Daug ginčų tarp valdžios, verslo ir profesinių sąjungų sukėlusio darbo santykius liberalizuojančio bei „Sodros“ pensijų sistemą pertvarkančio modelio svarstymai perkeliami į Seimą.
Parlamentarai ketvirtadienį didele balsų persvara (82 balsais už, 16 - prieš ir 16-kai susilaikius) priėmė svarstyti Darbo kodekso ir dar trijų dešimčių įstatymų pataisas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrei Algimantai Pabedinskienei pristačius pakeitimus, priekaištų išsakė ir klausimų pateikė ir opozicija, ir kai kurie valdančiosios daugumos atstovai.
Biudžeto ir finansų komiteto narė Rita Tamašūnienė piktinosi, kad Seimui pateikti „atskiri ingridientai“: „Ir tikimasi, kad Seime imsime ir sulipdysime gerą gaminį“.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad svarstant socialinį modelį, kuris liečia visus šalies gyventojus „nuo kūdikio iki nabašniko“, komiteto laukia sunkus ir sudėtingas darbas.
Liberalsąjūdiečių lyderis Eligijus Masiulis prognozavo, kad siūlomos naujovės darbo rinkoje leis lengviau „žengti ekonominio konkurencingumo keliu“, paskatins didesnę ekonominę plėtrą ir daugiau darbo vietų. Jis sutiko, kad naujasis modelis „sudarys galimybę lengviau atleisti darbuotojus, bet niekas nepasako, kad lygiai taip pat jiems bus lengviau susirasti darbą“.
Liberalsąjūdiečiams pasiūlius pataisas Seime svarstyti skubos tvarka, parlamentarai tam nepritarė.
A.Pabedinskienė tikisi, kad socialinį modelį Seimas patvirtins gruodį. Pasak jos, dėl 81 proc. darbo rinkos reguliavimą keisiančių siūlymų su Trišale taryba rastas sutarimas. Prie šio klausimo svarstymo Seimo planuojama sugrįžti lapkričio 24-ąją, kai išvadas pateiks parlamentiniai komitetai ir galutinį variantą Seimui pateiks visus pasiūlymus apibendrinęs Socialinių reikalų ir darbo komitetas.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys konservatorius Rimantas Jonas Dagys projektą pavadino „nekvalifikuotu ir prastu“. Jis piktinosi, kad viena iš socialinio modelio nuostatų leidžia naujajam Darbo kodeksui negalioti, jeigu darbo sutartyje darbuotojas ir darbdavys susitars kitaip.
„Apie kokią kodekso kokybę galima kalbėti, jeigu darbuotojas, kad tik būtų priimtas į darbą, pasirašys bet kokią sutartį“, - tvirtino parlamentaras, taip pat pasigedęs šaltinių, iš kurių bus finansuojamas planuojamas bazinės pensijos perkėlimas iš „Sodros“ į valstybės biudžetą.
R.J. Dagys sako, kad numatytas socialinio draudimo mokesčių sumažinimas be kompensavimo iš biudžeto.
„Tiesiog neturėsime kuo tai padengti, nes šiuo atveju, patys suprantate, be pinigų niekas iš principo nesidaro. Tai reikš, kad ateityje pensijos dar labiau mažės, nes šaltinių joms nėra. Ekonomikos augimas yra mistinis. Ta prasme, mes negalime jo prognozuoti keliems metams į priekį. Ir dabar mes jau matome požymių, kad pajamos mūsų traukiasi“, - tvirtino konservatorius.
Dėl to, kad per mažai yra saugiklių, kurie neleistų ateityje mažėti pensijoms, nuogąstavo ir socialdemokratė Birutė Vėsaitė.
A.Pabedinskienė neigė, kad įgyvendinus pensijų reformą, gali mažėti pensijos.
„Iš karto noriu pasakyti, kad gyventojams tikrai pensijos nemažės“, - teigė ji, tačiau nepateikė konkrečių skaičiavimų.
R.J. Dagys prognozuoja, kad nauja tvarka gausins bedarbių gretas, tačiau A.Pabedinskienė atšovė, kad per 3-5 metus atsiras 85 tūkst. naujų darbo vietų.
