- Paulius Viluckas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ukrainai nutraukus trąšų rinkos tyrimą, Lietuvos trąšų gamintojos – Jonavos azoto trąšų gamybos įmonės „Achema“ ir Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ vadovai sako sveikinantys tokį sprendimą. Jie tikisi, kad trąšų eksportas į Ukrainą turėtų atsigauti rudenį, nuėmus derlių.
Lietuva į Ukrainą eksportuoja apie trečdalį visų į užsienį išvežamų trąšų.
„Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas sako, kad Ukrainos sprendimas yra netikėtas, bet džiuginantis.
„Aišku, tuo sprendimu tikrai džiaugiamės, jis buvo kažkiek netikėtas. Dar prieš savaitę buvo garsiai šnekama, kad bus kvotos tiek ES šalims, tiek kiekvienai šaliai atskirai“, – BNS sakė R. Miliauskas.
„Tyrimo metu turbūt jie nustatė, kad realiai tas importas nėra didėjantis ir vietiniams gamintojams jis situacijos neblogina“, – pridūrė jis.
„Lifosos“ komercijos direktorius Linas Kieras sako, kad Lietuvos verslininkai tikėjosi būtent tokio sprendimo.
Anot jo, įtakos Ukrainos sprendimui neabejotinai padarė ir Lietuvos spaudimas.
„Manau, kad viskas padarė įtaką, tiek užsienio reikalų ministerijos, prezidento darbas, mūsų rašyti įvairūs raštai, būtent dėl šito klausimo. Ir patys Ukrainos verslininkai galbūt padarė įtaką šitam sprendimui, kadangi jie iš Rusijos negali įsivežti, tai jiems kaip ir vienintelė alternatyva – įsivežti iš Lietuvos arba kitų šalių“, – BNS sakė L. Kieras.
R. Miliausko teigimu, siekiant pakeisti Ukrainos poziciją, buvo įsitraukusios visos suinteresuotos šalys, tarp jų – ir Lenkija, Baltarusija, Sakartvelas bei Kazachstanas.
„Visi buvo įsijungę, kadangi to tyrimo pradžia buvo nelabai aiški, kodėl tai pradėta daryti, o kai nėra aiškumo, tai visi maksimaliai jungiasi, kad aiškiai suvoktų situaciją“, – sakė „Achemos“ vadovas.
Jo teigimu, dėl trąšų rinkos tyrimo sukeltos nežinomybės eksportas į Ukrainą buvo sumažėjęs – vietiniai pardavėjai sutartis pasirašydavo labai atsargiai.
„Tokių spotinių pardavimų buvo į Ukrainą, vežėme, o dabar, po šito sprendimo, manau, kad viskas turėtų normalizuotis ir vėl būtų galima šnekėti apie ilgalaikes sutartis“, – kalbėjo R. Miliauskas.
Pasak jo, įmonės produkcijos eksportas visiškai turėtų atsigauti rudens pabaigoje.
„Artėjame prie laikotarpio, kad visi bus užimti derliaus nuėmimu, o ne trąšų pirkimu. Tai sakyti, kad čia ir dabar jie pradės sudarinėti sutartis ir vežtis, tai aš labai abejoju, dabar visi koncentruosis į derlių. O po to, į rudens pabaigą, turėtų viskas atsigauti“, – sakė R. Miliauskas.
Tuo metu L. Kieras pabrėžia, kad Ukraina „Lifosai“ yra pakankamai nauja rinka, todėl eksporto apimtys į šią šalį turėtų išlikti panašaus lygio.
„Aš manau, kad jos nebuvo ar sumažėjusios, ar padidėjusios – tai yra nauja rinka ir mes kažkokios statistikos neturime. Manau, kad ji išliks lygiai tokia pati, kaip buvo po prasidėjusios Rusijos krizės“, – sakė „Lifosos“ atstovas.
Lietuvos trąšų gamintojai anksčiau baiminosi, kad Ukraina įves trąšų prekybos apribojimus – apie juos buvo kalbama dar gegužės viduryje, tačiau nuo to laiko šalies pozicija pasikeitė ir ji nusprendė neįvesti muitų.
Lietuvos Užsienio reikalų ministerija penktadienį pranešė, kad Ukraina nutraukė nuo 2019 metų rugpjūčio vykusius trąšų rinkos tyrimus, kėlusius nerimą Lietuvos trąšų gamintojams bei eksportuotojams.
Kaip pabrėžė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Ukrainos ketinimai riboti trąšų importą pažeidžia Pasaulio prekybos organizacijos bei Europos Sąjungos ir Ukrainos Asociacijos sutartį.
Situacija Ukrainos trąšų rinkoje iš esmės pasikeitė po to, kai šalis pradėjo riboti trąšų importą iš Rusijos, o nuo 2018-ųjų nustojo importuoti rusiškas trąšas, kurios sudarė didžiąją dalį jos importo. Iki tol Ukraina buvo paskelbusi antidempingo muitus amonio nitrato trąšoms.
Iš Ukrainos užpernai pasitraukė ir „Lifosą“ valdantis Rusijos trąšų koncernas „EuroChem“, pardavęs antrinę įmonę Ukrainoje.
Lietuva į Ukrainą pernai eksportavo trąšų už 114,6 mln. eurų – apie 30 proc. viso Lietuvos trąšų eksporto.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Valiūnas: jei norime gynybai skirti 5-6 proc. nuo BVP, svarbu užtikrinti teisingą jų naudojimą
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus, kad 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet reikėtų skirti 5-6 proc., asociacijos „Investors‘ Forum“ vadovas Rolandas Valiūnas teigia, kad tiek didinant išlaidas saugumui b...
-
Paluckas: siekiant didinti išlaidas gynybai iki 6 proc. nuo BVP, būtinos lėšos ir iš Europos7
Norint įgyvendinti Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimą 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5-6 proc., ministras pirmininkas Gintautas Paluckas nurodo, jog tam bus reikalingos ne tik nacionalinės, bet ir Europos suteiktos l...
-
Budbergytė: nematau pagrindo tvaraus šaltinio, iš kurio galėtume finansuoti4
Socialdemokratė Rasa Budbergytė įsitikinusi, kad siekiant realizuoti Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimą 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5–6 proc. – mokestinės politikos ir viešųjų išlaid...
-
Premjero patarėjas: tai – ir didžiulė atsakomybė mokesčių mokėtojų pinigus naudoti skaidriai2
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus artimiausiais metais gynybai skirti 5–6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) premjero atstovas sako, kad Vyriausybė išlaidas šalies saugumui supranta plačiąja prasme. ...
-
Verslas apie gynybos finansavimą: „kosmosas“3
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus gynybos finansavimą 2026–2030 m. didinti iki 5–6 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), verslo bendruomenė sprendimą sveikina, o lėšas didinti ragina plečiant skolinimosi apimtis per europinius...
-
Registrų centras: Lietuvos NT vertė sparčiai kyla
Visas Lietuvoje esantis registruotas nekilnojamasis turtas (NT) šių metų sausio 1-ąją buvo įvertintas 205 mlrd. eurų – 9 proc. daugiau nei prieš metus, penktadienį pranešė masinį NT vertinimą atlikęs Registrų centras (RC)...
-
Uostamiesčio studentai nori mažiau mokėti už mašinų stovą1
Uostamiesčio studentai dažnai susiduria su automobilių stovėjimo vietų stygiumi. Mašinomis atvykstantys jaunuoliai neranda vietų, o ir pasistatę toliau nuo fakultetų vis tiek turi susimokėti rinkliavą. Visgi siekiant skatinti tvarumą siūlomo...
-
Skardžiui nepavyko panaikinti prievolių hidrotechninių statinių savininkams
Aplinkos ministerija teisėtai įpareigojo hidroelektrinių ir kitų hidrotechninių statinių naudotojus teikti informaciją apie vandens lygio pokyčius bei stebėti žuvų pralaidos efektyvumą, galutinai nusprendė teismas. ...
-
Čmilytė-Nielsen: Maisto tarybos kūrimas – mėginimas parodyti, kad kažką darome7
Seimo pirmininko pavaduotoja Viktorija Čmilytė-Nielsen skeptiškai vertina Vyriausybės planus įsteigti Maisto tarybą. Ji teigia abejojanti efektyviais tarybos veiklos rezultatais. ...
-
Ar Vyriausybei pavyks sureguliuoti maisto kainas?
Vyriausybei ketinant steigti kainų priežiūra užsiimsiančią Maisto tarybą socialdemokratė Rasa Budbergytė teigia, kad jos paskirtis būtų ne kainų kontrolė, o priežasčių ir išeičių ieškojimas, kaip spręsti brangstančių maisto p...