Pagal dabartinį įstatymą, bazinė bauda gali sudaryti visą maksimalią bausmę – 10 proc. visų įmonės pajamų praėjusiais finansiniais metais. Maksimali nuobauda liktų tokia pati ir priėmus pataisas.
Aiškinamajame projekto rašte teigiama, kad Konkurencijos taryba per pastaruosius 5 metus maksimalią baudą už draudžiamus susitarimus skyrė 57 proc. atvejų, o Europos Komisija, palyginimui, maksimalią baudą skiria apie 5 proc. atvejų.
Projekte siūlomais pokyčiais, baudos už konkurencijos įstatymo pažeidimus būtų apskaičiuojamos trimis etapais ir, pasak rengėjų, taptų labiau diferencijuotos.
Pirmame etape būtų nustatytas bazinės baudos dydis. Šis, kaip ir anksčiau, būtų skaičiuojamas padauginant prekių, susijusių su pažeidimu, pardavimo vertę iš pavojingumo ir nusižengimo trukmės koeficientų. Pastarieji galėtų siekti nuo 0,05 iki 0,3.
Antrame etape bauda būtų mažinama arba didinama atsižvelgiant į aplinkybes, o trečiame etape ji galėtų būti dar mažinama, užtikrinant proporcingumą subjekto finansinei padėčiai, arba dar didinama, kad užtikrintų atgrasomąjį poveikį.
Pasak įstatymo pataisų rengėjų, dabartiniame konkurencijos įstatyme numatoma tik bendra baudų skyrimo tvarka, o detalesnės taisyklės pateikiamos tik poįstatyminiame teisės akte. Teigiama, kad šiuo būdu nustatyti tokio reguliavimo neleidžia Konstitucinis teisinės valstybės principas.
Už tolimesnį projekto svarstymą po pateikimo balsavo 67 Seimo nariai, 1 – prieš ir 10 susilaikė. Pagrindiniu projekto komitetu paskirtas Ekonomikos komitetas. Sulaukus Vyriausybės išvadų, įstatymo pakeitimai Seimo salę vėl pasiekti turėtų birželio 17 d.
Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė trečiadienį vykusiame Ekonomikos komiteto posėdyje teigė, kad institucija yra pasirengusi spręsti verslo ir politikų įžvelgiamas problemas. Tiesa, ji įspėjo, kad dėl A. Zuoko siūlomų įstatymo pataisų gali sumažėti baudos už pavojingus ir vartotojams žalą keliančius pažeidimus.
Naujausi komentarai