Parlamentarų grupė siūlo inicijuoti Valstybinio komercinio banko steigimą

Valdančiajai koalicijai atstovaujanti parlamentarų grupė siūlo inicijuoti Valstybinio komercinio banko steigimą.

Tokį nutarimo projektą “Dėl Valstybinio komercinio banko steigimo“ įregistravę Seimo nariai siūlo paprašyti Vyriausybės iki šių metų birželio 30 d. atlikti šio projekto poveikio išplėstinį vertinimą ir pateikti išvadas dėl Valstybinio komercinio banko steigimo tikslingumo.

Jeigu Vyriausybės išvada dėl šio banko steigimo būtų teigiama, taip pat siūloma Vyriausybei, kaip valstybės turto savininko funkcijas įgyvendinančiai institucijai, iki 2020 m. spalio 1 d. parengti ir pateikti Seimui teisės aktų projektus Valstybiniam komerciniam bankui steigti.

Projekto autoriai sako, kad Valstybinio komercinio banko steigimas turėtų didelę įtaką visos valstybės ekonominiam gyvenimui. Jie taip pat pažymi, kad Lietuvai reikėtų susirūpinti konkurencine aplinka bankų sektoriuje.

„Valstybinis komercinis bankas galėtų: pigiau ir kryptingiau kredituoti smulkųjį ir vidutinį verslą; perskolinti su minimaliomis palūkanomis tarptautinėse rinkose paskolintas lėšas verslui gaivinti; didėjant finansinio nestabilumo grėsmei, galėtų tapti valstybinio sektoriaus įmonių ir įstaigų lėšų laikytoju; tapti realia alternatyva fizinių asmenų indėliams saugoti“, – sakoma nutarimo projekte. Jame teigiama, kad Vyriausybė, sekdama Europos Sąjungos šalių senbuvių pavyzdžiu, turi užimti aktyvią ekonomikos skatinimo poziciją.

Projekto autorių teigimu, šia iniciatyva siekiama padidinti finansinių paslaugų prieinamumą regionuose; taip pat siekiama užtikrinti Konstitucijos 46 straipsnio įgyvendinimą, „Valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei”.

„Gyvename laike, kai bankų teikiamos paslaugos tapo neišvengiama kiekvieno iš mūsų kasdienybės dalis. Atlyginimai, pensijos, išmokos, mokesčiai ir t. t. – tai finansinės operacijos, kurios vyksta tarpininkaujant bankams. Deja, bet vis labiau bankų veikla tampa orientuota į juos pačius, o ne į tuos, kurie jų paslaugomis naudojasi. Todėl vis didesnė mūsų visuomenės dalis palaiko valstybinio komercinio banko steigimo idėją. Šiandien, kai ne tik regionuose, bet ir miestuose uždaromi bankų skyriai, dėl to kasdienės paslaugos daliai gyventojų tampa neprieinamos. Kai dėl konkurencijos stokos bankų teikiamų paslaugų įkainiai nuolat kyla, o jaunoms šeimoms ar pradedančiam verslui vis sunkiau gauti paskolas būstui ar verslo pradžiai, tiek Seimas, tiek Vyriausybė neturi likti pasyviu stebėtoju“, – sako vienas iš projekto autorių Seimo narys Valerijus Simulikas.

Jis pastebi, kad Seime diskusijos apie valstybinio banko įkūrimą vyksta nuo 2009 m., t. y. daugiau kaip dešimtmetį.

„Buvo įregistruotas ne vienas Seimo nutarimo projektas dėl valstybinio komercinio banko įsteigimo, tačiau jokių konkrečių sprendimų nebuvo priimta. Pritrūkdavo drąsos ir politinės valios. Manau, atėjo laikas, kuomet Lietuvos valdžia sutelkusi bendras jėgas gali imtis ryžtingų veiksmų, kurie pakeistų šiuo metu susidariusią situaciją bankiniame sektoriuje. Vyriausybė turi imtis iniciatyvos ir steigti valstybinį komercinį banką, kuris kredituotų Lietuvos įmones ir gyventojus, būtų valstybinio ekonominio gyvenimo skatinimo instrumentas, užtikrintų finansinių paslaugų prieinamumą regionuose. Manau, Seimas ir Vyriausybė turi rūpintis savo piliečiais, jeigu privatūs bankai negali atlikti jiems priskirtų funkcijų pilna apimtimi“, – sako V. Simulikas.

Jis tiki, kad valstybinio komercinio banko įsteigimas turės didelę įtaką visos valstybės ekonominiam gyvenimui ir konkurencinei aplinkai bankų sektoriuje. „Suprantu, kad valstybinis komercinis bankas, tiek siekdamas pritraukti finansinius išteklius, tiek siūlydamas finansines paslaugas, turės konkuruoti su kitais šalyje veikiančiais bankais, tačiau valstybė privalo užtikrinti savo žmonėms galimybę rinktis“, – sako parlamentaras.

Nutarimo projektą dėl Valstybinio komercinio banko steigimo teikia Seimo nariai Valerijus Simulikas, Dainius Kepenis, Laimutė Matkevičienė, Viktoras Rinkevičius, Kęstutis Smirnovas, Jonas Jarutis, Audrys Šimas, Artūras Skardžius, Andriejus Stančikas, Aušra Papirtienė, Zenonas Streikus, Arvydas Nekrošius, Rima Baškienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių