SMS žinute įsigyti loterijos bilietai - dvigubai brangesni Pereiti į pagrindinį turinį

SMS žinute įsigyti loterijos bilietai - dvigubai brangesni

2010-03-21 09:00
Šokas: telefoninio ryšio loterijų dalyviai apstulbsta mėnesio gale gavę telefonų sąskaitas – jos kur kas didesnės nei tikėtasi.
Šokas: telefoninio ryšio loterijų dalyviai apstulbsta mėnesio gale gavę telefonų sąskaitas – jos kur kas didesnės nei tikėtasi. / Gedimino Bartuškos nuotr.

Turtingesnio gyvenimo troškimas stumia žmones kliautis loterijomis. Deja, jos džiugina tik laimėtojus. Nė grašio neišlošę žaidėjai nuskursta dvigubai. Pasirodo, už bilietą jie pakloja ne 3, o 3,75–6 litus.

Kur dingo pinigai?

Greitos, patrauklios loterijos, transliuojamos per televizijas ir viliojančios bilietus pirkti trumposiomis SMS žinutėmis, dalyviams atneša ne vien džiaugsmą, bet ir nusivylimą. Ypač nelinksmina mobiliųjų ryšio operatorių išrašytos sąskaitos. Jos priverčia atsikvošėti azarto apkerėtus žaidėjus ir kruopščiai suskaičiuoti, kur išgaravo jų pinigai. Atsekti beatauštančius pėdsakus nelengva, tačiau net su matematika susipykusiam žmogui akivaizdu, kad į mobilųjį telefoną atkeliavęs loterijos bilietas jam kainavo kur kas brangiau nei 3 litus.

"Noriu suteikti informaciją apie nesąžiningas šiandienines loterijas, tokias kaip "Švarūs pinigai", "Taip arba ne" ir visas kitas. Jeigu žiūrėdami laidą susigundote ir išsiunčiate žinutę arba skambinate, beveik iš karto SMS žinute gaunate loterijos bilietą. Toliau visą mėnesį sulaukiate pasiūlymų vėl pirkti bilietą. Už šias žinutes jūs loterijai sumokate po 3 litus. Šiuo apgaulės būdu loterijos ir lobsta", – laiške redakcijai asmenine patirtimi dalijosi Jolanta Launikonienė.

Moteris pasakojo kreipusis ir į vartotojų teises ginančias institucijas, ir į Valstybinę lošimų priežiūros komisiją. "Man paaiškino, kad jeigu jau išsiunti SMS žinutę arba paskambini į loteriją, vadinasi, esi susipažinusi su tos loterijos taisyklėmis ir sutinki su jų sąlygomis. Nėra ką ir pridurti, tiesiog manau, kad tai yra apiplėšinėjimas vidury baltos dienos", – nesąžiningu loterijų organizatorių elgesiu piktinosi J.Launikonienė.

Brangus komfortas

Tokių kaip ponia J.Launikonienė – apstu. Lošimų priežiūros komisija pastarosiomis savaitėmis sulaukia kaip niekad daug skundų. Žmonės lieja tulžį dėl loterijų organizatorių lupikavimo ir apgaule išviliotų pinigų. Tačiau lazda, kaip visada, turi du galus. Moralės atžvilgiu vartotojų interesai iš tikrųjų pažeidžiami. Tačiau loterijų organizatoriams gudrauti leidžia skylėtas Loterijų įstatymas.

Pradėkime nuo to, kad telefonu loterijos bilietą pirkusiam žaidėjui šis išsiunčiamas trumpąja žinute. Pirkėjo numeris automatiškai įtraukiamas į duomenų bazę ir į jį gali būti siunčiama su loterija susijusi informacija. Kaip skelbia taisyklės, žinutes apmoka loterijos organizatoriai.

Tuomet kodėl loterijos dalyviams sąskaitos už mobilųjį ryšį smarkiai išauga?

"Jei norite įsigyti loterijos bilietą už 3 litus, pirkite jį prekybos centre. Komfortas kainuoja, todėl patogiai įsitaisius ant sofutės ir bilietą gaunant telefonu jis brangsta. Mes organizuojame loteriją, tačiau paslaugas galutiniam vartotojui teikia bent penki tarpininkai. Prie visos sistemos dirba serveriai, aptarnavimo centrai, įdiegę modernią programinę įrangą. Nuo tarpininkų investicijų priklauso, kokį dydžio mokestį jie ima", – pasakojo telefoninio ryšio loterijas "Švarūs pinigai", "Aukso karštligė", "Taip arba ne", "Krepšinio lotto", "Futbolo lotto", "Autosporto lotto", "Magija 10 milijonų", "Snaiperis" ir "Žirgų lenktynės" vykdančios bendrovės "Žalgirio loto" generalinis direktorius Šarūnas Dusevičius.

