- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimui pirmadienį pradėjus svarstyti Akcizų įstatymo pataisas dėl suskystintų naftos dujų (SND) akcizo grąžinimo, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Vyriausybė nesiūlys nulinio tarifo.
„Tikrai nesiūlys (Vyriausybė – BNS) nustatyti nulinio tarifo (...), todėl, kad tai neatitinka nei žaliojo kurso, nei anglies dioksido emisijų mažinimo tikslų“, – Seime pirmadienį sakė ministrė pirmininkė.
Be to, anot jos, vartotojams, kurie sausį–vasarį mokėjo padidintą SND akcizą, jis būtų kompensuojamas 2025-aisiais pusei metų atidedant anglies dioksido dedamąją.
„Tam, kad būtų kompensuojamas akcizo padidėjimas sausio ir vasario mėnesiais. Tai geras kompromisas“, – tvirtino I. Šimonytė.
Pasak jos, SND akcizo tarifai, taikomi kitose Europos Sąjungos valstybėse, siekia nuo 13 iki 60 eurų.
„Yra kelios valstybės, galbūt keturios, kurios taiko nulinį tarifą, yra kokios keturios valstybės, kurios taiko tokį aukštą tarifą, kaip šiuo metu taikomas Lietuvoje. Didysis rėžis yra maždaug tarp 13 ir 60 eurų“, – kalbėjo ji.
„Didžioji dalis akcizo tarifų dujoms, kurios naudojamos buityje arba kaip šildymas, varijuoja tarp keliolikos ir keliasdešimties eurų, tai toje aibėje tarifų Vyriausybė pasiūlė tą dydį, kuris direktyvoje nustatytas, susietas su verslo tikslais ir mūsų supratimu, tikrai pagrįstas“, – sakė ji prieš Seimo posėdį žurnalistams.
Taip, tai turės įtakos, biudžeto pajamos, deja, bus mažesnės, bet kadangi buvo sutarta, kad šitą klausimą reikia išspręsti, tai nuostolį teks prisiimti.
Premjerės teigimu, siūlomas 41 euro akcizas „pakankamai logiška mediana“ atsižvelgiant į kitų valstybių taikomus tarifus.
„Jos (SND – BNS) yra mažiau taršios už raudoną dyzelį, bet labiau taršios už gamtines dujas“, – tvirtino ministrė pirmininkė.
Prieš posėdį žurnalistų paklausta, kodėl siūlomas 41 euro tarifas, premjerė teigė, kad nustatyti objektyvų dydį yra sudėtinga, tačiau nuspręsta atsižvelgti į Europos Sąjungos direktyvą.
„Nustatyti objektyvų dydį yra pakankamai sudėtinga, nes Europos Sąjungos valstybių praktika varijuoja nuo nulio, kuris taikomas keliose valstybėse ir Lietuvoje buvo taikomas iki sausio 1 dienos ir iki 300–400 eurų, kaip taikoma Lietuvoje, kai kuriose Skandinavijos šalyse, Nyderlanduose“, – sakė I. Šimonytė.
Anot premjerės, 41 euro tarifas turės neigiamos įtakos biudžeto pajamoms, tačiau nuostolį teks prisiimti.
„Taip, tai turės įtakos, biudžeto pajamos, deja, bus mažesnės, bet kadangi buvo sutarta, kad šitą klausimą reikia išspręsti, tai nuostolį teks prisiimti“, – sakė premjerė.
Parlamentarams ji pateikė dvi Akcizų įstatymo pataisas, kuriomis Vyriausybė siūlo buitiniams vartotojams namų šildymui, taip pat dujų balionams bei verslui sumažinti SND akcizą nuo 304,1 euro iki 41 euro už toną.
Be to, pakeitimais siūloma atšaukti ribojimus dėl lengvatinio dyzelino – 60 eurų už 1 tūkst. litrų akcizą siūloma vėl taikyti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams sunkvežimiuose ir kitose transporto priemonėse.
Vyriausybės inicijuojamas pataisas dėl akcizo SND Seimo prašoma svarstyti skubos tvarka, jas numatoma priimti sesijos pabaigoje ketvirtadienį.
Vyriausybė pripažino, kad šių metų sausį įsigaliojęs gazolių naudojimas tik žemės ūkio technikoje iš esmės apribojo galimybes žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams naudotis gazolių kvotomis, o smarkiai keltas SND akcizas pernelyg staigiai padidino veiklos kaštus verslui ir išlaidas dujas naudojantiems gyventojams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paluckas apie mokesčių pakeitimus: pirmiau reikia išgryninti poziciją, kad nebūtų erzinama visuomenė
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad Finansų ministerijos ruošiami mokesčių pakeitimai koalicijos partneriams turėtų būti pristatyti sausio pabaigoje. Anot jo, po to jie bus diskutuojami su socialiniais partneriais, o visuomenei bus pavie&scaron...
-
Eurostatas palygino būsto kainas: kurioje iš ES šalių jos augo labiausiai?
2024 m. trečiąjį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2023 m. būsto kainos, matuojant pagal būsto kainų indeksą, euro zonoje krito 2,6 proc., o visoje Europos Sąjungoje (ES) išaugo 3,8 proc., praneša Eurostatas. Lietuvoje, palygi...
-
Segalovičienė: 8 mln. eurų jau esame praradę galutinai
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė sako, kad Lietuva rizikuoja iki 2026 m. negauti visų jai numatytų lėšų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonėje (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF). Vis tik ji tvirtina, ...
-
Žiniasklaida: bus nagrinėjamas vienas pirmųjų ministro Povilo Poderskio sprendimų4
Žiniasklaidoje pasklidus informacijai, kad aplinkos ministras Povilas Poderskis pradėjęs darbą atšaukė naujai suformuotą buvusios savo darbovietės valdybą, šį klausimą nusprendė nagrinėti Seimo Antikorupcijos komisija, praneša ...
-
Vyriausybei pateiktos projekto pataisos: verslui teks didesnė atsakomybė?
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia Vyriausybei nutarimo projektą, koreguojantį ankstesnės Vyriausybės įvestą dvejopos paskirties prekių eksporto lėktuvais į trečiąsias šalis ribojimą. ...
-
Vinokurovas: sujungti Vilnių su Kaunu – labai nesudėtinga1
Vidaus vandens kelių direkcijos vadovas Vladimiras Vinokurovas neabejoja – turėti vandens kelią Nerimi, jungiantį Vilnių ir laikinąją sostinę, yra realu ir, jo teigimu, nesudėtinga. Anot generalinio direktoriaus, direkcija jau yra atlikusi visus...
-
Apklausa: paaiškėjo, kiek lietuvių atsisakytų 1 ir 2 centų monetų2
Du trečdaliai – 69 proc. Lietuvos gyventojų pritartų, kad būtų apvalinama pirkinių suma ir atsisakyta vieno bei dviejų centų monetų. Tam nepritartų 29 proc., o likę neturi nuomonės, rodo „Eurobarometro“ apklausa. ...
-
Gamintojų parduotos pramonės produkcijos kainos gruodį padidėjo
Gamintojų parduotos pramonės produkcijos kainos 2024 m. gruodį, palyginti su lapkričiu, padidėjo 0,5 proc., neįskaitant rafinuotų naftos produktų – padidėjo 0,4 proc., praneša Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Gyventojams abejojant dėl II pakopos, siūlo didinti įmokas: mokame per mažai1
Konservatorių frakcijos Seime seniūnas Mindaugas Lingė sako, kad antrosios pensijų pakopos reforma, kad ir kokia ir bebūtų, savaime nenulems didesnių senatvės pensijų. Tam, pasak jo, reikalingos didesnės įmokos nuo atlyginimų į pensijų fondus. ...
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...