Seimas imasi svarstyti, ar didinti subsidijas jaunoms šeimoms Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas imasi svarstyti, ar didinti subsidijas jaunoms šeimoms

2025-05-15 17:25

Skatinant daugiau jaunų šeimų įsigyti pirmąjį būstą regionuose, Seimas imasi svarstyti siūlymą didinti joms valstybės subsidiją, priklausomai nuo vaikų skaičiaus, bei remti ne tik būsto pirkimą, bet ir statybą.

Seimas imasi svarstyti, ar didinti subsidijas jaunoms šeimoms
Seimas imasi svarstyti, ar didinti subsidijas jaunoms šeimoms / Freepik.com nuotr.

Tokioms socialdemokratų Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo pataisoms po pateikimo ketvirtadienį pritarė 63 Seimo nariai, susilaikė devyni, dar vienas prieštaravo.

„Laukiančiųjų eilėje (paramai pirmam būstui gauti – BNS) yra labai daug“, – teikdama projektą Seime sakė socialdemokratų frakcijos narė Jūratė Zailskienė.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Linas Kukuraitis aiškino, kad pataisos pagerintų, jo teigimu, suprastėjusias galimybes jaunoms šeimoms gauti paramą pirmam būstui.

„Turto vertės auga, parama dvigubai sumažinta, tai buvo praeitos kadencijos veiksmai. Kas yra daroma, tai bandoma atstatyti bent dalį to, ką šeimos prarado“, – Seime teigė L. Kukuraitis.

„Viskas džiugina, kas nukreipta į šeimų stiprinimą ir ypač tų, kas nukreipta į vaikučius“, – sakė kita „demokratė“ Rima Baškienė.

Pataisos numato, kad šeimoms be vaikų ar turinčioms vieną vaiką būtų skiriama 15 proc. (vietoje 10 proc. dabar) subsidija, auginančioms du vaikus – 17,5 proc. (12,5 proc.), o tris – 20 proc. (15 proc.).

Jei savivaldybių vadovai mąsto ir nori, kad jų savivaldybėje apsigyventų jauna šeima, jie vienareikšmiškai prisidės. Ta 1 tūkst. eurų riba (...), mano nuomone, tikrai nėra per didelė.

Paskolos suma, pagal kurią bus apskaičiuojama subsidija, negalės viršyti 87 tūkst. eurų, o įsigyjamo būsto maksimali vertė – 120 tūkst. eurų, kaip ir dabar.

Anot  pataisų iniciatorių, svarstant prašymus dėl subsidijos siūloma neatsižvelgti į savivaldybių paramą – tada nebebus pirmiausia nagrinėjami prašymai, kai savivaldybės parama yra didžiausia.

Pataisomis ketinama įtvirtinti minimalią savivaldybės paramos ribą – 1 tūkst. eurų.

„Jei savivaldybių vadovai mąsto ir nori, kad jų savivaldybėje apsigyventų jauna šeima, jie vienareikšmiškai prisidės. Ta 1 tūkst. eurų riba (...), mano nuomone, tikrai nėra per didelė“, – sakė J. Zailskienė.

Subsidiją nuo 2026-ųjų sausio siūloma leisti panaudoti ne tik pradiniam įnašui padengti, kaip numatyta dabar, bet ir tai paskolos daliai, kai ji suteikiamas būstui statyti.

Socialdemokratas Darius Jakavičius svarstė, kad jaunos šeimos kurtis regionuose galėtų būti skatinamos dar labiau, pavyzdžiui, sušvelninant pradinio įnašo reikalavimą. Pasak politiko, tai padėtų greičiau įsigyti nuosavą būstą bei išvengti brangios nuomos.

Pataisoms prieštaravęs konservatorius Audrius Petrošius savo ruožtu teigė, jog iki šiol tokia parama daugiau žmonių paskatino kurtis ne regionuose, o savivaldybėse aplink didmiesčius, be to, šeimoms skiriamos išmokos nėra pakankamai didėlės, jų jauni žmonės kartais nesulaukia.

„Negirdžiu nieko apie papildomų finansų skyrimą šiai priemonei, o tik esamų lėšų persiskirstymą su dar didesne konkurencija ir mažesne galimybe gauti paskatą dar mažesniam subjektų skaičiui“, – teigė A. Petrošius.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, balandį buvo 100 šeimų, laukiančių tokios finansinės paskatos. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų