O kaip viską daryti, kad ta veja būtų kuo gražesnė, žalesnė ir net kaimynai pavydėtų, plačiau papasakojo profesionalus agronomas, kraštovaizdžio specialistas Tautvydas Gurskas.
– Ką po žiemos reikia daryti su veja ir kodėl?
– Galima sakyti – atgaivinti. Pirmas darbas būtų skarifikavimas. Kai kurie žmonės vadina aeravimu, kai kurie – skarifikavimu arba šukavimu, bet visi šie trys dalykai truputėlį skiriasi tarpusavyje: aeravimas – kai subadome žemę ir įleidžiame oro šaknims, skarifikavimas – kai įpjauname žemę apie centimetrą, iškeliame į viršų negyvą žolę, lapus ir paskui juos nugriebiame. Tokiu būdu įleidžiamas oras, pašalinama negyva žolė, greičiau sušyla žemė, prasideda vegetacija ir turime žalią, gražią veją. Šukavimas – kai išgriebiama tik negyva žolė nuo paviršiaus.
A. Ufarto / ELTOS nuotr.
– Jeigu tiesiog pasiimčiau grėblį ir išgriebčiau tą žolę?
– Galima tą padaryti. Yra specialūs grėbliai su metaliniais nagais, kurie žiūri į priekį, bet patikėkite – už maždaug pusės aro nukris rankos. Tai tikrai labai sunku.
– Jeigu nepaversime pavasario darbų realybe, ar šilumos, saulės ir vandens pakaks? Ar tiesiog veja ilgiau miegos?
– Ilgiau žaisime, ilgiau ji miegos, nes tas veltinis iš negyvų lapų, kuris susidaro, neįleidžia saulės, neįleidžia tiek drėgmės. Paskui vasarą būna daugiau ligų, veja labiau serga, atsiranda daugiau problemų. O kai pavasarį susitvarkome – išgriebiame, patręšiame, kur reikia atsodiname, tada turime nuostabią veją visą sezoną. Po skarifikavimo viską reikia sugriebti, sukrauti ir išnešti į kompostinę.
– Kokias trąšas reikia naudoti?
– Trąšas pavasarį reikia naudoti su azotu. Azotas skatina lapų augimą, fosforas – šaknų augimą, kalis – stiebų augimą. Tai mums labiausiai reikia lapų, tad duodame nemažai azoto.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Bet ar užbėrus trąšas jos nenudegins žolės ar sėklų?
– Ne, tikrai nenudegins. Jos ištirps, pamaitins ir viskas. Tai labai geras momentas – kai su skarifikatoriumi įpjauname žemę, į tą įpjovą įkrenta trąša ir įsiterpia į žemę.
– Kiek berti trąšos?
– Rekomenduočiau apie 2–3 kg arui. Po maždaug 4–5 savaičių rekomenduočiau pakartoti. Tada veja būna visą laiką gerai pamaitinta, mažiau piktžolių, mažiau serga ir visada turime labai gražią, tolygią, žalią veją.
– Ką daryti toliau?
– Vejos sėklos. Gera vieta – kai į griovelį įkrenta sėkla, ji labai gerai sudygsta. Rekomendacija – naudoti tą pačią vejos sėklą, kuria buvo sėtas sklypas. Jeigu nežinote, kas buvo sėta ir norite, kad greitai augtų, rinkitės turbo sėklas. Jos greitai sužaliuoja ir labai gerai įsipaišo į bet kokį mišinį. Tada reikia palaistyti, laukti lietaus ir veja bus kaip nauja. Svarbu, jog prieš atliekant skarifikavimo darbus susižymėkite purkštukus, apšvietimą, kad skarifikatorius nesudaužytų visko.
Naujausi komentarai