Per šventes nedirbti galima Pereiti į pagrindinį turinį

Per šventes nedirbti galima

2013-12-23 19:00

Šiemet švenčių maratoną vėl pertrauks kelios darbo dienos. Kai kurie darbuotojai išeis atostogauti ir nesitrauks nuo šventinių stalų, o Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė prabilo apie galimybę paskelbti šventinę savaitę. Bet kai kurie dirbs iki vėlumos.

Per šventes nedirbti galima
Per šventes nedirbti galima / T. Urbelionio/ BFL nuotr.

Šiemet švenčių maratoną vėl pertrauks kelios darbo dienos. Kai kurie darbuotojai išeis atostogauti ir nesitrauks nuo šventinių stalų, o Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė prabilo apie galimybę paskelbti šventinę savaitę. Bet kai kurie dirbs iki vėlumos.

Paslaugų tiekėjai dirbs

Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) vadovas Danas Arlauskas nelinkęs dramatizuoti vangaus darbo šventiniu laikotarpiu. Anot jo, versle viskas paprasta: darbymetis per šventes priklauso nuo įmonės veiklos pobūdžio, todėl, vieniems darbuotojams išėjus atostogauti, juos pakeičia kiti ir kalėdinės nuotaikos įprastos veiklos nesutrikdo. Tačiau darbų įkarštis per pačias šventes ištinka paslaugų sektorių, todėl ten atostogautojų nedaug. Viešbučius, parduotuves ar SPA centrus užpildo lankytojai, tad šie dirba visu pajėgumu, o jų darbuotojai negali leisti sau prabangos iš darbo vietos pakilti 17 val. ir serviruoti šventinį stalą.

„Mūsų mentalitetas kitoks. Šveicarijoje ar kitur parduotuvės per šventes uždaromos 19 val., o pas mus jos dirba iki 11 val. vakaro, bet pamažu linkstame prie užsienyje nusistovėjusio švenčių ritmo“, – palygino jis.

Visai kitaip poilsį gali planuoti gamybos sektorius, ypač tos įmonės, kurios bendradarbiauja su partneriais užsienyje. Juk svetur, anot D.Arlausko, Kalėdos skirtos atostogoms.
„Italijoje, Ispanijoje ar daugelyje kitų šalių niekas nė nesusimąsto dirbti per šventes. Ten darbuotojai į darbą sugrįš sausio 10–15 d. Tačiau atostogauti Kalėdų laikotarpiu jau nesvetima ir mūsų verslo bendruomenėms, prisitaikome prie pasaulinių tendencijų ir vienos didžiausių metų švenčių“, – komentavo D.Arlauskas.

Laisvadienių dramatizuoti nereikia

Nors kasmet artėjant šventėms kalbama apie nedarbo dienų žalą šalies ekonomikai ir pradirbtas šventes, D.Arlauskas nelinkęs sureikšminti šventinių dienų įtakos verslui. Esą įmonės laisva valia pasirenka, kokiu grafiku dirbs, todėl svarbiausia, kad iš anksto galėtų suplanuoti veiklą.

„Ten, kur darbo ciklas spartesnis, atostogų niekas neina, kur jis šventiniu laikotarpiu lėtesnis – darbuotojai gyvena Kalėdų nuotaikomis ir atostogauja. Dvi nedarbo dienos verslui – anokia bėda. Tai kur kas geriau nei ilgos atostogos ir darbas šeštadieniais už buvusį poilsį. Svarbiausia, kad planų neišbalansuotų koks nors Vyriausybės nutarimas, kuris, likus dviem savaitėms iki švenčių, paskelbtų jas nedarbo dienomis“, – svarstė Darbdavių konfederacijos vadovas.

Nors viešajame ir privačiajame sektoriuose darbas gerokai skiriasi ir šventiniu laikotarpiu, D.Arlausko teigimu, tarnautojų nereikėtų raginti iš darbo vietos nepakilti atostogauti.
„Norėtume, kad viešasis sektorius būtų mažesnis, o jo teikiamos paslaugos – efektyvesnės. Bet prieš šventes svarbus žmogiškasis veiksnys. Žinoma, galima moralizuoti ir nustatyti taisykles, bet jas nustelbia šventinio laikotarpio nuotaikos. Juk žmonės rašo šventinius sveikinimus, bendrauja feisbuke, akivaizdu, kad darbo kokybė prastesnė, o tempas lėtesnis. Jei smerksime, galime pasiekti absurdo ribą ir pradėti drausti juoktis darbe, nes reikia susikaupti“, – vaizdingai palygino LVDK vadovas.

Vyriausybė dirbs

Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis sakė, kad kanceliarijos darbo šventės nesutrukdys, o atostogaujančius tarnautojus pakeis kiti. Kai kurie darbuotojai pasinaudojo teise prašyti atostogų, tačiau esą yra nebaigtų darbų, todėl masiškai jie darbo vietų nepaliks ir Kalėdų visą savaitę nešvęs.

„Paprašiau departamentų vadovų užtikrinti darbą ir pakeisti kolegas, kurie atostogaus, todėl problemų nebus ir šventinę savaitę darbo ritmas bus įprastas, nebus jokių šventimų. Prieš kelias dienas po darbo kolektyvas savo jėgomis prisiminė Kūčių tradicijas, nieko nesamdėme, darbuotojai patys paruošė šv. Kūčių patiekalų“, – komentavo A.Mačiulis.

Anot jo, neverta grąžinti tradicijos perkelti nedarbo dienas į savaitgalius, nes iš anksto planuojantys atostogas jų išeina per Kalėdas ar bet kuriuo kitu metu, kai tik susitaria su darbdaviu.
Paskelbti laisvą „kalėdinę savaitę“, anot A.Mačiulio, taip pat nebūtina. „Mano nuomone, Lietuvoje švenčių ir taip nemažai“, – sakė jis.

Seimas ir savivaldybės ištuštės

Tačiau Seime darbuotojų gretos gerokai praretės, kaip patvirtino Seimo kancleris Jonas Milerius.

„O pirmadienį prieš Kūčias Seimo nariai susirinks į plenarinį posėdį, kuriame 14–15 val. valstybės himnu užbaigs rudens sesiją. Gal jie dirbs atskiruose komitetuose, komisijose, o artimiausias iškilmingas plenarinis posėdis bus sausio 13 d., neeilinė sesija kviečiama sausio 21–23 d.“, – praėjusį penktadienį parlamentarų tvarkaraštį apžvelgė Seimo kancleris.

Per šventes sulėtės ir savivaldybių darbas. Dauguma tarnautojų išeina atostogauti. Tiesa, pagal atostogaujančių skaičių pirmauja sostinė, kuri išleisdama darbuotojus atostogų esą sutaupys 180 tūkst. litų biudžeto lėšų, nes dirbs minimaliu režimu. Atostogaus 658 Vilniaus savivaldybės administracijos darbuotojai, iš jų tik 116 išeis nemokamų atostogų. Taupant darbo užmokesčio fondą, esą vis tiek bus užtikrinta viešoji tvarka, miesto tvarkymo, gatvių priežiūros ir valymo, viešojo transporto paslaugos.

Kauno savivaldybėje atostogaus vos 50 darbuotojų. Gruodžio 23–27 d. kasmečių atostogų pasiprašė 48 žmonės, nemokamų atostogų – tik du.

„Leidžiame žmonėms pasirinkti laisvadienius, bet vadovaujamės griežtu principu – visuose skyriuose turi likti pakankamai žmonių, kad veikla nesutriktų“, – sakė Kauno mero patarėjas ryšiams su visuomene Tomas Grigalevičius.

Klaipėdos savivaldybę šventinę savaitę paliks mažiau nei 50 darbuotojų. 36 savivaldybės darbuotojai išeis kasmečių atostogų, dar 10 darbuotojų gavo nemokamų atostogų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų