- Jūratė Skėrytė, Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Patikslinus kitų metų biudžeto projektą ir papildomai pridėjus išlaidų biudžeto deficitas padidės iki 3 proc., antradienį pranešė premjerė Ingrida Šimonytė.
„Viso pokyčių biudžete, tų, kurie daro įtaką deficitui, bus apie 80 mln. eurų. Ir tai reiškia, kad ateinančių metų biudžeto deficitas padidės maždaug 0,1 procentinio punkto bendrojo vidaus produkto (BVP) ir bus ne planuojami 2,9 proc., o 3 proc.“, – pirmadienį Seime po valdančiosios koalicijos tarybos posėdžio žurnalistams teigė I. Šimonytė.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, daugiau išlaidų didinti nebegalima. Anot jos, dar daugiau lėšų švietimui nenumatyta.
„3 proc. yra maksimumas. Tas, kas yra pasiūlyta, jau kaip ir... signalizuoja dosnių pateiktų pasiūlymų pabaigą, ir kiti Seimo narių siūlymai turėtų ateiti kartu su aiškiu paaiškinimu, nuo ko finansavimas būtų nuimtas“, – teigė ji.
Viso pokyčių biudžete, tų, kurie daro įtaką deficitui, bus apie 80 mln. eurų.
Pasak Seimo vadovės, būtų „labai neatsakinga“, jeigu parlamentarai (tam reikia 71 balso) pritartų siūlymams be nurodytų pajamų šaltinių.
„Praėjusiais metais taip buvo, bet buvo kita situacija – tada nebuvo 3 proc. ribos, kokia yra šiemet“, – tvirtino V. Čmilytė-Nielsen.
Pasak premjerės, pajamos – apie 40 mln. eurų – iš padidintos sunkiasvorių priemonių kelių rinkliavos, vadinamųjų vinječių, kurios dabar yra biudžete suplanuotos ir numatytos finansuoti bendrąsias reikmes, bus perkeltos kelių priežiūros poreikiams.
„Didesnis pokytis, kuris bus biudžeto projekte padarytas, yra susijęs su keliais“, – tvirtino I. Šimonytė.
„Taip yra teisingiausia, nes kelių naudotojai sumoka vinječių mokestį, todėl iš jo pajamas paskirsime kelių infrastruktūrai“, – pridūrė ji.
I. Šimonytė pabrėžė, kad kiti pokyčiai, kuriuos Vyriausybė siūlys, bus nedideli.
„Kelių milijonų ar kelių šimtų tūkstančių eurų ribose, atsižvelgiant į priimtus įstatymus arba dabar Seime diskutuojamus, arba į kai kurias kitas specifines aplinkybes “, – tvirtino Vyriausybės vadovė.
Kai kuriems politikams, kelininkams bei Prezidentūrai siūlant 2024 metų valstybės biudžete numatyti daugiau lėšų keliams Vyriausybė pirmadienį preliminariai sutarė kitąmet jiems skirti papildomai 157 mln. eurų. Papildomas finansavimas būtų skiriamas dviem projektams – Vilniaus-Utenos kelio rekonstrukcijai (40 mln. eurų) ir „Via Baltica“ ruožui nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos (117 mln. eurų). Pastarajam projektui tektų Europos Sąjungos lėšos.
Iki šiol numatytas Europos Sąjungos finansavimas keliams 2024 metais buvo 41,8 mln. eurų, o papildomos ES lėšos būtų paimtos iš 2025-2026 metams numatyto finansavimo.
Laisvės partijos lyderės Aušrinės Armonaitės teigimu, papildomas kelio Vilnius-Utena sutvarkymo finansavimas yra „garbės reikalas“.
„40 mln. eurų galimai keliaus konkrečiai į kelią Vilnius-Utena, kas, matyt, jau yra ir šiek tiek garbės reikalas sutvarkyti. Kitos lėšos keliams finansuoti – 117 mln. eurų – tai yra tie pinigai, kurie ir taip yra, bet jie bus paankstinti, ir investicijos keliaus į tokius svarbius kelius ir jungtis kaip „Via Baltica“, – sakė A. Armonaitė.
Be kita ko, ji pabrėžė, kad „laisviečiai“ norėtų, jog 2024 metų biudžete būtų numatyta daugiau lėšų vaikų būreliams.
„Laisvės partija yra indikavusi, jog biudžete matome daugiau poreikio vaikų būreliams, tai yra švietimui, nes koalicija yra įsipareigojusi, kad 85 proc. vaikų Lietuvoje lankys mažiausiai vieną būrelį. Šiuo metu šie skaičiai yra apie 63 procentai. Neformalus ugdymo krepšelis biudžete nuo pastarojo varianto auga 3 mln. eurų. Tai dar toli nuo tikslo, bet geriau negu buvo“, – žurnalistams sakė A. Armonaitė.
„Matome, kad pokytis nuo pirminio varianto yra, biudžetas dar nėra priimtas, jis dar yra svarstymo stadijoje, dar yra parlamente, ir tos diskusijos toliau tęsis“, – pabrėžė ji.
