- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jaunos šeimos pasakoja, kad apie nuosavą būstą Lietuvos regionuose galinčios tik pasvajoti. Koją kiša įvairiausi nesklandumai, pavyzdžiui, negaunama valstybės parama dėl finansų trūkumo, praneša LNK.
Procesai šeimai nepalankūs
Vilniečių Renato ir Ievos šeima – tik viena iš nedaugelio, šiandien rodanti savo svajonių namus regione. „Smagu, labai smagu. Darbai vyksta, žolė auga, šilta, gera. Patenkinti“, – sakė Ieva.
Jauna šeima pasakojo, kad tik pradėjusi pirkimo procesus susidūrė su nesklandumais, tad įsigyti būsto iš pirmo karto nepavyko.
„Esmė yra paprasta. Dažniausiai, kai susitari su žmogumi, iš kurio nori pirkti, sakai: palauk, gausime subsidiją. Mums irgi taip buvo – laukė, laukė ir paskutinę dieną pardavė, o mes kitą dieną gavome subsidiją. Ir praradome namą. Turėjome vos ne per penkiolika dienų rasti bet ką“, – pasakojo Renatas.
„Statytojai šiek tiek į tą subsidiją žiūri abejotinai. Gal kiti prisibijo, nelabai žino, nelabai susidūrę“, – svarstė Ieva.
Yra tos biurokratijos, yra daug visokiausių pažymų. Aišku, pati paraiška nėra labai sudėtinga, tačiau pats procesas užima ilgą laiką.
Panašiomis istorijomis dalijosi ir regiono merai. Anot jų, vienoms šeimoms būsto įsigyti neleidžia finansinės galimybės, kitoms – tik ką atšvęstas gimtadienis ar biurokratijos voratinklis.
„Ne kiekvienam yra finansinės galimybės. Netgi turiu pavyzdį – šeima lyg ir jauna būtų, bet vienas iš asmenų jau vyresnis ir tos paramos negalėjo gauti. Labai įvairių atvejų yra“, – teigė Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis.
„Yra tos biurokratijos, yra daug visokiausių pažymų. Aišku, pati paraiška nėra labai sudėtinga, tačiau pats procesas užima ilgą laiką. Kaip ir minėjau, tie visi procesai nėra palankūs šeimai“, – kalbėjo Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agata Mankeliūnienė.
Nenori girdėti kai kurių problemų
Sulaukusi pliūpsnio skundų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija suskubo keisti tvarką. Šeimoms žada sutrumpinti būsto pardavimo terminą ir palengvinti įsigijimo procesus.
Tai yra didžiulė skriauda. Kodėl į kurortus negali atvykti jaunos šeimos ir kurtis ten? Mums taip pat reikalingi jauni mokytojai, jauni gydytojai.
„Atsižvelgiant į tai, kad socialinis, ekonominis gyvenimas yra pakankamai intensyvus, atsirado poreikis palengvinti sąlygas jaunoms šeimoms ir sudaryti galimybę parduoti būstą neišlaikant jo savo nuosavybėje dešimt metų, kaip yra šiuo metu“, – tikino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Asta Masiukienė.
Tačiau kol vienos problemos taisomos, kitų ministerija girdėti nenori. Jaunos šeimos pasipiktinusios, kad būsto negalima įsigyti ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir užmiestyje. O pakilus nekilnojamojo turto kainoms, šiemet už borto liko tokie miestai kaip Tauragė ar Utena.
„Mes daug diskutavome ta tema ir galbūt neatrodo visur logiška, bet aš suprantu, kad kažkokį rodiklį vis tiek reikia nusistatyti“, – sakė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.
„Kai kyla klausimas apie Uteną, apie Tauragę, žinoma, tuos procentus visada galime peržiūrėti, bet šitos diskusijos nėra tokios paprastos Seime, nes yra įvairiausių nuomonių“, – šnekėjo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Žada diskusiją
Ne pirmus metus skaičiuojančia sistema nepatenkinti ir kitų savivaldybių vadovai.
„Tai yra didžiulė skriauda. Kodėl į kurortus negali atvykti jaunos šeimos ir kurtis ten? Mums taip pat reikalingi jauni mokytojai, jauni gydytojai. Mes manome, kad reikia peržiūrėti šituos įstatymus, kad būtų galima visose savivaldybėse žmonėms kompensuoti tas įsikūrimo išlaidas“, – komentavo Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sakė daug nusiskundimų negirdėjusi, tad jei merai ir jaunos šeimos išsakys galimas problemas, atsiras ir pokyčių.
