„Žiūriu į Estiją, kadangi šiai dienai siūlome palikti valstybės subsidiją, tikrai juodžiausiu scenarijumi matome, kad 20 proc. galėtų pasitraukti, bet visa tai priklausys ir nuo pensijų fondų veiklos rezultatų, nes žmonės tikrai domėsis, žiūrės ir skatinu pensijų fondus pradėti kontaktuoti su savo klientais“, – žurnalistams Vyriausybėje trečiadienį sakė ministrė.
Vyriausybė trečiadienį svarstys ministerijos parengtas Pensijų kaupimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo, jį kas trejus metus pakeisti nuolatiniu kvietimu savanoriškai kaupti.
„Kalbame apie absoliučiai visam laikui esančią savanorišką sistemą, atsisakome automatinio įtraukimo ir sakome, jei žmogus apsisprendžia pats kaupti papildomai savo pensijai, jis tą turi padaryti pasirašydamas fiziškai savo parašu sutartį, šitas bus nustatyta visam laikui“, – žurnalistams teigė ministrė.
„Kartu nuo kitų metų sausio pirmos dienos įjungsime pereinamąjį laikotarpį, kuomet dabar jau esantys kaupėjai galės apsispręsti, ar jie nori likti sistemoje, ar nori išeiti pasiėmę savo įmokėtus pinigus“, – pridūrė ji.
Anot ministrės, žmonės sprendimą dėl pasitraukimo iš pensijų kaupimo galėtų priimti du kartus po devynis mėnesius: 2026 metų sausį-rugsėjį ir 2027 metų sausį-rugsėjį, nes kiekvienų metų pabaigoje tris mėnesius būtų vertinamos paraiškos.
Anksčiau ministerija skelbė, kad pereinamasis laikotarpis galiotų nuo 2026 metų sausio 1 dienos iki 2027-ųjų rugsėjo 30 dienos.
„Visi absoliučiai galės padaryti pasirinkimą ir sprendimą, čia bus kertinis laikotarpis, kai žmogus įsivertins, ar jam patraukli mūsų pasiūlyta lankstesnė sistema, įsivertins pensijų fondų pateiktus rezultatus, kiek yra prikaupta, kaip augo jo grąža ir pagal tai jis padarys sprendimą, ar nori išeiti, ar kaupti toliau“, – sakė I. Ruginienė.
Anot jos, jei žmonės nuspręs pasitraukti iš kaupimo, dėl to nepatirs jokių nuostolių, per pereinamąjį laikotarpį išsiimti pinigai nebus apmokestinami.
„Yra apskaičiuota taip, kad tie pinigai, ar tai valstybės subsidija ir „Sodros“ netekimo dalis grįžta į pirmą pakopą, reiškia, kad ateityje „Sodros“ pensija žmogui nemažės, bet jei nuo 2019 metų kaupia, tai ir padidės, nes taškų daugiau atsiras, ir pasiims tą, ką įmokėjo iš atlyginimo ir uždirbo iš kaupimo, tai jokių nuostolių neturėtų būti“, – teigė I. Ruginienė.
Jeigu žmogus nuspręs likti sistemoje, ji bus lankstesnė, jis galės neribotai stabdyti įmokų mokėjimą dėl tam tikrų priežasčių, taip pat galės pasirinkti ir dalį, kurią skirs nuo atlyginimo antrai pakopai, sakė ministrė.
Skelbta, kad gyventojai galėtų pasirinkti standartinę 3 proc. įmoką, ją patogiai didinti, o suprastėjus finansinei situacijai, – įmokas stabdyti. Įmokas būtų galima stabdyti vieneriems metams su galimybe pratęsti šį laikotarpį.
Be to, siūloma palikti 1,5 proc. valstybės įnašą kaupiantiesiems antroje pakopoje.
(be temos)
(be temos)
(be temos)