A.Sysui paprašius nurodyti naujojo Darbo kodekso straipsnius, dėl kurių „tos naujos darbo vietos atsiras“, ministrė teigė, kad jų steigimą paskatins numatomos „naujosios darbo formos“, pavyzdžiui, darbo pagal pameistrystės sutartis įteisinimas, naujas stažuočių reglamentavimas.
„Taip pat manau, kas iš šešėlio galima daug ištraukti dalyvaujančių per darbo kvitus. Tai galima sutvarkyti“, - teigė A.Pabedinskienė.
Ji pranešė, kad terminuotoms darbo sutartims nedarbo draudimo įmokos tarifą numatoma didinti du kartus - nuo 1,8 iki 3,6 proc.
„Tvarkietė“ Onutė Valiukevičiūtė žiauria pavadino nuostatą, kad ateityje motinystės išmoka gimus dvynukams ar trynukams, bus tokia pat, kaip ir gimus vienam vaikui.
„Ar vienais pampersais galima apauti tris gimusius vaikus?“, - klausė parlamentarė.
A.Pabedinskienė informavo, kad ateityje siūloma įteisinti naują išmoką vaiko priežiūrai - 4 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio - 152 eurai vienam iš vaiką auginančių tėvų (dabar BSI siekia 38 eurus).
Darbo kodekso projekte numatytas lankstesnio darbo laiko reguliavimas, liberalizuotas atleidimas iš darbo, išeitinių išmokų mažinimas, įspėjimo terminų trumpinimas, išeitinių išmokų suvienodinimas bei jų sumažinimas Atsisakoma trumpalaikių ir sezoninių sutarčių. Nustatomos naujos darbo sutarčių rūšys: projektinio darbo, darbo vietos dalijimosi, darbo keliems darbdaviams ir pameistrystės. Palengvinamas streikų skelbimas.
Be to, siūloma keisti pensijų apskaičiavimo ir mokėjimo tvarką. Vietoje dabartinio draudžiamųjų pajamų vidurkio koeficiento siūloma įvesti apskaitos vienetų sistemą, per 12 metų po 1 procentinį punktą mažinti pensijų draudimo tarifą. Taip pat siūloma indeksuoti pensijas, o koeficiento dydis priklausytų nuo darbo užmokesčio fondo augimo per kelerius metus.
Pakeitimais numatoma darbo sutarčių įvairovė, siūloma atsisakyti konkretaus darbo valandų per dieną nustatymo, paliekant 40 val. per savaitę darbo laiko normą. Taip pat darbdavys su darbuotoju galėtų susitarti dėl individualaus kiekvienos dienos grafiko.
Numatytos aktyvios darbo rinkos politikos priemonės atskiroms bedarbių grupėms bus taikomos atsižvelgiant į bedarbio amžių, nedarbo trukmę, kvalifikaciją - esą individualių ir efektyviausių priemonių tam tikrai grupei taikymas padės į darbo rinką greičiau integruoti vyresnio amžiaus, nekvalifikuotus ir ilgalaikius bedarbius.
Numatyti pokyčiai ir pensijų apskaičiavimo bei mokėjimo tvarkoje - vietoj dabar galiojančio asmens draudžiamųjų pajamų vidurkio koeficiento siūloma įvesti apskaitos vienetų sistemą. Darbuotojai matys, kaip jų mokamos įmokos kaupia jiems pensiją – didesnės įmokos garantuoja didesnę pensiją. Siekiant paskatinti darbo užmokesčio augimą siūloma per 12 metų po 1 procentinį punktą mažinti pensijų socialinio draudimo tarifą.
Taip pat numatytas automatinis pensijų indeksavimas. Pensijų rodikliai (bazinė pensija, apskaitos vieneto vertė) kiekvienais metais būtų indeksuojama pagal nustatyta tvarka apskaičiuotą indeksavimo koeficientą, kurio dydis priklausytų nuo darbo užmokesčio fondo augimo per kelerius metus.
Taip pat planuojama įvesti „Sodros“ įmokų lubas.
Numatoma, kad ateityje pensijinis amžius sieks 67 metų, o išankstines pensijas siūloma mokėti ne 5-eius, kaip dabar, o trejus metus.
Naujausi komentarai