Profesijų skirstymas į vyriškas ir moteriškas lemia daug problemų

Stereotipinis požiūris, kad kai kurios profesijos vyriškos, o kai kurios – moteriškos, atsispindi ir darbo rinkoje, o tai lemia kai kurias rinkos probelmas, pavyzdžiui, atotrūkį tarp vyrų ir moterų atlyginimų.

Taip LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto Lyčių studijų centro lektorius Donatas Paulauskas. Anot jo, tokia segregacija būdinga visoms valstybėms, tačiau skiriasi susiskirstymo mastai.

Tai, kad vyrų, darančių manikiūrą, nėra daug, Tomui Gabrieliui Kuzui įsidarbinti grožio salone padėjo, tačiau akrobatinio skraidymo pilotė Rita Eriksonienė susidūrė su priešinga patirtimi. Anot jos, tai, kad pilotai dažniausiai yra vyrai, reiškė, jog ji turės įrodyti savo pasiryžimą. „Norint skraidyti, mergaitei reikia didžiulio atkaklumo: dirbti už du, įrodinėti visiems, kad tu labiau nori skraidyti, nei bet kuris kitas“, – LRT RADIJUI sako R. Eriksonienė.

Po kelionės taksi atsiprašė už komentarus

Įsėdus į taksi automobilį ir pasukus galvą kairėn, įprasta pamatyti vairuotoją vyrą. Taip pat ir lėktuve. Tik įlipus dažniausiai plačiai šypsosi pilotas. Ligoninėje vaistus atneša seselė, o grožio salone nagus lakuoja manikiūrininkė. O jeigu viskas būtų atvirkščiai?

Ketverius metus manikiūro ir pedikiūro specialistu dirbantis T. G. Kuzas sako, kad tai, jog retai galima pamatyti vyrą, lakuojantį nagus, jam net padėjo įsidarbinti.

Gal tai tokia naujovė – moteris už taksi automobilio vairo? Keleiviai reaguoja visaip, ypač vyrai. Iš karto matosi gal ne nepasitenkinimas, bet nepasitikėjimas.

„Moterų manikiūrininkių yra labai daug, vyrų – vienetai. Man tai pradžioje ir padėjo. Įsidarbinti buvo labai lengva. Net neieškojau darbo grožio salone, bet sulaukiau skambučio. Sureagavau gana piktai – iš kur gavote mano numerį, aš nieko neieškojau. Nuėjau, pasišnekėjome. Pasitariau su savo manikiūro dėstytoja. Sako – eik, pabandysi, nepatiks – išeisi. Pasilikau. Dirbu iki šiol ir nesigailiu“, – sako T. G. Kuzas.

Įsidarbinti sunku nebuvo ir vienerius metus taksi automobilį vairuojančiai Elenai Dubovičienei, tačiau ji priduria, kad reakcijų iš keleivių iki šiol sulaukia įvairių.

„Su įsidarbinimu problemų nebuvo, iš karto priėmė. Gal tai tokia naujovė – moteris už taksi automobilio vairo? Keleiviai reaguoja visaip, ypač vyrai. Iš karto matosi gal ne nepasitenkinimas, bet nepasitikėjimas [...]. Keletą kartų turėjau tokius klientus, kurie netgi paklausė, ar tikrai turiu teises, ar seniai vairuoju, kas gyvenime atsitiko, kad atsisėdau prie taksi vairo“, – pasakoja E. Duboviečienę.

Pamatę vairuotoją moterį taksi keleiviai nevengia ir garsiai pasipiktinti. Vairuotoja Elena prisimena vieną nemalonią situaciją: „Turėjau tokį klientą, kai tik pradėjau dirbti. Atsisėdo vyriškis, pamatė, kad vairuoja moteris, prisisegė saugos diržą ir pasakė – dabar galime važiuoti. Tada jam paskambino į telefoną ir kalbėdamas pasakė – nežinau, per kiek laiko „atvarysiu“ į oro uostą, nes moteris už vairo. Tai buvo pasakyta net garsiau. Pagalvojau, kad viskas aišku – nepasitiki. Atvažiavome gerai, greitai. Tada jis pasakė – labai malonu, atsiprašau už komentarus.“

Elena pastebi, kad kuo toliau, tuo paprasčiau žmonės žvelgia į moteris taksi vairuotojas, o kartais klientai net pageidauja, kad atvažiuotų būtent moteris. „Jau kitaip reaguoja žmonės, ypač, kai labai daug vaikų vežame. Jie netgi prašo, pageidauja, kad vairuotoja būtų moteris. Nežinau, gal klientams atrodo saugiau, kai vairuoja moteris“, – svarsto E. Dubovičienė.

Išgirdusios, kad manikiūrą darys vyras, paslaugų atsisakė

Manikiūro ir pedikiūro meistras Tomas pastebi, kad jo profesija klientams dažniausiai kelia nuostabą: „Labai stebėjau reakcijas, ypač vyrų. Būna taip: atsisuka vieną kartą, tada atsisuka antrą kartą, tarsi galvodami – ką čia daro. Bet, kai nustojau pats kreipti dėmesį į šias reakcijas, atrodo, kad ir žmonės jau nebesistebi, nebemano, kad tai kažkas neįtikėtino. Būna, kad ir dabar pasako – kaip įdomu, pirmą kartą matau. Ir man pačiam tai nebėra labai nuostabu. Greitai pasibaigė ši nuostaba.“

T. G. Kuzas priduria, kad niekada nesulaukė neigiamo aplinkinių požiūrio, nebent skepticizmo. „Niekada nesu matęs nė vieno neigiamo komentaro nei „Facebook“, nei kažkur spaudoje savo atžvilgiu, tik nuostabą. Per ketverius metus, sužinojusios, kad manikiūrą darys vaikinas, atsisakė tik pora vyresnio amžiaus klienčių“, – teigia T. G. Kuzas.

Jo nuomone, klientės atsisakė paslaugų ne dėl to, kad jos nepatiktų, jog manikiūrą darys vyras: „Galbūt jos labiau gėdijosi parodyti savo rankas vaikinui. Galbūt skeptiško požiūrio pačioje pradžioje būdavo. Kai kurie mandagiai nutylėdavo, kai kurie pasakydavo, kad „ai, gal nelabai“, bet, kai jau pradėjau dirbti, kai pamatė, kaip pasikeičiau, išlaisvėjau, įgavau pasitikėjimo, kad man visai sekasi, tada skepticizmas dingo“, – tvirtina T. G. Kuzas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių