Recesija tęsis mažiausiai dvejus metus Pereiti į pagrindinį turinį

Recesija tęsis mažiausiai dvejus metus

2009-03-04 18:04
Recesija tęsis mažiausiai dvejus metus
Recesija tęsis mažiausiai dvejus metus / Shutterstock nuotr. "Swedbank" prognozuoja, kad Lietuva, palyginti su Latvija ir Estija, turėtų išvengti labai staigaus ekonomikos kritimo, tačiau ir atsigavimo procesas bus ilgesnis.

Lietuva 2008 m. pabaigoje žengė pirmąjį žingsnį į recesiją ir išliks joje mažiausiai 2 metus, prognozuoja „Swedbank“ analitikai. Šios ir kitos prognozės pateikiamos penktadienį pristatytame atnaujintame „Baltic Outlook“ leidinyje.

„Situacija pasaulio ir atskirų valstybių ekonomikose keičiasi žaibiškai. Šiandien aišku, kad nuosmukis Lietuvoje bus gilesnis nei manėme anksčiau. Tai lemia sparčiai mažėjanti paklausa vidaus rinkoje ir sunkumai, su kuriais susiduria pagrindiniai Lietuvos užsienio prekybos partneriai. Esame stipriai priklausomi nuo išorinės aplinkos - pradedant kapitalo rinkomis ir baigiant mūsų eksporto partneriais“, – sakė „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos vadovas Tomas Andrejauskas.

Pasak jo, Lietuva, palyginti su Latvija ir Estija, turėtų išvengti labai staigaus ekonomikos kritimo, tačiau ir atsigavimo procesas bus ilgesnis. „Palyginus su kaimyninėmis valstybėmis, Lietuvos ūkio padėtis ekonominiame cikle yra palankesnė. Tai leido mums kol kas išvengti galimai didesnių sukrėtimų, tačiau dabar tai jau esmės nekeičia - mūsų laukia reikšminga ekonomikos recesija“, - analizavo „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos vadovas.

Bet, pasak jo, lazda visada turi du galus. „Viena vertus, labai apmaudu, kad mūsų neigiama ekonominio ciklo dalis sutapo su pasauline krize, tačiau, kita vertus, šie įvykiai nuleis visus ant žemės ir primins protingo ir atsakingo ekonomikos, finansų, verslo elgesio, valstybės valdymo pradžiamokslį. Krizės skatina mąstymą bei stimuliuoja sprendimus. To šiandien ir reikia, kad galėtume įžengti į naują ekonominio augimo ciklą“, – aiškino T.Andrejauskas.

„Swedbank“ analitikai prognozuoja, kad šiemet Lietuvos bendras vidaus produktas (BVP) sumažės apie 6 proc., o 2010 m. – dar apie 3 proc. Ekonomikos atsigavimo galima laukti tik 2011 m.

„Prognozuojant Lietuvos ir kitų Baltijos šalių ekonomikų ateitį keliems artimiausiems metams, deja, turim rinktis tarp blogo ir dar blogesnio scenarijų. Todėl neatmetame galimybės, kad ekonomikos nuosmukis, atsižvelgiant į dabartinį verslo ir vartotojų pesimizmą bei netikrumą pasaulio rinkose, gali būti dar gilesnis“, – sakė T.Andrejauskas.

„Swedbank“ analitikai mano, kad ilgą laiką šalies ekonomikos varikliu buvęs vidaus vartojimas šiemet trauksis mažiausiai 5 proc. Tai lems augantis nedarbas ir mažėjantys atlyginimai.

Prognozuojama, kad nedarbas 2009 m. Lietuvoje sieks 9,5 proc., o 2010 m. – 12 proc. „Tai reiškia, kad vien šiemet darbo neteks beveik 70 tūkstančių žmonių, o dar 40 tūkstančių bedarbiais taps kitąmet. 2010 metų pabaigoje Lietuvoje gali būti apie ketvirtį milijono ieškančiųjų darbo“, – skaičiavo „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos vadovas.

„Swedbank“ analitikai prognozuoja, kad 2009 metais infliacija Lietuvoje sieks apie 5 proc., o 2010 m. mažės iki 3 proc.

„Lietuvos ir kitų Baltijos šalių ekonomikų atsigavimas įmanomas tik po to, kai pradės kilti viso pasaulio ekonomika, ypač šalių, kurios yra pagrindinės mūsų eksporto partnerės - Europos Sąjungos valstybių, taip pat Rusijos. Kita prielaida, kuri būtina ekonomikos kilimui, yra Lietuvos ūkio konkurencingumo atkūrimas, o vienintelis kelias į tai yra gamybos kaštų ir produkcijos kainų mažinimas. Tačiau šie žingsniai bus susiję su skaudžiu namų ūkių realių pajamų sumažėjimu, nes atlyginimai kris. Taip pat prognozuočiau, kad Lietuva tam tikru momentu gali vėl sulaukti defliacijos“, – sakė „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos vadovas T.Andrejauskas.

„Baltic Outlook“ leidinyje palankiai vertinama dauguma žingsnių, kurių, planuodama 2009 metų biudžetą, ėmėsi Lietuvos Vyriausybė.

„Veiksmai, kurių ėmėsi Vyriausybė, yra reikalingi šiandien, tačiau labai svarbu, kad valstybė pažvelgtų toliau nei kitas mėnuo ar kitas ketvirtis ir pamatytų 2-3 metų šalies perspektyvą. Tik toks platesnis žvilgsnis leistų imtis priemonių būtinų šalies ekonomikos restruktūrizacijai ir atstatytų Lietuvos konkurencingumą“, – ragino T.Andrejauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų