su pernai, pigo vidutiniškai tik mažiau nei procentu. Pirkėjai pripažįsta, kad parduotuvių lentynose žvalgosi tik į akcijas, o ekonomistai paguodžiančių žinių neturi ir kitiems metams. Gyventojų perkamoji galia augs, nes didės atlyginimai, tačiau kai kurių maisto produktų kainos išsipūsti gali ir dviženkliu procentu. Tiesa, ramina, kad rekordinių aukštumų pasiekti neturėtų.
Vilniečiai skaičiuoja, kiek kainuoja vienas apsilankymas parduotuvėje.
„Dabar 60 eurų. Mūsų šeimai – trims dienoms“, – teigė vilnietė.
Per mėnesį Lietuvos gyventojai atriekia maždaug penktadalį pajamų maisto produktams.
„60 eurų kas tris dienas, tai galime paskaičiuoti, atlyginimo ir nėra“, – šnekėjo pašnekovė.
„Mes matome, kad žmonės atsargiau vartoja restoranuose, atsargiau leidžia pinigus restoranuose ir dėl aukštų kainų restoranuose daugiau pinigų leidžia būtent maistui parduotuvėse“, – kalbėjo banko „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Pigiausių maisto produktų krepšelis, rekordinei infliacijai išblėsus, kurį laiką taip pat pigo. Prie to šiemet prisidėjo kai kurios pigusios žaliavos, gamtinės dujos ir elektra.
„Populiarių prekių ženklų krepšelis kaip pakilo per tą nevaldomą infliacijos laikotarpį, taip ir užsifiksavo“, – nurodė „Pricer.lt“ įkūrėjas Arūnas Vizickas.
Tad į akcijas nespjauna nė vienas. Panašu, ir kitąmet įpročių keisti neteks.
„Gyventojų galimybės daugiau pirkti tikrai atsistatė, palyginti su praėjusiais ar užpraeitais metais, bet žvelgiant į ateitį, kitus metus, tikėtina, kad tie maisto produktai gali šiek tiek pabrangti“, – aiškino „Swedbank“ ekonomistė Greta Ilekytė.
„Tas pirmas įtariamasis – pieno produktai“, – pabrėžė SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
Pastarųjų kaina augti pradėjo jau šių metų antrą pusmetį dėl išbrangusio žaliavinio pieno.
„Grietinėlės, sviesto kainos laikosi arti rekordinio lygio, yra apie 40–50 proc. didesnės, palyginti su pernai metais tokiu pačiu metu. Čia didmeninės kainos Europoje“, – kalbėjo T. Povilauskas.
Tas pirmas įtariamasis – pieno produktai.
Kitąmet tai ryškiau pajus ir mažmenininkai.
„Koks sviestas, mes galim kalbėti ir apie dviženklį augimą, ten kokie sūriai ar kiti šviežio pieno produktai, labiau reiktų kalbėti iki 10 proc.“, – šnekėjo SEB banko ekonomistas.
„Maisto sektorius yra labai jautrus atlyginimams, 12 proc. minimalios algos padidėjimas automatiškai suponuoja tai, kad kitais metais maisto kainos didės“, – kalbėjo banko „Citadele“ ekonomistas.
„Kol kas žmonių perkamoji galia yra auganti, o tai leidžia, jeigu kažkur sąnaudos padidėja, lengviau permesti į galutinę kainą“, – teigė T. Povilauskas.
Be pieno produktų, kitąmet brangs saulėgrąžų ir rapsų aliejus, šokoladas bei kava.
„Esame labai priklausomi nuo tų išorinių veiksnių. Kita vertus, dažnai pamirštame, bet mes Lietuvoje taip pat jaučiame ir klimato kaitos sukeltus kainų šuolius, pavyzdžiui, kavos kaina, kakavos kaina, tuo pačiu ir šokolado“, – nurodė „Swedbank“ ekonomistė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kitąmet sparčiau, negu šiemet, brangs ir akcizinės prekės: tabakas bei alkoholis.
Pusė litro vyno kainuos nuo 7 iki 13 centų daugiau. Toks pat kiekis iki 15 procentų stiprumo alkoholio brangs 25 centais. Virš 15 procentų stiprumo – 10 centų. Alus brangs nežymiai – 3 centais.
Cigaretės ir kaitinamasis tabakas brangs 21 centu, cigarai ir cigarilės – 32 centais. Po Naujųjų daugiau atsieis ir elektroninių cigarečių skystis.
