- Valentina Gudienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žmonės vis griežtėjančio karantino sąlygomis ėmė daug abejingiau žiūrėti į savo aprangą, tą atspindi naujausi Statistikos departamento duomenys apie mažmeninės prekybos ir maitinimo įmonių apyvartą.
Kam pirkti naujus batus, brangų kostiumą ar šventinę suknelę, jeigu pasipuošti – vis mažiau progų: prieš šventes lietuviai plūdo į prekybos centrus, bet drabužiams ir avalynei neišlaidavo, pažymima Statistikos departamento pranešime.
Blogėjanti epidemiologinė situacija ir du karantinai turėjo ypač reikšmingą įtaką maitinimo ir gėrimų teikimo įmonėms. Jų apyvarta praėjusį lapkritį, palyginti su tuo pačiu mėnesiu pernai, smuko beveik perpus – 47,3 proc., o palyginti su spaliu – 38,2 proc.
Kavinės, restoranai ir kitos viešojo maitinimo įstaigos į gilią duobę ėmė ristis per pirmąją pandemijos bangą. Balandį maitinimo įstaigų apyvarta pasiekė rekordines žemumas (-68,3 proc.).
Vasarą, pasibaigus karantino suvaržymams ir prasidėjus lauko kavinių sezonui, kavinių apyvarta kiek atsigavo, bet spalį ir ypač lapkritį vėl smuko žemyn.
Pastarosioms vėl užvėrus duris, o pandemijai sujaukus atostogų bei švenčių planus, namuose vis daugiau laiko priversti leisti gyventojai, panašu, nebemato prasmės nei pirkti naujų drabužių, nei puoštis švenčių proga, teigiama Statistikos departamento pranešime.
Todėl šiemet, palyginti su praėjusiais metais, tekstilės, drabužių ir avalynės pardavimai smuko 11 proc., rodo Statistikos departamento pateikiami duomenys.
Vien tik karantininį lapkričio mėnesį, lyginant jį su praėjusiu spaliu, šių prekių apyvarta smuktelėjo 17,9 proc., o palyginti su pernykščiu lapkričiu – 19,3 proc.
Statistikos departamento Trumpojo laikotarpio verslo statistikos skyriaus vyriausioji specialistė Alina Ramaškevičienė pastebėjo, kad šių prekių apyvarta mažėjo per abu karantinus.
Dabar visi sėdi namuose, šventiniai vakarėliai ir renginiai atšaukti ir pirkti drabužių nebėra prasmės, nes nėra, kur jais pasipuošus eiti.
„Paprastai jau lapkritį žmonės imdavo ruoštis artėjančioms šventėms, pirkdavo šventinius drabužius. Dabar visi sėdi namuose, šventiniai vakarėliai ir renginiai atšaukti ir pirkti drabužių nebėra prasmės, nes nėra, kur jais pasipuošus eiti“, – kalbėjo departamento atstovė.
A. Ramaškevičienės teigimu, anksčiau, baigiantis metams, tekstilės gaminių, drabužių bei avalynės paklausa visuomet išaugdavo ir dėl artėjančių švenčių, ir dėl išpardavimų. „Dabar, akivaizdu, to nebus, nes ne maisto prekių parduotuvės uždarytos“, – įsitikinusi specialistė.
Riboti prekybą ne maisto prekėmis Vyriausybė nusprendė gruodžio viduryje. Prieš įsigaliojant šiam sprendimui, žmonės ėmė plūsti į prekybos centrus.
Vis dėlto A. Ramaškevičienė abejojo, kad matytas pirkėjų antplūdis kompensuos per pusę mėnesio patirtus prekybininkų nuostolius.
Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad tekstilės, drabužių ir avalynės pardavimai mažėjo ne tik lapkritį, bet visus metus. „Akivaizdu, kad tam įtakos turi karantinas, kai nemažai žmonių dirba ar mokosi iš namų ir apranga tampa ne tokia svarbi. Kai tris mėnesius sėdi namuose, kiek tų drabužių bereikia? Tekstilės, drabužių bei avalynės prekybos augimas šiemet buvo vienintelį kartą dar prieš karantiną – sausį, o vėliau visą laiką šių prekių apyvarta krito“, – sakė A. Ramaškevičienė.
Ką per karantiną sutaupė nepirkdami drabužių, naujų batų, nekeliaudami ir nešvęsdami, lietuviai išleido kitur: pirko daugiau garso ir vaizdo įrangos, elektrinių buitinių prietaisų, baldų.
Šių prekių paklausa lapkritį, palyginti su tuo pačiu mėnesiu pernai, padidėjo 16 proc., o per visus metus – 6,3 proc.
Šiemet taip pat augo mažmeninės prekybos apimtys maisto prekėmis (2,1 proc.), didėjo farmacijos, medicinos ir kosmetikos prekių paklausa (2,9 proc.).
Beje, specialistai neatmeta galimybės, kad sumažėjus įprastos prekybos srautams, šiemet rankas trynė tie prekybininkai, kurie savo prekes galėjo pasiūlyti užsisakyti internetu.
Statistikos departamento duomenimis, lapkritį, palyginti su spaliu, užsakomasis pardavimas paštu arba internetu išaugo 11,4 proc.
Nuo šių metų sausio iki lapkričio, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, užsakomasis pardavimas išaugo 45,5 proc. Palyginus apyvartą šiemet lapkritį ir pernai lapkritį, užsakomasis pardavimas paštu arba internetu išaugo net 67,5 proc.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Durys atsivėrė: kokios nuotaikos Vilniaus prekybos centruose?
Prekybos centre „Ozas“ pagaliau atidarymo nuotaikos. Atidarytos beveik visos parduotuvės, ne tik tos, kurios turėjo išėjimą į lauką, praneša LNK žinių tarnyba. ...
-
Praėjusią savaitę elektros kaina Lietuvoje išaugo 47 proc.
Praėjusią savaitę vidutinė elektros energijos kaina Lietuvoje kilo 47 proc. ir siekė 50,8 euro už megavatvalandę (MWh), pranešė elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“. ...
-
Lietuvos bankas: per sutelktinio finansavimo platformas finansuota suma išaugo beveik 2,4 karto
Lietuvos banko duomenimis, sutelktinio finansavimo platformų operatorių (SPFO) rinka pernai ir toliau augo: 2020 m. SPFO finansuota suma padidėjo 141 proc. ir siekė 39,6 mln. eurų, o sudarytų sandorių skaičius padidėjo 77 proc. ir sudarė 155 tūkst. ...
-
„AutoTyrimai“: šių metų kovą Lietuvos naudotų lengvųjų automobilių rinka išaugo beveik 53 proc.
„AutoTyrimų“ duomenimis, šių metų kovą šalyje pirmą kartą įregistruota 11 912 naudotų lengvųjų (M1 ir N1) automobilių – 52,9 proc. daugiau nei 2020 kovą (7 792 vnt.). Šį augimą lėmė itin žema palyginamoji...
-
Mažos galios atsinaujinančios energijos išteklių projektams – beveik 10 mln. eurų2
Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių gaminančių mažos galios elektrinių plėtrai skirta beveik 10 mln. eurų. ...
-
Kaunas ruošiasi karantino švelninimui: lengvatos lauko kavinėms ir savivaldybės NT nuomininkams1
Dėl pandemijos sunkumus patiriantis verslas sulauks miesto pagalbos. Siekiant sušvelninti „karantininius“ padarinius bei padėti išlaikyti turimą infrastruktūrą ir darbo vietas, visos lauko kavinės atleistos nuo vietinės rinklia...
-
VMVT: nuo gegužės privaloma pateikti daugiau informacijos apie parduodamą gyvūną
Nuo gegužės 1 dienos įsigaliojantys Mažmeninės prekybos taisyklių pakeitimai numato dar vieną svarbią pareigą ketinantiems parduoti gyvūnus augintinius ar ūkinius gyvūnus, jie padės pažaboti nesąžiningus prekeivius gyvūnais ir nemaža dalimi p...
-
Seimui pateiks Darbo kodekso pakeitimų projektus: kokie jie?
Antradienį įvairioms frakcijoms atstovaujantys parlamentarai ketina pateikti Seimui Darbo kodekso pakeitimų projektus. Seimą pasieks septyni pagrindinio darbo santykius reguliuojančio dokumento pakeitimai. Jie susiję su „mamadieniu“, darbo u...
-
Klaipėdoje svarsto automobilių statymo kainas20
Savivaldybėje tęsiasi diskusijos dėl automobilių statymo mokesčio. Šią savaitę verslininkų ir senamiesčio gyventojų siūlymus svarstys Finansų ir ekonomikos komitetas. Dar praėjusios savaitės pabaigoje vicemeras išgirdo prašym...
-
Prezidentas: turime dar vienuolika dienų ištaisyti klaidas ir pagerinti Ekonomikos gaivinimo planą3
Pirmadienį Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, susitikęs su finansų ministre Gintare Skaiste, ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite, vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komit...