„Aš manau, kad reikia peržiūrėti visus tuos reglamentavimo dalykus, kurie gali turėti administracinių trukdžių ir kliūčių. Tikrai visi aprašai yra koreguotini. Diskutuosime, o jeigu reikės papildomų pokyčių, tai juos inicijuosime“, – teigė M. Navickienė.
Tačiau nekilnojamojo turto ekspertai mano, kad tokia tvarka nėra reikalinga, o ir regione naujų būstų statyti nepasimoka.
„Tie patys vilniečiai, sugalvoję pasinaudoti parama ir išsikraustę, tarkime, į Molėtus ar Elektrėnus, toliau važinėja į Vilnių kiekvieną dieną. Manau, toks skatinimas yra visiškai netikslingas, nes žmogus dirbtinai persikelia. Mums, kaip didesniems vystytojams, į tokius miestus sunku eiti, nes jeigu ten pastatysime daugiabutį, o poreikis tik dešimties būtų, tai jis yra per mažas“ – kalbėjo nekilnojamojo turto ekspertas Mindaugas Vanagas.
Parama būstui nuo programos pradžios pasinaudojo virš 3 tūkst. jaunų šeimų. Didžiausia dalis šeimoms skirtų subsidijų buvo suteikta pirmajam būstui pirkti, likusi – statyboms užbaigti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VST pradeda saugoti „LitPol Link“ objektus – skirstyklą ir transformatorių pastotę
Viešojo saugumo tarnyba (VST) trečiadienį pradeda saugoti elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“, per kurią Baltijos šalys vasarį sinchronizuosis su kontinentine Europa, objektus – skirstyklą ir transformatorių pastot...
-
LEA: Inčukalnio gamtinių dujų saugykla sausio 1 d. buvo užpildyta beveik 65 proc.1
2024 m. gruodį fiksuotas mažesnis gamtinių dujų vartojimas ir Klaipėdos SGD terminalo darbas lėmė, kad Inčukalnio gamtinių dujų saugykla sausio 1 d. buvo užpildyta beveik 65 proc. – tai artimas lygis aukščiausiam daugiamečiam užpildy...
-
„Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje2
Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje. ...
-
LEA: Lietuvoje elektros didmeninė kaina mažesnė nei Latvijoje bei Estijoje
Pirmąją sausio pusę vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje, „Nord Pool“ biržoje, siekė 0,086 Eur/kWh be PVM ir buvo 6 proc. mažesnė už vidutinę kainą Latvijoje ir Estijoje, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Seimas: nuo šių metų balandžio startuoliai turės atitikti naują kriterijų
Nuo šių metų balandžio startuoliai turės atitikti naują kriterijų – turėti didelį inovacijomis grįstą verslo plėtros potencialą. Valstybė labiau skatins būtent tokias įmones. ...
-
Maitinimo sektoriui sužibo viltis: Paluckas žada diskutuoti apie PVM lengvatą2
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos maisto produktams ir viešojo maitinimo įstaigoms klausimą Seimas nagrinės pavasario sesijoje. Nors Vyriausybės vadovas neatsako, ar tokią atsakomybę palaikytų, ...
-
Užfiksuotas metų rekordas: šis butas – brangiausias per visą Lietuvos istoriją5
2024 metų brangiausiai Vilniuje parduotų butų sąrašas stebina savo solidumu ir įspūdingomis sumomis. ...
-
Pakelis sviesto – 4 eurai: ar galime tikėtis tokio „siurprizo“?
Praėjusiais metais Lietuvoje pieno kaina augo bene labiausiai ES – 11 proc. Praėjusių metų rudenį įsibėgėjo pieno produktų kainų augimas. 2024 m. lapkritį, palyginti su ankstesnių metų lapkričiu, šviežias nenugriebtas pienas pabrang...
-
Skrendantiems į Jungtinę Karalystę – naujovė: palies absoliučiai visus
Jau nuo balandžio vykstantys į Jungtinę Karalystę privalės gauti kelionės leidimą. Visi keliautojai, kad gautų leidimą atvykti į šalį, turės registruotis internetu ir sumokėti 12 eurų. Tai galios net ir skrendantiems jungiamaisiais skryd...
-
Seimas padidino rajono kelių finansavimą: ar to užteks?
Seimas dešimtadaliu padidino finansavimą rajoniniams keliams, lėšas paskirstant pagal gyventojų skaičių ir kelių ilgį juos valdančiose savivaldybėse, taip pat leido pačioms savivaldybėms apsispręsti, kokio lygio kelio remonto nori. ...