- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valdžios skaičiavimais, yra 3 tūkst. daugiabučių su labai senais šilumos punktais. Juos planuojama keisti be gyventojų sutikimo, praneša LNK.
„Kurie ateidavo tvarkyti šilumos punkto, asmenukes darydavosi“, – sako vieno Vilniaus namo bendrijos valdybos pirmininkas Povilas Petraukas.
Tai šilumos punktas vieno Vilniaus daugiabučio rūsyje.
„Tokių senų nedaug kur galima jau pamatyti. Jis pasenęs, jau atitarnavęs“, – tęsia P.Petrauskas
Gyventojai jau surinko parašus, pateikė dokumentus renovacijai, keis šilumos punktą, langus, radiatorius, šiltins fasadą, neabejoja, kad laimės. Norėtų, kad renovacija vyktų dar sparčiau.
„Jeigu darytų viską greičiau, tikrai išsimokėtume. Su baime laukiame kiekvienos žiemos – nežinia, kaip bus, kokios sąskaitos ir t.t. Tai bent aiškumo būtų dabar“, – pažymi P.Petrauskas.
Šio namo gyventojai jau pritarė renovacijai. Seime svarstomos pataisos, kad patys blogiausi pasenę šilumos punktai būtų keičiami be gyventojų sutikimo.
„Tai turi būti technologiškai tvarkingas. Technologiškai netvarkingus šilumos punktus bus siūloma rekonstruoti per prievartą“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Šilumos punktų keitimas vadinamas mažąja renovacija. Dabar valstybė kompensuoja 30 proc. Siūloma, kad, renovuojant be gyventojų sutikimo, būtų kompensuojami du trečdaliai Europos fondų lėšomis.
„Yra siūlymas didinti paramos sumą nuo 30 proc. iki 70 proc. Tai būtų skirta šilumos punkto renovacijai“, – akcentuoja S.Gentvilas.
Anot Vilniaus šilumos tinklų, dabar vien sostinėje nedelsiant reikia keisti šimtus šilumos punktų.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„500 šilumos punktų yra likę istoriniai, senos konstrukcijos“, – sako Vilniaus šilumos tinklų vadovas Vytautas Jakelaitis.
Ministrai sako, net ir be valstybės paramos šilumos punktų sutvarkymas nebrangus, panašiai kaip pakeisti liftą – apie 50 tūkst. eurų. Jei 70 proc. dengtų valstybė, daugiabučių gyventojams liktų pasidalyti 15 tūkst. eurų.
„Jau ruošiamės naujam sezonui be rusiškų dujų, naftos. Tikrai reikės stipriai ir greitai sumažinti“, – teigia aplinko ministras S.Gentvilas.
„Darysime viską, kad lengvai kabantys vaisiai būtų nuskinti ir žmonėms tai nesukeltų didelio skausmo“, – vaizdžiai sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
Anot šilumininkų, modernizavus šilumos punktą ne tik namas sutaupo šilumos, laimi visi. Dabar Vilniuje dėl senų šilumos punktų laikomos papildomos siurblinės slėgiui reguliuoti, kad tokiuose namuose nesprogtų radiatoriai.
„500 šilumos punktų, kurie aptarnauja nedidelę dalį šilumos vartotojų, išlaiko šiandien visi Vilniaus miesto šilumos vartotojai“, – pažymi Vilniaus šilumos tinklų vadovas V.Jakelaitis.
„Juos renovavus nedidelėmis lėšomis – 10–15 tūkst. eurų ribose, galima pagerinti šilumos taupymą apie 20 proc. Tai labai reikšmingas skaičius“, – naudą pabrėžia energetikos ministras Dainius Kreivys.
Darysime viską, kad lengvai kabantys vaisiai būtų nuskinti ir žmonėms tai nesukeltų didelio skausmo.
Įstatymui taikoma skuba, Seimo teisininkai turėjo nemažai pastabų. Dalis jų ignoruotos.
„Daugiausia šilumos energijos yra prarandama per langus, o ne dėl to, kad blogas šilumos mazgas. Vis vien ir senas dar gali būti reguliuojamas“, – mano Seimo narys Algirdas Butkevičius.
Bet aplinkos ministras sako, pakeitus problemiškiausius šilumos punktus, realu, kad žiemą Vilniuje nereikės deginti rekordiškai brangių dujų. Šildymas pigtų visiems.
„Didelei renovacijai spėsime dar, laiko bus. Per vasarą reikia padaryti pagrindinius darbus, todėl didiname paramos sumą“, – pabrėžia S.Gentvilas.
„Aš klausiau, kiek laiko truktų biurokratinės procedūros. Buvau patikinta, kad pusės metų iki susitvarkymų tikrai turėtų pakakti“, – viliasi Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.
Ar tikrai?
„Ne. Kiti procesai trunka gana ilgai“, – teigia V.Jakelaitis.
Anot Vilniaus šilumos tinklų, pagal dabartinę tvarką iki žiemos nėra realu pakeisti bent vieną šilumos punktą. Net ir be gyventojų sutikimo ilgai trunka statybos leidimų gavimas.
„Mūsų patirtis sako, nes iki šio įstatymo priėmimo dalis aktyvių gyventojų, besirūpinančių savo būstais, jau pradėję procesą. Jis trunka daugiau nei vienus metus“, – realią trukmę pabrėžia V.Jakelaitis.
Skaičiuojama, kad visoje Lietuvoje yra apie 3 tūkst. daugiabučių su šilumos punktais, kuriuos reikia tvarkyti nedelsiant.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius1
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...