Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidento patarėjas: svarbu užkardyti Rusijos „šešėlinio laivyno“ keliamą grėsmę

2025-01-14 09:12

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais sako, kad norint apsaugoti Baltijos jūros dugne esančią kritinę infrastruktūrą reikalingi kompleksiniai sprendimai, tarp kurių yra minimos infrastruktūros tvirtinimas, remonto pajėgumų gerinimas.

Prezidento patarėjas: svarbu užkardyti Rusijos „šešėlinio laivyno“ keliamą grėsmę
Prezidento patarėjas: svarbu užkardyti Rusijos „šešėlinio laivyno“ keliamą grėsmę

G. Nausėda antradienį Helsinkyje dalyvaus Baltijos jūros valstybių NATO sąjungininkių viršūnių susitikime, skirtame aptarti regiono saugumo, įskaitant kritinės infrastruktūros, klausimus.

„Tas kompleksinis problemos sprendimas bus tikslas ne tik šio, bet ir ateinančių susitikimų“, – Žinių radijui sakė prezidento patarėjas Marius Česnulevičius.

Pasak jo, valstybėms reikia spręsti, kaip jos galėtų sutvirtinti Baltijos jūros dugne esančią infrastruktūrą, kad, laivams atsitiktinai išmetus inkarus, ji nebūtų sugadinta.

Patarėjo teigimu, reikia gebėti ir greičiau pažeistą infrastruktūrą remontuoti.

„Jeigu mes galime greitai susitvarkyti tuos pačius kabelius greičiau ir efektyviau, piktavaliams nesinorės jų nutraukinėti“, – sakė M. Česnulevičius.

Jeigu mes galime greitai susitvarkyti tuos pačius kabelius greičiau ir efektyviau, piktavaliams nesinorės jų nutraukinėti.

Pasak jo, peržiūrėjus jūrų teisę taip pat būtų galima nustatyti griežtesnius apribojimus Baltijos jūra plaukiantiems laivams, taip garantuojant, kad jie yra techniškai tvarkingi apdrausti, o jų įgulos – kompetetingos.

Daug dėmesio antradienio susitikime Helsinkyje turėtų būti skirta NATO buvimo Baltijos jūroje stiprinimui ir atsakui į Rusijos „šešėlinio laivyno“ keliamą grėsmę.

Vadinamąjį „šešėlinį laivyną“ sudaro laivai, gabenantys Rusijos naftą ir naftos produktus, kuriems dėl Maskvos invazijos į Ukrainą taikomas embargas.

Pasak M. Česnulevičiaus, pastaraisiais metais įvykę daugelis incidentų jūroje yra priskiriami būtent šešėliniam laivynui.

Gruodžio pabaigoje, kaip įtariama, dėl sabotažo išėjo iš rikiuotės Suomiją ir Estiją jungiantis elektros kabelis „EstLink 2“ ir keturi telekomunikacijų kabeliai, nutiesti Baltijos jūros dugnu.

Incidentas įvyko kelios savaitės po to, kai per panašius incidentus, kurie, ekspertų ir politikų teigimu, yra Rusijos hibridinio karo prieš Vakarų šalis dalis, Baltijos jūroje buvo pažeista kitų kabelių.

Gruodžio pabaigoje NATO paskelbė, kad sustiprins savo karinį buvimą Baltijos jūroje po povandeninių kabelių pažeidimų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų