- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas maitinimo sektoriui galios iki 2023 metų pabaigos, o sporto renginiams, klubams ir atlikėjams – iki liepos.
Neterminuotai 9 proc. PVM bus taikomas apgyvendinimo, meno ir kultūros įstaigoms bei renginiams, elektroninėms knygoms ir periodiniams leidiniams, o 5 proc. PVM – kompensuojamiems specialiems medicinoje naudojamiems maisto produktams.
Seimas antradienį priėmė tai numatančias Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas: už balsavo 94 Seimo nariai, prieš buvo 10, o susilaikė 27.
Iki šiol įstatymas numatė, kad lengvatinis 9 proc. PVM apgyvendinimo, maitinimo, kultūros, poilsio ir sporto bei atlikėjų paslaugoms galioja iki šių metų pabaigos.
Tačiau neterminuotą lengvatinį PVM kultūrai pasiūlė premjerė Ingrida Šimonytė. Viešbučiams lengvatą taikyti neterminuotai, o poilsio ir sporto bei atlikėjų paslaugoms – pusmečiui – siūlė Vyriausybė.
Tuo metu dėl lengvatos maitinimo sektoriui pratęsimo metams antradienį vyko mūšis, pasibaigęs iniciatyvą teikusios Laisvės partijos atstovų ir dalies konservatorių pergale.
Tai lėmė, kad didžioji dalis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovų nepalaikė viso Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo per paskutinį balsavimą dėl jo priėmimo.
Už įstatymą balsavo 13 konservatorių ir didžioji dalis kitų valdančiųjų ir opozicinių frakcijų atstovų, tuo dešimt konservatorių buvo prieš, o 24 susilaikė.
Balsavime registravosi, bet nedalyvavo trys konservatoriai.
Konservatoriaus Kęstučio Masiulio teigimu, po minimo įstatymo priėmimo atsiranda daug „skylių“, kurios kainuos biudžetui, bet nepriėmus bus dar blogiau.
Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas pabrėžė, kad pernai pradėjus taikyti PVM lengvatą maitinimo sektoriui jos apyvarta išaugo, o tai paaiškinti galima tik įmonių išėjimu iš šešėlio.
„Sutapo su sektoriaus apyvartos augimu tokiu staigiu, kurio nepaaiškintume nei sezono įtaka, nei kad visi gyventojai staigiai suplūdo į restoranus. Yra tikrai tvirto pagrindo teigti, kad pamatėme rimtą šešėlio sumažėjimą sektoriuje, kuris yra dominuojamas smulkaus verslo ir kuriame, visi žinome, kad nelegalaus darbo tikrai yra nemažai. Tą išduoda ir GPM surinkimo skaičiai, šiemet iš viešojo maitinimo sektoriaus daugiau nei 80 proc. didesni nei praėjusiais metais“, – sakė Seimo narys.
Pasak jo, PVM lengvata bus rimta paskata sektoriui planuoti veiklą bent metus į priekį, nes sektorius, kuriame dominuoja smulkus verslas, dar neatsigavęs nuo kovido pandemijos ir sumažėjusių turistų srautų.
Tačiau finansų ministrė Gintarė Skaistė sakė, kad didžioji lengvatos nauda koncentruojasi dideles apyvartas generuojančiose įmonėse, o sąrašo viršuje yra greitojo maisto bei tinkliniai restoranai.
„Du trečdaliai šio sektoriaus įmonių apskritai nemoka jokio pridėtinės vertės mokesčio dėl to, kad susidaro skirtumas tarp normalaus tarifo ir lengvatinio tarifo. Tai ne tik kad nemoka pridėtinės vertės mokesčio, bet ir susigrąžina pridėtinės vertės mokestį taip susimažindami kitus mokėtinus mokesčius. Mano nuomone, šios lengvatos taikymas yra netikslingas ir būtų tikslinga jį nustoti taikyti metų viduryje, kaip ir yra pasiūliusi Vyriausybė“, – Seime tvirtino ministrė.
Dėl viso kitų metų valstybės biudžeto projekto priėmimo Seimas balsuos vėliau antradienį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
EK apribojo mikroplastikų naudojimą produktuose
Europos Komisija (EK) apribojo tikslingai į įvairius produktus dedamus mikroplastikus – pagal rugsėjo 25 dieną priimtą reglamentą bus uždrausta prekiauti mikroplastiku ir produktais, kuriuose jo yra arba kuriuos naudojant jis išskiriamas, p...
-
Kelių direkcija: naujos sistemos diegimas atidedamas iki 2025-ųjų vidurio
Dėl ginčų teismuose maždaug metais vėlinamas elektroninės kelių rinkliavos informacinės sistemos, vadinamojo e. tollingo, diegimas Lietuvos keliuose – sistema turėtų veikti 2025 metų viduryje, pranešė Lietuvos automobilių kelių direk...
-
Seime skinasi kelią siūlymas branginti mėgėjų žvejybą3
Seimas pradėjo svarstymus, ar du–keturis kartus pabranginti mėgėjų leidimus žvejoti valstybiniuose vandens telkiniuose. ...
-
Vyrai vis dažniau išeina tėvystės atostogų: atskleidė, ko labiausiai bijo mamos1
Nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauja vaiko priežiūros atostogų skyrimo tvarka. Nuo to laiko praėjo devyni mėnesiai ir beveik 10 tūkst. vyrų šiemet jau išėjo į vaiko priežiūros atostogas. Tokių tėčių, stabdančių savo ...
-
Silpniausia finansų įstaigų vieta – e. mokėjimų saugumas
Finansų įstaigų nuomone, jos labiausiai atitinka Lietuvos banko (LB) lūkesčius dėl mokėjimo nurodymų per bankus korespondentus. Tačiau kaip silpniausią vietą jos įvardija saugų naudojimąsi mokėjimais elektroninėje erdvėje. ...
-
Vyriausybė platins naują taupymo lakštų emisiją
Pirmadienį bus pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, pranešė Finansų ministerija. ...
-
Ekonomikos komitetas pritarė rusiškų SGD krovos draudimui Lietuvoje3
Seimo Ekonomikos komitetas pritarė siūlymui uždrausti rusiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD) krovą ir išdujinimą Klaipėdos SGD terminale ir kituose įrenginiuose Lietuvoje. ...
-
G. Nausėda: GPM lengvata būsto paskoloms galėtų būti svarstoma3
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad daliai gyventojų patiriant sunkumų dėl augančių palūkanų normų, Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata būsto paskoloms galėtų būti svarstoma, tačiau būtinas sisteminis požiūris. ...
-
Gyvulininkystės parodoje – tūkstančiai gyvųjų eksponatų: lankymas nemokamas1
VDU Žemės ūkio akademijoje prasidėjo specializuota gyvulininkystės paroda. Joje – tūkstančiai naminių gyvūnų: nuo smulkių paukščių – iki stambių veislinių galvijų. Tris dienas parodą galima lankyti nemokamai. ...
-
G. Nausėda: neskiriant pakankamai lėšų keliai tik blogės7
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad neskiriant pakankamai lėšų keliams jų kokybė ateityje dar labiau blogės. ...