Už paslaugą – 0,75–3 litai

Nors televizoriaus ekrane skelbiama, kad loterijos bilieto kaina yra 3 litai, susigundžiusiems žaisti žiūrovams bilietas gali atsieiti net dvigubai brangiau. Galutinė svajonės išlošti milijoną kaina priklauso nuo to, kokio mobiliojo ryšio operatoriaus paslaugomis žaidėjas naudojasi. Paslaugos mokestis svyruoja nuo 0,75 iki 3 litų. Jei žaidėjas yra "Bitės" klientas, už bilietą iš viso jis paklos 3,75 lito, jei "Omnitel" ar "Tele2" – net 6 litus.

"Tačiau nereiškia, kad visi 3 litai keliauja "Omnitel" ar "Tele2" į kišenę. Loterijoms tarpininkauja ir įmonė "Mediafon", ir bendrovė "Lotto Baltica", kiti partneriai", – atkreipė dėmesį Š.Dusevičius.

Negi tai nėra mažomis raidelėmis surašytų sąlygų ir taisyklių nemėgstančių skaityti vartotojų mulkinimas?

"Nuo 2009 m. pradžios "Tele2" įvedė itin griežtas sąlygas partneriams – taip siekiame išvengti piktnaudžiavimo ir vartotojų apgaudinėjimo. Partneris privalo aiškiai nurodyti galutinę paslaugos kainą, apmokėjimo modelį, užsakymo trukmę ir būdą atsisakyti paslaugos. Jei partneris nusižengia šioms taisyklėms, jam taikomos sankcijos – įspėjame ir reikalaujame pašalinti pažeidimus, to nepadarius atsisakome toliau dirbti. Taisyklės iš tiesų griežtos ir apibrėžia net tai, kokio dydžio raidėmis turi būti nurodyta kaina – kad nebūtų manipuliacijų", – dviprasmišką situaciją komentavo bendrovės "Tele2" viešųjų ryšių vadovas Andrius Baranauskas ir pabrėžė, kad vartotojams turėtų būti nurodoma galutinė, o ne vien loterijos bilieto kaina.

"Čia "Tele2" nuomonė. Valstybės nuomonė yra kitokia. Pasikartosiu: mielai prašom pirkti loterijos bilietus prekybos centruose ir mokėti tik 3 litus. Tačiau komfortas kainuoja papildomai... Jei nori važinėti prabangiu mersedesu, neaimanuok, kad benzinas brangus", – atrėmė Š.Dusevičius.

Kiekvienas nori savo kąsnio

Bendrovės "Omnitel" ryšių su visuomene vadovė Daiva Selickaitė rekomendavo žmonėms, dalyvaujantiems įvairiose loterijose ar žaidimuose, kuriuose registracija vyksta mobiliuoju telefonu, atidžiai perskaityti paslaugos užsisakymo ar registracijos sąlygas. Tik taip esą pavyktų išvengti nemalonių staigmenų.

Tą patį žmonėms patarė ir Valstybinės lošimų priežiūros komisijos pirmininkas Edmundas Tiesnesis, mat įstatymai vartotojų kol kas neapsaugo.

"Galiojančiame Loterijų įstatyme nėra griežtai apibrėžta, kad loterijos rengėjas pats turėtų viską organizuoti, o nepasitelkti penkių tarpininkų, kurie nuo žmogaus nuluptų ir savo kąsnį. Todėl dabar sunku kontroliuoti, kas ten, liaudiškai tariant, biznį daro", – atvirai problemas pripažino E.Tiesnesis ir pridėjo, kad tai, kas vyksta dabar, formaliai yra teisėta, tačiau su etika prasilenkia.

Esą būtų logiška ir teisinga, jei, tarkime, loteriją "Taip arba ne" vedantis Vytautas Šapranauskas pralobti užsigeidusiems žiūrovams kartais primintų, kad loterijos bilietas kainuoja tik 3 litus, tačiau neužmirštų paminėti ir antra tiek siekiančio papildomų paslaugų mokesčio.

Įstatymai marinuojami Seime

Papildomi saugikliai ir įpareigojimai žmones aktyviau ir garsiau informuoti apie loterijų sąlygas sudėti į jau parengtą naują Lošimų įstatymo redakciją. Dar šį mėnesį ji bus pristatyta Finansų ministerijai. Tačiau kada keliaus į Seimą ir ar ten sulauks parlamentarų pritarimo, nežinia.

Štai naujas Azartinių lošimų įstatymo projektas Seime savo valandos laukia jau ketverius metus. Sunkiai juda ir Lažybų įstatymo pakeitimai.

"Viskas paruošta, tik, deja, priimti sunkiai sekasi", – apgailestavo E.Tiesnesis. Kol šalies valdžia snaudžia ir nedega noru nuo legalių apgaulių apsaugoti savo žmonių, skundais užversta Valstybinė lošimų priežiūros komisija tegali skėsčioti rankomis ir nagus nusvilusiems lošėjams patarti būti apdairesniems.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų