- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Teisingumo ministerijos nustatytos notarų paslaugų atlygio „grindys“ apribojo jų konkurenciją, todėl Konkurencijos taryba skyrė ministerijai 45 tūkst. eurų baudą.
Taryba įpareigojo ministeriją per šešis mėnesius pašalinti Konkurencijos įstatymo pažeidimą.
„Kadangi notarai negali konkuruoti kainomis ir nustatyti mažesnius įkainius už paslaugas nei Teisingumo ministerijos įteisinti fiksuoti ir minimalūs atlyginimo dydžiai, vartotojai praranda galimybę už notarų paslaugas mokėti mažiau“, – pranešime sakė tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.
Teisingumo ministerija nesutiko, kad notarai vykdo ūkinę veiklą, ir nurodė, jog nustatant fiksuotus ir minimalius įkainius, be kita ko, siekiama užtikrinti notarų ekonominį nepriklausomumą ir jų paslaugų kokybę bei prieinamumą.
Ministerija paskaičiavo, kad notaras turėtų gauti bent 2,2 tūkst. eurų grynųjų pajamų per mėnesį, tačiau jis vidutiniškai uždirba beveik tris kartus daugiau: 2017 metais notaro vidutinės metinės grynosios pajamos siekė 73,1 tūkst. eurų, arba 6,1 tūkst. eurų per mėnesį, o 2018-aisiais – atitinkamai 78,3 tūkst. ir 6,5 tūkst. eurų.
Teisingumo ministerijos atstovė Dalia Milkevičienė BNS teigė, jog ministerija kol kas nėra susipažinusi su Konkurencijos tarybos išvada.
„Ministerija nėra oficialiai gavusi išvados ir kol kas nėra su ja susipažinusi“, – BNS sakė D. Milkevičienė.
Taryba teigia nenustačiusi, kad atsisakius minimalių ir fiksuotų įkainių kiltų neigiamos pasekmės, pavyzdžiui, notarų paslaugos taps neįperkamos, nes ministerija yra nustačiusi ir maksimalius įkainius, kad notarų paslaugos nebrangtų ir būtų prieinamos visiems.
Šioje istorijoje keisčiausia tai, kad Konkurencijos taryba visą laiką žinojo apie notarų įkainių reguliavimą, dalyvavo darbo grupėse dėl notarų įkainių, bet tik dabar pamatė tariamą problemą, kuri visuomet gulėjo pas juos ant stalo.
Notarai: Konkurencijos tarybos bauda ministerijai – atitrūkusi nuo tikrovės
Konkurencijos tarybos sprendimas 45 tūkst. eurų bauda nubausti Teisingumo ministeriją, patvirtinusią notarų paslaugų įkainius – atitrūkęs nuo teisinės tikrovės, teigia Lietuvos notarų rūmai.
„Konkurencijos taryba nusprendė nubausti Teisingumo ministeriją, kuri drauge su Finansų ministerija tvirtindama notarų paslaugų įkainius, nustatė fiksuotus ir minimalius atlyginimo dydžius. Konkurencijos tarybos sprendimo nepagrįstumą labai panašioje byloje vieną kartą jau nustatė teismas“, – sakė Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos notaras Marius Stračkaitis.
Jo teigimu, taryba dvejus metus analizavo negaliojantį notarų paslaugų kainyną, nes 2020-ųjų birželį įsigaliojo teisingumo ministro įsakymu patvirtinta iš esmės atnaujinta notarų paslaugų įkainių redakcija, kuri pagrįsta nuo 2012 metų galiojančiais Notariato įstatymo reikalavimais dėl atlyginimo nustatymo.
„Konkurencijos tarybos nutarimas, baudžiantis Teisingumo ministeriją, panašus į ambicingą keršto akciją, nes vieną kartą teisme jau subliūško analogiški kaltinimai ir byla Lietuvos notarų rūmams dėl konkurencijos sargų prasimanyto kartelio. Tuomet mokesčių mokėtojų lėšomis buvo pradėtas tyrimas prieš Teisingumo ministeriją, kuri, vykdydama Notariato įstatymo nuostatas, kartu su Finansų ministerija reguliuoja notarų veiklą, nustatydama notarų paslaugų įkainius“, – sakė M. Stračkaitis.
„Šioje istorijoje keisčiausia tai, kad Konkurencijos taryba visą laiką žinojo apie notarų įkainių reguliavimą, dalyvavo darbo grupėse dėl notarų įkainių, bet tik dabar pamatė tariamą problemą, kuri visuomet gulėjo pas juos ant stalo“, – pridūrė jis.
Anot jo, notarai įgyvendina valstybės viešojo pobūdžio funkcijas ir tarpusavyje gali konkuruoti tik paslaugų kokybe, o ne kainomis. Todėl Notariato įstatymas įpareigoja teisingumo ministrą ir finansų ministrą nustatyti ne šiaip įkainius už komercines paslaugas, o atlyginimą už notaro, kaip valstybės įgalioto asmens, teikiamas viešo pobūdžio paslaugas.
Teisingumo ministerija skųs jai skirtą baudą
Konkurencijos tarybai Teisingumo ministerijai skyrus 45 tūkst. eurų baudą už notarų atlygio „grindis“, pastaroji žada sprendimą skųsti teismui.
„Laikantis Konkurencijos tarybos nurodymų notarinių paslaugų įkainiai ne mažės, o galimai didės“, – pranešė ministerija.
Anot jos, notaras teikia ne įprastas paslaugas, o įgyvendina valstybės viešąsias funkcijas, todėl Notariato įstatymas įpareigoja teisingumo ministrą nustatyti ne šiaip įkainius už komercines paslaugas, o atlyginimą už notaro teikiamas viešas paslaugas.
„Dabartinis notarų veiklos ir jų atlyginimo dydžių reguliavimas suteikia galimybę notaro paslaugas gauti visiems asmenims (...). Teisingumo ministras, tvirtindamas notarų atlyginimo dydžius, turi vadovautis kriterijais, garantuojančiais valstybiškai ir socialiai teisingus bei atsakingus notarų paslaugų įkainius“, – teigiama pranešime.
Pasak ministerijos, atsisakius minimalių ir fiksuotų atlygio dydžių notaro paslaugos gali pabrangti. Be to, kitos valstybės nekeičia įkainių taip, kaip siūlo Konkurencijos taryba, nes suvokia neigiamas tokio sprendimo pasekmes.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Litgrid“: suremontavus Suomijos branduolines elektrines elektra pigo 4 proc.3
Pasibaigus branduolinių elektrinių remontui Suomijoje, vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje praėjusią savaitę mažėjo 4 proc. iki 86,6 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
Lietuvai siūloma pasitraukti iš energetikos chartijos sutarties1
Energetikos ministerija siūlo Lietuvai pasitraukti iš beveik prieš tris dešimtmečius pasirašytos Energetikos chartijos sutarties. ...
-
VERT: vidutinė šilumos kaina gruodį didėja 7 proc.1
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Europine geležinkelio vėže pirmąkart atgabentas krovinys iš Austrijos
Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ pirmą kartą europine vėže atgabeno krovinį iš Austrijos – į Šeštokus netoli Lenkijos sienos pervežtos ...
-
Atlyginimų atotrūkis tarp sostinės ir kitų regionų trečiąjį ketvirtį kiek mažėjo1
Atlyginimų atotrūkis tarp Sostinės ir Vidurio ir vakarų Lietuvos regionų trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 394,7 euro ir per ketvirtį sumažėjo 18,9 euro, pirmadienį pranešė Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija
Pirmadienį pradėta platinti trečioji gynybos obligacijų emisija, pranešė Finansų ministerija. ...
-
Kodėl pabrango sviestas ir pieno produktai?12
Parduotuvėse rekordiškai pabrango sviestas, auga ir kitų pieno produktų kainos. Prognozuojama, kad pieno produktai po Naujųjų gali ir toliau brangti. Apie tai, kiek teks mokėti už sviestą ir kaip tai brangins kitus gaminius, kuriuose naudojamas ...
-
Biurokratijos pelkėje stringa milijardiniai projektai: atskleistos gilios sistemos problemos6
„Teltonikos“ istorija išryškino biurokratijos pelkę Lietuvoje. Šalyje dirba daugiau valdininkų, nei įprasta išsivysčiusiose valstybėse. Negana to, verslas skundžiasi, kad tie patys valdininkai kuria įvairius riboj...
-
J. Rojaka: sprendimai dėl PVM lengvatos restoranams nebus greiti1
Šių metų pradžioje panaikinus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maitinimo verslui ir nemažai restoranų užsidarant, Seimo ekonomikos komiteto narė Jekaterina Rojaka sako, kad galimas PVM mažinimas ar kiti sprendimai galėtų būti pr...
-
Vilnius lietuvių nebetraukia: kokias alternatyvas renkasi?3
Kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje respondentai, planuojantys pirkti būstą per artimiausius trejus metus, dažniausiai renkasi sostinę arba jos apylinkes. Tuo tarpu Lietuvoje situacija kitokia – Vilnių kaip trokštamo būsto vietą renkasi ma...