V. Čmilytė-Nielsen teigimu, liberalai 2024 metų valstybės biudžeto projektui ketina pritarti.
„Projektas turi daug gerų elementų, aspektų, mums svarbu tai, kad didėja NPD, kad didėja pajamos daugelio sričių atstovams – nuo švietimo iki kultūros srities. Daug gerų momentų jame matome ir iš esmės linkę jį palaikyti“, – teigė liberalų lyderė.
Pirmadienį per neformalų ministrų pasitarimą ministrai taip pat sutarė, kad papildomai dar lėšų gaus Policijos departamentas kuro išlaidoms (1,75 mln. eurų), Migracijos departamentas darbo užmokesčiui (1,27 mln. eurų), Kultūros ministerija (3,6 mln. eurų) – šimtmečio dainų šventei, M. K. Čiurlionio minėjimo programai ir Lietuvos kultūros sezonui Prancūzijoje (1 mln. eurų), Medijų rėmimo fondui (1,5 mln. eurų), Kino centrui (1 mln. eurų) ir kitoms reikmėms, Aplinkos ministerija – žvejybos kvotoms (3,09 mln. eurų), Švietimo, mokslo ir sporto ministerija – neformaliajam ugdymui (3 mln. eurų) ir Pietryčių Lietuvos švietimo įstaigų infrastruktūrai (2 mln. eurų), Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (8,8 mln. eurų).
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ministras: Rusijai eksportuojant grūdus per Latviją jie į Lietuvą nepatenka
Įtariant, kad per Latviją į Europos Sąjungą įvežami Rusijos grūdai, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigia, kad šie kroviniai keliauja tranzitu ir į Lietuvą nepatenka. Vis dėlto Kęstutis Navickas pripažįsta, kad Latvijos vyriaus...
-
Lapkritį Vilniaus NT rinkoje pirkėjai įsigijo 189 butus1
2023 metų lapkričio mėnesį Vilniuje pirkėjai įsigijo 189 naujos statybos butus, o jų vertė siekia 32,5 mln. eurų, rodo „Hanner“ analitikų surinkti duomenys. Vidutinė parduoto buto kv. metro kaina buvo 3 347 eurai. ...
-
Ūkininkai ir ministerijos sutarė, kad žemės įsigijimas turi būti griežtinamas2
Draudimui Lietuvoje įsigyti daugiau nei 500 ha dirbamos žemės vienam ūkiui ar su juo susijusiems asmenims praktiškai neveikiant, ūkininkų atstovai ir ministerijos sutaria, kad žemės įsigijimo tvarka turi būti griežtinama. ...
-
Pasirašyta sutartis su EK dėl 1,55 mlrd. eurų RRF paskolų ir 200 mln. eurų dotacijų
Finansų ministrė Gintarė Skaistė penktadienį pasirašė sutartį su Europos Komisija (EK) dėl „Naujos kartos Lietuva“ plano papildymo – jis lapkričio pradžioje buvo patvirtintas Ekonomikos ir finansų reikalų taryboje Bri...
-
Šių dienų realybė: turi septyniolika vaikų, bet nė vienam nemoka alimentų7
Lietuviai skuba tuoktis, išsiskirti, bet finansinių pažadų nesilaiko. „Sodra“ skaičiuoja, kad kas mėnesį „Sodros“ išlaikymo išmoką gauna apie 19 tūkst. vaikų, o tėvai jiems yra įsiskolinę net 174 mln. eu...
-
A. Zuokas: Vilniaus valdžia manipuliuoja, iš ginčo su „Veolia“ realiai gaus 16 mln. eurų10
Buvęs Vilniaus meras, dabar savivaldybės opozicijoje dirbantis Artūras Zuokas penktadienį pareiškė, kad dabartinė valdžia manipuliuoja skaičiais, skelbdama miesto pergalę po bylinėjimosi su „Veolia“ tarptautiniame arbitraže. ...
-
Lietuvos bankas: pernai nutraukta daugiau nei 9 tūkst. vartojimo paskolų2
Bankai ir kiti paskolų davėjai dėl klientų nevykdomų įsipareigojimų pernai nutraukė daugiau nei 9 tūkst. vartojimo paskolų sutarčių – tai sudarė apie 8 proc. naujų sutarčių, rodo Lietuvos banko (LB) apklausa. ...
-
Komitetas: privalomo turto vertintojų licencijavimui reikėtų kurti profesinę įstaigą1
Vyriausybei nuo 2025 metų atsisakius privalomo turto vertinimo licencijavimo tuo turėtų rūpintis nauja profesinė įstaiga, tačiau tai daryti turėtų įpareigoti įstatymas. ...
-
R. Pocius: elektra nuo sausio brangs ne visiems sutartis keičiantiems vartotojams1
Nuo kitų metų didėjant reguliuojamai elektros tarifo daliai ir brangstant pačiai elektrai, naujas sutartis su nepriklausomais tiekėjais pasirašantys vartotojai nebūtinai už elektrą mokės daugiau, sako Valstybinės energetikos reguliavimo tarybo...
-
Pasibaigusio galiojimo produktais siūloma prekiauti dar 45 dienas13
Pasibaigusio galiojimo, bet dar tinkamais vartoti maisto produktais siūloma prekiauti dar ilgiausiai 45 dienas ir tik tada, jeigu nepažeista gamintojo pakuotė. ...