- Žygimantas Šilobritas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Trečiadienį Trišalė taryba sutarė Užimtumo tarnybai skirti lėšų iš Garantinio fondo, taip leidžiant finansuoti aktyvios darbo rinko politikos priemones. Nors socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas bei Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė siūlė, kad lėšos būtų skirtos kelioms priemonėms, nuspręsta jas naudoti tik perkvalifikavimui.
„Trišalė taryba pritarė lėšų iš Garantinio fondo panaudojimui ir tik asmenų perkvalifikavimui“, – Trišalės tarybos posėdyje teigė V. Šilinskas.
„Ir po ketvirčio grįžtame prie klausimo dėl išlaidų ir finansų iš Garantinio fondo. O po pusmečio grįžtame pasižiūrėti ar tokia sistema veikia“, – teigė jis.
Trišalė taryba prašys Seimo atsižvelgti į tokį sprendimą svarstant dėl 2025 m. valstybės biudžeto.
Kaip rašoma prašyme įtraukti klausimą į darbotvarkę, 2024 m. liepos 1 d. įsigaliojo įstatymų pakeitimai, kuriais Užimtumo tarnybai suteikta galimybė iš Garantinio ir Ilgalaikio darbo išmokų fondų finansuoti aktyvios darbo rinko politikos priemones, taikyti subsidijas asmenims.
Kaip aiškino V. Šilinskas, leidimas naudoti fondų santaupas – tai įgyvendinimui reikalingų lėšų skyrimas.
„Lėšų skyrimo nuostata įstatyme jau yra, bet kad ji būtų įgyvendinama, reikia nemažai padirbėti. Ir reikia nuspręsti, kaip, kada, kokią sumą“, – aiškino jis.
Perkvalifikavimas yra investicija. Tai nėra tik subsidijos skyrimas. Ir ta investicija atsiperka. Finansinė grąžą yra tokia, kad 1 investuotas euras grąžina 1,88 euro.
Kaip aiškino I. Balnanosienė, nuo 2022 m. Užimtumo tarnyboje kasmet registruojasi 6,2 tūkst. asmenų, kurie atitinka įstatymo pakeitimų numatytus kriterijus, pagal kuriuos būtų galima taikyti aktyvias priemones jiems padėti. Ji pastebi, kad dauguma šių asmenų, apie 50 proc. yra vyresni nei 50 metų., 48 proc. – nekvalifikuoti.
„Tekstilės ir gamybos sektorius ypatingai kelia nerimą. Nes ten vyksta masiniai atleidimai, ateina žmonės nekvalifikuoti“, – kai kurių sektorių situaciją įvardino I. Balnanosienė.
„Yra pramonės, kur dirba daug vyresnės amžiaus grupės žmonių, kurie negali pereiti iš vieno sektoriaus į kitą, be kvalifikacijos pakeitimo. Jie registruojasi užimtumo tarnyboje, bet jie nedirba tvariai, eina iš vienos darbovietės į kitą“, – komentavo ji.
Ji tvirtina, kad geriausia praktika norint padėti tokiems žmonėms – perkvalifikavimas. Jos pateiktais tarnybos duomenimis aktyvios darbo rinkos politikos priemonių efektyvumas po priemonių baigimo praėjus 6 mėnesiams didesnis nei 72 proc.
„Perkvalifikavimas yra investicija. Tai nėra tik subsidijos skyrimas. Ir ta investicija atsiperka. Finansinė grąžą yra tokia, kad 1 investuotas euras grąžina 1,88 euro. Aukštos pridėtinės vertės programos grąžina daugiau“, – pabrėždama, kad iš fondo skirtas finansavimas sukurs pajamas, teigė ji.
Anot Užimtumo tarnybos, jei ji gautų su klausimu siūlytą 2,3 mln. eurų finansavimą, tuomet galėtų mažinti ilgalaikį nedarbą ir padėti daugiau nei 15 proc., apie 700 nedirbančių asmenų tvariai integruotis į darbo rinką.
Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis palaikė šią idėją. Tuo metu profsąjungų atstovai klausė, ar lėšos bus panaudotos tikslingai.
„Manome, kad toliau reikia judėti net ambicingiau. Tai yra gera investicija“, – teigė A. Romanovskis.
ELTA primena, kad finansų ministrė Gintarė Skaistė spalio viduryje vykusiame Seimo plenariniame posėdyje pateikė 2025–2027 m valstybės biudžeto projektą.