Kitąmet vėl ims pūstis infliacija.
„Natūralu, kai esi ties 0, tai judėjimas greičiausiai yra į vieną pusę“, – teigė Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas.
„Visų produktų ir paslaugų kitais metais turime vidutinės metinės infliacijos prognozę – 2,7 proc.“, – aiškino T. Povilauskas.
„Dėl to, kad toliau didės atlyginimai ir kitais metais, toliau didės žmonių pajamos, tai reiškia – lengviau bus leidžiami pinigai lengvesne ranka“, – kalbėjo M. Dubnikovas.
Šiemet Lietuvoje vidutinė metinė infliacija siekė vos 0,6 procento, o tai reiškia, buvo viena mažiausių Europos Sąjungoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vaičiūnas: bendra Baltijos šalių elektrinė galėtų atsirasti iki 2030-ųjų
Lietuvai siekiant su Latvija ir Estija statyti bendrą naują elektrinę, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas viliasi, kad ji galėtų atsirasti iki 2030-ųjų. ...
-
Mėlynojo liežuvio liga: fiksuojamas trečias atvejis Lenkijoje1
Europoje daugėja mėlynojo liežuvio ligos (MLL) atvejų. Gruodžio 23 d. Lenkijoje, netoli pajūrio, užfiksuotas trečiasis protrūkis. Šią pavojingą ligą platinantys mašalai perduoda virusą įkandimo metu, o šiltos žiemos sąlygos...
-
Savickas: norima įpareigoti įmones, kad jų prekės nepasiektų Rusijos1
Lietuvos įmonės turės užtikrinti, kad jų į trečiąsias šalis eksportuojamos dvejopos paskirties prekės nepasieks Rusijos, sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas. ...
-
LEA kviečia pasikeisti neefektyvius šildymo katilus: paskubėkite, jei norite gauti kompensaciją
Neefektyvius šildymo katilus norintys pasikeisti gyventojai gali teikti paraiškas finansavimui gauti, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). Tris mėnesius truksiančiam kvietimų etapui skiriamas 8,5 mln. eurų finansavimas. ...
-
Įsigalioja Darbo kodekso pataisos: ką reikia žinoti
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad nuo naujų metų įsigalioja Darbo kodekso (DK) 35 straipsnio pakeitimai, praplečiantys ir konkretizuojantys susitarimo dėl papildomo darbo reguliavimą. ...
-
Keičiasi „Sodros“ išmokų dydžiai: kiek bus mokama už vaiko priežiūrą, nedarbo ar ligos atveju?
2025 metais didėja nedarbo išmokos, keičiasi kai kurių „Sodros“ išmokų minimalūs ir maksimalūs dydžiai. Pokyčiai susiję su minimalios mėnesio algos (MMA) augimu bei vidutinio darbo užmokesčio šalyje (VDU) kitimu &nd...
-
Gruodį naujų lengvųjų automobilių rinka neįtikėtinai augo
Praėjusių metų gruodį Lietuvoje įregistruoti 2 826 nauji lengvieji automobiliai – 41,9 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, remdamasi preliminariais „Regitros“ duomenimis skelbia bendrovė „AutoTyrimai&ldquo...
-
„Elektrum Lietuva“: didmeninė elektros kaina šalyje augo
Praėjusią savaitę vidutinė didmeninė elektros energijos kaina Baltijos šalyse augo 40 proc. ir pasiekė 78,43 EUR/MWh. Tuo metu didmeninės elektros kainos vidurkis Lenkijoje siekė 111,79 Eur/MWh, Vokietijoje – 103,25 Eur/MWh, skelbia &bdquo...
-
Ekspertas: šis pokytis atims iš sukčių pagrindinį jų ginklą10
Siekiant apsunkinti telefoninių sukčių veiklą, Lietuvoje nuo Naujųjų metų atsirado reikalavimas registruoti naujas išankstinio mokėjimo SIM korteles. Inovacijų ekspertas Arnoldas Lukošius sako, kad šis pokytis atims iš suk...
-
TVF užsitikrino galimybę toliau skolintis iš Lietuvos banko1
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) užsitikrino galimybę skolintis iš Lietuvos banko (LB) beveik 300 mln. eurų, jei to prireiktų, ketvirtadienį pranešė LB. ...