„Akivaizdu, kad šios Vyriausybės tikrai laukia sprendimas dėl to vadinamojo trečio etapo“, – antradienį Žinių radijui sakė vyriausiasis prezidento patarėjas aplinkos ir infrastruktūros klausimais.
R. Dilba priminė, jog visuomeninė elektros kaina, kurią moka trečiojo etapo vartotojai, pirmajam šių metų pusmečiui yra 20,5 cento už kilovatvalandę, o nepriklausomi tiekėjai siūlo kiek didesnę kainą.
„Vėlgi tas pora centų trečiam etapui, kuris suvartoja vidutiniškai (...) apie 80 kilovatvalandžių per mėnesį (...) ir dabar jam žiūrėtis pastoviai tuos planus, keisti ir pergyventi, ar jis tikrai porą eurų sutaupė, gal čia per daug didelė įtampa būtų visuomenėje“, – aiškino prezidento patarėjas.
Jis taip pat pabrėžė, jog artėjant trečiajam elektros rinkos liberalizavimo etapui – 2026 metų sausiui – jau pavasarį Vyriausybė ir Seimas turės priimti sprendimą.
„Pavasario sesijoje tokiu atveju (dar nenukėlus trečiojo etapo – BNS) atlikus išsamesnę analizę bus atnešti sprendimai ir akivaizdu, kad trečias, ypač kalbu apie trečią etapą, jame yra daugiausia gyventojų, kurie vartoja mažiausiai elektros energijos. Toje grupėje daug ir socialiai pažeidžiamų asmenų ir jiems, ar rinkos sąlygomis pirktis elektrą, iš tikrųjų yra svarbus klausimas, į kurį turi atsakyti ir Vyriausybė, ir Energetikos ministerija“, – kalbėjo R. Dilba.
Jo manymu, reikėtų įvertinti, kaip vyko pirmieji du liberalizavimo etapai, o tokią analizę galėtų atlikti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).
Patarėjo teigimu, iš maždaug 800 tūkst. trečiajam etapui priskirtų gyventojų apie pusė jau yra pasirinkę nepriklausomą tiekėją.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas gruodį sakė, kad visuomeniniu elektros tiekimu toliau galės naudotis tik smulkūs ir pažeidžiami elektros vartotojai, tačiau turės būti apibrėžta, kas yra pažeidžiami, o kas – smulkieji vartotojai.
Pasak Ž. Vaičiūno, šiuo metu yra maždaug 400 tūkst. trečiojo etapo buitinių vartotojų, kurie galėtų toliau naudotis visuomeniniu tiekimu.
VERT pirmininkas Renatas Pocius anksčiau teigė palaikantis tokią galimybę.
Seimo 2022 metais priimtu sprendimu trečiojo etapo buitiniai vartotojai iki šių metų pabaigos turi pasirinkti nepriklausomą tiekėją. Vyriausybė tuomet teigė besitikinti, kad per tą laiką Lietuvoje bus įrengta pakankamai saulės ir vėjo parkų, todėl elektra bus pigesnė.
Per ketverius rinkos liberalizavimo metus paaiškėjo, kad vartotojai migruoja vis dar nepakankamai, o tiekėjai nespaudžiami konkuruoti kainomis.
Naujausi komentarai