Vyriausybės pateiktame kitų metų biudžeto projekte numatyta, kad biudžeto pajamos sieks 17,98 mlrd. eurų, išlaidos – 23,02 mlrd. eurų. Lyginant su šiais metais, numatoma, kad biudžeto pajamos augs 1 mlrd. eurų (5,9 proc.), išlaidos – virš 2,4 mlrd. eurų (11,7 proc.).
Valdžios sektoriaus skola 2025 m. sudarys 43,2 proc. (neįvertinus ES balanso ir kaupimo poveikio – 42,3 proc.), deficitas – 3 proc.
Galiojant Mastrichto kriterijams, Europos Sąjungos šalys, tame tarpe ir Lietuva, toliau turės išlaikyti mažesnį nei 3 proc. nuo BVP biudžeto deficitą bei neturėti didesnės nei 60 proc. BVP dydžio skolos.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LEA: per mėnesį elektros energijos vidutinė kaina „Nord Pool“ biržoje sumažėjo 3 proc.
Elektros energijos vidutinė kaina „Nord Pool“ biržoje lapkričio mėnesį yra 3 proc. mažesnė nei spalį ir siekia 0,088Eur/kWh be PVM, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Gynybos obligacijų iki šiol išplatinta už 11 mln. eurų, iš viso sudaryta virš 1,7 tūkst. sandorių
Pusantro mėnesio valstybei platinant gynybos obligacijas, verslas ir gyventojai iš viso jų įsigijo už daugiau nei 11 mln. eurų, vien antrąja emisija – už 2,3 mln. eurų, pranešė Finansų ministerija. ...
-
Pensininkas apie planuojamą dujų kainos kilimą: norėčiau, kad truputį pigiau būtų, nors 15 eurų3
Aiškėja elektros ir dujų tarifai kitiems metams. Visuomeninė elektra gyventojams brangs 4 procentais. O dujų tarifai bus skaičiuojami pagal naują formulę, kuri skatins vartoti mažiau dujų, bet daugiau prisidėti prie tinklų išlaikymo. L...
-
G. Paluckas dėl mokesčių korekcijų būtinybės: šiandien mūsų mokesčių sistema yra neteisinga
Socialdemokratų teikiamas kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas teigia, kad sprendimai dėl mokesčių korekcijų turės būti priimti per 2025 metus. Tačiau, anot jo, apie planuojamus pakeitimus viešai bus pradėta kalbėti tik apsibrėžus, kok...
-
NKVC vadovas dėl ryšių kabelių Baltijos jūroje pažeidimo: jokios įvykio versijos atmesti negalima
Dviejų povandeninių šviesolaidinio ryšio kabelių sugadinimą Baltijos jūroje vertinti kaip sabotažą yra dar anksti, sako Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas. ...
-
G. Nausėda: dar anksti daryti išvadas apie kabelių Baltijos jūroje pažeidimų priežastis
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad kol kas anksti daryti išvadas apie sekmadienį fiksuotų ryšio kabelių Baltijos jūroje pažeidimų priežastis. ...
-
A. Paukštys: mano nuostoliai – 3 mln., išmesti į šiukšlyną10
Ministrai ir institucijų vadai toliau nemato savo klaidų dėl skandalo, kai dėl biurokratų kaltės stojo milijardinės investicijos. Tačiau darbo jau imasi teisėsauga. Prezidentūra sako reikia aiškintis, ar milijardinius projektus stabdantys biur...
-
G. Jeglinskas: dėl pažeisto ryšių kabelio tarp Lietuvos ir Švedijos būtina kalbėti NATO lygmenyje3
Potencialus naujasis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas sako, kad pažeistas ryšių kabelis tarp Lietuvos ir Švedijos galimai yra hibridinė ataka, todėl Lietuva šį klausimą turi kelti...
-
G. Paluckas: dėl pažeisto ryšių kabelio tarp Lietuvos ir Švedijos neatmetama sabotažo versija
Kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas sako, kad sabotažo ar diversijų galimybės dėl pažeisto ryšių kabelio tarp Lietuvos ir Švedijos nėra atmetamos, nes dėl to jau buvo įspėta anksčiau. Anot jo, šiuo metu laukiama saugumo t...
-
„Litgrid“ pradeda beveik 300 mln. eurų vertės tinklų sujungimo projektą
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ pradeda beveik 300 mln. eurų vertės šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą – ieško, kas suteiks teritorijų planavimo ir poveikio apli...