- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Termometro stulpeliui kasdien kylant vis aukščiau, laikas pagalvoti ir apie augalų bei išpuoselėtos vejos priežiūrą.
Vis daugiau žmonių pasitelkia įrankius, kurie padeda darbus atlikti efektyviau. Vienas tokių – po žeme įrengta laistymo sistema.
Prekybos tinklo „Senukai“ specialistai sako, kad susidomėjimas sodo prekėmis – sėklomis, trąšomis, durpėmis – pastebimas dar nuo ankstyvo pavasario. O orams vis labiau šylant, auga namų aplinkos priežiūros prekių ir įrankių – laistymo žarnų, rankinių laistytuvų ir įvairių purkštuvų paklausa. Šios prekių kategorijos pardavimų augimas matomas tiek fizinėse, tiek elektroninėje parduotuvėje.
Vis dėlto, norint pasimėgauti išpuoselėta aplinka, reikia prisiminti, kad sodo, daržo augalams ar dailiai vejai reikia nuolatinio tinkamo laistymo. Jį užtikrinti padeda požeminės laistymo sistemos. Po žeme įrengta automatinė laistymo sistema yra paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas prižiūrėti kiemo veją ir sodą. Tokia sistema padeda sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų, nes naudoja mažiau vandens, lyginant su įprastu laistymu žarna, taip pat apsaugo nuo netolygaus laistymo.
Įsirengti tokią laistymo sistemą savo kieme nėra sudėtinga – ekspertai dalijasi patarimais, kaip tai padaryti patiems.
#1. Atlikite namų darbus
Prieš įrengdami laistymo sistemą, įsitikinkite, ar tame plote nėra požeminių komunikacijų, kurias galite pažeisti. Tuomet vertėtų išsiaiškinti, koks yra jūsų namų vandens slėgis ir vandens srauto greitis, kad galėtumėte pasirinkti tinkamą purkštuvų įrangą.
Vandens slėgis matuojamas dviem būdais: darbiniu, kai vandens tiekimas yra įjungtas, ir statiniu, kai vandens tiekimas yra išjungtas. Darbinį vandens slėgį patogiausia nustatyti manometru. Jis tvirtinamas prie lauko čiaupo ir pateikia slėgio rodmenis. Prieš matuodami įsitikinkite, kad kiti vandens maišytuvai būtų užsukti.
Išmatuoti vandens srauto greitį galima ir patiems. Iš lauko čiaupo pripildykite išmatuojamą indą vandens. Užsirašykite, per kiek laiko indas prisipildė. Pripildytos talpyklos dydį padalykite iš laiko sekundėmis, kurio prireikė jai pripildyti. Padauginkite iš 60 sekundžių. Gautas skaičius yra srauto greitis.
#2. Užtikrinkite laistymo sistemos efektyvumą
Įrengiant laistomųjų purkštuvų sistemą, būtina užtikrinti viso reikalingo vejos ploto drėkinimą. Todėl purkštuvus būtina išdėstyti taip, kad purškiamas vanduo iš kiekvienos purkštuvo galvutės pasiektų kaimyninį purkštuką. To neužtikrinus, laistymo sistema nebus efektyvi.
#3. Išsirinkite tinkamus purkštukus
Purkštuvų galvutes reikėtų pasirinkti pagal reikiamą plotą. Zonų skaičius, laistymo galvučių dydis ir stilius priklauso nuo medžių, krūmų, vejos, gėlynų arba mulčiuotų vietų, šaligatvių, tvoros, šlaito, saulės ir pavėsio zonų išdėstymo. Dideliems plotams, kampams ir plotams po krūmais reikia skirtingų rūšių laistytuvų.
#4. Iškaskite tranšėją
Pažymėkite tranšėjos vietą kuolais ir virvėmis. Padėkite vėliavėlę ar kitą žymeklį, kur bus laistomųjų purkštuvų galvutės. Tranšėjas kasti galite ir rankomis, tačiau efektingiau būtų pasitelkti specialius kasimo įrankius. Jei nusprendėte kasti rankomis, naudokite kastuvą su kvadratiniais kraštais. Kasdami prie augalų ar medžių – būkite atsargūs, kad nepažeistumėte augalų.
Tranšėjų gylis paprastai yra 6–12 cm, tačiau jos gali būti ir gilesnės – tai priklauso nuo jūsų įsigytos požeminės laistymo sistemos dydžio.
Tranšėjos turi būti lygios: jei vienos purkštuvų galvutės bus žemiau nei kitos, nukentės jų efektyvumas. Taip pat išsaugokite juodžemį, kad galėtumėte iš naujo uždengti iškastą tranšėją.
#5. Surinkite ir prijunkite purkštuvų sistemą
Atlikus visus paruošiamuosius darbus, laikas surinkti požeminę purkštuvų sistemą. Pirmiausia išdėliokite detales. Jei įmanoma, sujunkite jas prieš dėdami į tranšėją. Pasak „Senukų“ ekspertų, geriausia pradėti nuo kolektoriaus ir jungti komponentus vieną po kito.
Drėkinimo sistemą prijungti prie vandentiekio galima dviem būdais: prie esamo lauko čiaupo arba vandentiekio linijos. Pirmiausia užsukite vandens tiekimą. Tarp pagrindinio užsukamojo vamzdžio ir namo nutieskite vandentiekio linijos atkarpą. Įdėkite suspaudimo trišakį ir papildomą vožtuvą, kad sistemos vandens tiekimą būtų galima valdyti nepriklausomai nuo namo sistemos.
Vandens tiekimą galima kontroliuoti specialiais reguliatoriais. Daugelis reguliatorių valdomi belaidžiu ryšiu, taip galima automatiškai reguliuoti laistymo grafiką. Kai kurie jų netgi gali sukurti išsamias ataskaitas apie vandens sunaudojimą ir dirvožemio būklę.
#6. Purkštuvų priežiūra
Norint užtikrinti sklandų sistemos veikimą ir palaikyti tinkamą drėkinimą, būtina reguliari laistymo sistemos priežiūra. Todėl reikia tikrinti požeminę laistymo sistemą ir purkštuvus.
„Senukų“ specialistai pateikia bendrus purkštuvų priežiūros veiksmus:
1. Reguliariai tikrinkite vandens slėgį.
2. Išvalykite užsikimšusių purkštuvų galvutes.
3. Reguliuokite purkštuvų galvutes ir esant reikalui jas pakeiskite naujomis.
4. Jei pastebėjote pažeistus vamzdžius, juos nedelsdami sutvarkykite.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Skvernelis: JAV sprendimas – praeitos Vyriausybės nesėkmės ženklas1
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracijai paskelbus apie dirbtinio intelekto lustų eksporto ribojimą, kuris taikomas ir Lietuvai, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis tokį sprendimą vertino kaip praeitos Vyriausybės vykdytos užsienio politikos ...
-
VMI priminimo žinutę gaus 180 tūkst. klientų: ką svarbu žinoti
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuos 180 tūkst. savo klientų apie Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK) veiklos kodų pasikeitimus. ...
-
Ekonomistas: to niekas negalėjo paaiškinti3
Vyriausybė steigia Maisto tarybą. Nauja institucija stebės būtiniausių maisto produktų kainas. Jei kils įtarimų, kad brangsta nepagrįstai – įsikiš. Ekonomistams teigiant, kad maisto kainų augimas jau išsikvėpė, premjeras Gintau...
-
Suskaičiavo, kiek II pakopoje iš tiesų prikaupia Lietuvos gyventojai: rekordininką rado tik vieną4
Kai didelė dalis šalies gyventojų piktinasi, kad pensijų fonduose senatvei pavyksta sukaupti nedaug, šimtai lietuvių gali pasigirti įspūdingomis sumomis. O vienas iš šalies komercinių bankų tikina ir netgi pateikė pavyzdį,...
-
Seimo Energetikos komisija irgi išsakė savo nuomonę dėl antrojo jūros vėjo parko konkurso
Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija, kaip ir Audito komitetas, paragino Energetikos ministeriją laikinai sustabdyti vykstantį antrojo 700 megavatų (MW) Lietuvos vėjo parko Baltijos jūroje vystytojo konkursą. ...
-
Svarbi žinia iš „Sodros“: pranešimus gaus beveik 236 tūkst. žmonių2
„Sodra“ skelbia, kad pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą antrojoje pakopoje arba automatinį sustabdytų įmokų atnaujinimą gavo beveik 236 tūkst. žmonių. Iki birželio 30 d. jie gali apsispręsti, ar nori dalyvauti valstyb...
-
Savickas ketina aiškintis dėl JAV ribojimų4
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracijai paskelbus, kad ribos lustų eksportą į visas šalis, išskyrus 18 artimiausių partnerių, kurių gretose Lietuvos nėra, ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas tvirtina – situa...
-
Valstybės kontrolė pateikė šokiruojančius duomenis apie Lietuvos kelius
Daugiau nei trečdalis valstybinės reikšmės kelių yra blogos būklės, o dauguma jų remonto darbų 2021–2023 metais vėlavo, sako Valstybės kontrolės (VK) atstovas. Tuo metu „Via Lietuvos“ vadovas tikina, kad strateginių kelių ...
-
Audito komitetas siūlo stabdyti jūros vėjo konkursą: kokia ministro pozicija?4
Seimo Audito komitetas siūlo Energetikos ministerijai stabdyti šiuo metu vykstantį antrojo 700 megavatų (MW) galios Lietuvos vėjo parko Baltijos jūroje konkursą, kol bus įvertintas jo ekonominis pagrįstumas. ...
-
ŽŪM: jiems parama gyvybiškai būtina1
Smulkiųjų ūkininkų ūkių plėtrai skiriama dar 2,35 mln. eurų paramos, trečiadienį pranešė Žemės ūkio ministerija. ...