Slaptas mokesčių planas

Vyriausybės sprendimas didinti "Sodros" įmokų tarifą sukėlė profesinių sąjungų ir darbdavių pasipiktinimo bangą. Vakar darbuotojų atstovai surengė piketus ir reikalavo Seimo nedidinti mokesčių naštos.

Žinia – lyg perkūnas

Šiandien Seimą turėtų pasiekti Vyriausybės skubos tvarka patvirtintas "Sodros" biudžeto projektas, pagal kurį nuo kitų metų ketinama 1 proc. didinti darbuotojų, o nuo liepos – tiek pat dar ir darbdavių įmokų "Sodrai" tarifus. Pasipiktinę tokiu Ministrų kabineto sprendimu vakar prie Vyriausybės ir Seimo piketavo profesinių sąjungų atstovai.

"Pirmadienį buvo sušauktas skubus "Sodros" valdybos posėdis. Jame išgirdome, kad jau į kitų metų "Sodros" biudžetą įtraukta, kad visi darbuotojai nuo sausio mokės nebe 3, o 4 proc. dydžio įmokas", – skubotu sprendimu piktinosi Lietuvos profesinės sąjungos "Solidarumas" pirmininkė Aldona Jašinskienė, su kolegomis piketavusi prie Vyriausybės rūmų.

"Seimas priėmė populistinių sprendimų, padalijo rinkėjams dovanėlių. Reikia iš jų reikalauti ir atsakomybės. Kodėl mes, darbuotojai, turime mokėti už politikų klaidas? Iki šiol darbas Lietuvoje yra labiausiai apmokestintas", – stebėjosi A.Jašinskienė.

Spaudžia parlamentarus

Lietuvos profesinės sąjungų atstovai Vyriausybei įteikė raštą, kuriuo reikalauja nedidinti įmokų ir primena, kad nutarimai aktualiais ekonomikos, užimtumo ir socialiniais klausimais turi būti priimami tik juos išnagrinėjus Trišalėje taryboje. Užvakar taip pat buvo išsiųsti laiškai visiems Seimo nariams, o šiandien ketinama derėtis su frakcijomis, kad įstatymo projektas nebūtų patvirtintas.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas dienraščiui pripažino, kad Vyriausybės planai didinti "Sodros" įmokas jam taip pat buvo staigmena.
"Man tikrai tai buvo naujiena. Mėginu pateisinti "Sodrą", kad jie vykdo nurodymą teikti subalansuotą biudžetą. Tačiau ir "Sodra", ir Vyriausybė nuėjo lengviausiu keliu – nusprendė didinti įmokų tarifą. Net nepaisyta socialinių partnerių nuomonės, – neslėpė pasipiktinimo parlamentaras. – Dėl tokios padėties kalčiausias Seimas, priėmęs tokius populistinius sprendimus."

Jo nuomone, yra kitas kelias užkamšyti "Sodros" biudžeto skyles – didinti minimalų atlyginimą, kuris šiuo metu yra 800 litų neatskaičius mokesčių. Suskaičiuota, kad padidinus minimalų atlyginimą šimtu litų, "Sodros" biudžetas pasipildytų 300 mln. litų.

Nespėjo, todėl paskubėjo

Procentu padidinusi apdraustųjų įmokas "Sodra" būtent ir tikisi apie 341,7 mln. litų papildyti savo kišenę. Jei darbdavių mokamos socialinio draudimo įmokos būtų padidintos 1 proc. nuo liepos 1 d., kaip ir planuojama, Sodros biudžeto pajamos padidėtų dar apie 170 mln. litų.

Kilusio triukšmo ir kaltinimų slapčia Vyriausybei prastūmus planą didinti įmokas "Sodros" vadovai nekomentuoja. Jie teigia vykdę Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nurodymus.

Ministerijos sekretorė Audronė Morkūnienė mėgino pateisinti tokius skubius sprendimus: "Ketinome šį klausimą svarstyti Trišalėje taryboje, bet nespėjome gauti Vyriausybės pozicijos. O "Sodros" biudžeto projektą Seimui turėjome pateikti iki spalio 17 d. Vis tikėjomės, kad pasikeis padėtis pasaulio finansų rinkoje ir galėsime tikėtis geresnių prognozių kitąmet, nereikės siūlyti tokių drastiškų sprendimų."

Skolintis nesiryžo

Ministerijos atstovė pripažino, kad buvo svarstomi ir kiti būdai, kaip rasti pinigų ir įvykdyti politikų prisiimtus įsipareigojimus – grąžinti pensijas dirbusiems pensininkams, mokėti socialines išmokas vaikus iki 2 metų auginančioms šeimoms ir kt.

Galvota skolintis, tačiau tokių planų atsisakyta. Didinamos minimalios algos, A.Morkūnienės teigimu, taip pat nebūtų užlopiusios "Sodros" biudžeto skylių.

Kitą savaitę "Sodros" tarifų dydis vis dėlto bus svarstomas Trišalėje taryboje. Akivaizdu, kad darbdaviai ir profesinių sąjungų atstovai tokiam sprendimui pritarti neketina. Taigi galutinį žodį tars Seimas. Jeigu parlamentarai palaimintų siūlymą didinti "Sodros" įmokas, apdraustieji 1 punktu iki 4 proc. didesnę įmoką mokės nuo sausio mėnesio, o draudikai – taip pat 1 punktu iki 32 proc. – nuo kitų metų liepos.

Faktai ir skaičiai

Prognozuojama, kad 2009 m. "Sodra" gaus beveik 13,1 mlrd. litų pajamų, t. y 16,9 proc. daugiau nei laukiama šiemet.

"Sodros" biudžeto išlaidos kitąmet turėtų siekti 13,1 mlrd. litų – 5 proc. (630,8 mln. litų) didesnės nei išlaidos, planuojamos šiais metais.

2009 m. planuojamas subalansuotas "Sodros" biudžetas ir metų rezultatas bus teigiamas – 779 tūkst. litų.

Didžiąją išlaidų dalį "Sodros" biudžete sudarys išlaidos pensijoms (63,4 proc.). Iš viso pensijoms 2009 m. numatoma skirti apie 8,3 mlrd. litų, t. y. 368 mln. litų – 5 proc. daugiau nei laukiama 2008-aisiais. Šios lėšos galės būti panaudotos ir didinti pensijas.

Dirbusiems pensininkams už nemokėtas senatvės ir invalidumo pensijas 1995–2002 m. planuojama išmokėti apie 260 mln. litų.

Ligos ir motinystės socialiniam draudimui numatoma panaudoti 1,75 mlrd. litų (13,3 proc. visų "Sodros" išlaidų). Tai 6,9 proc. daugiau nei laukiama 2008 m.


Šiame straipsnyje: mokesčiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

BEVILTĖ

BEVILTĖ portretas
Nieko nuostabaus...piliečius paprastus mulkina kas netingi... Negana ,kad pensijinis amžius yra praiilgitas, tai dar ir mokesčius didina.Didieji nori,kad dar daugiau žmoneliai žudytusi...

...

... portretas
Na ka mieli tautiečiai traukiam užsienin, kad ir kaip blogai ten bebutu blogiau kaip lietuvoj tikrai nebus
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių