Trys Seimo socialdemokratai teikia Lito patikimumo įstatymo pataisas, kuriomis teigia siekiantys apsaugoti gyventojų pinigus nuo nuvertėjimo galimos lito devalvacijos atveju. Bankininkai tokį pasiūlymą vadina absurdu.
Nori apsaugoti indėlius
Socdemų Edvardo Žakario, Algio Rimo ir Jono Juozapaičio teikiamame įstatymo projekte numatytas mechanizmas, kuris neva turėtų išgelbėti gyventojų indėlius nuo nuvertėjimo galimos devalvacijos atveju.
„Pagrindinis tikslas - nenuskurdinti žmonių“, - portalui teigė E.Žakaris.
Pagal teikiamas pataisas, bankuose, bankų filialuose bei kredito unijose laikomi indėliai, pasikeitus lito kursui, turėtų padidėti analogiška proporcija. Tarkim, litas nuvertinamas 30 proc. Tokiu atveju, anot įstatymo projekto, indėlių litais suma tą pačią dieną išauga analogiška proporcija. Indėlių vertė išaugtų litus į eurus keičiant iki devalvacijos buvusiu kursu.
Ne gąsdina, o ramina
E.Žakaris įsitikinęs, kad tokios permainos Lito patikimumo įstatyme pagelbėtų ir bankų sistemai. Esą indėlių apsaugojimas nuo devalvacijos padidins pasitikėjimą bankais, ir daugiau gyventojų ryšis savo santaupas laikyti ne „kojinėje“, o banke.
„Jeigu (lito kurso - red. past.) keitimas įvyktų, indėliai būtų perskaičiuoti tuo kursu, koks buvo keitimo dieną. Jeigu valstybė garantuos, kad santaupos banke nenuvertės, žmonės galės drąsiai laikyti pinigus bankuose“, - aiškino socdemas.
Negana to, į bankus plūstelėję pinigai neva turėtų atgaivinti ir skolinimo paslaugas, mat bankai turėtų daugiau lėšų, kurias galėtų paleisti į šalies ekonomiką.
E.Žakaris tikisi, kad šios pataisos Seime bus svarstomos rudens sesijoje.
R.Rudzkis: „O tai kas yra devalvacija?“
„DnB Nord“ banko vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzkis portalui teigė nesuprantantis socdemų pasiūlymo esmės. „O tai kas tada yra litas ir kas yra devalvacija? Tokie pasiūlymai man atrodo tiesiog keisti. Juk devalvacija kaip tik yra įsipareigojimų sumažinimas. Jeigu jau norime nuo devalvacijos apdrausti indėlius, tai kodėl neapdrausti algų, pensijų ir t.t.?“, - ironizavo R.Rudzkis. Pasak jo, jeigu Seimas pritars tokioms pataisoms, Lietuva gali tapti pajuokos objektu tarptautinėje arenoje.
Be to, teikdami tokias įstatymo pataisas, politikai esą sukels priešingą reakciją nei ta, kurios teigia laukiantys. „Kalbėjimas apie devalvaciją savaime kelia paniką. Netgi pasakymas, kad devalvacijos nebus, ją kelia“, - pabrėžė analitikas.
R.Rudzkis taip pat pridūrė, kad Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Kęstučio Glavecko pasisakymai, po kurių gyventojai masiškai puolė pirkti eurus, buvo kur kas švelnesni, nei E.Žakario teikiamos įstatymo pataisos.
Trečiadienio dienraštyje skaitykite, kaip į „devalvatorių“ idėjas reaguoja finansų ministrė Ingrida Šimonytė.
Naujausi komentarai